Turvetuotanto pilannut joen .

kkkfffdddsssaaa

Vapon turvetuotanto Siikaisten Leppijärvellä on pilannut rapukannan. Kyseinen joki on happamoitunut ja humuspitoisuus on selvästi kohonnut.

On huvittavaa että valtiovalta vaatii maaseudulle jätevesille käsittelyä ja samalla sallii vapon mellastuksen.

Miten vapo saadaan vastuulle rapukantojen hävittämisestä ?

Yksityinen ihminen ei suurelle lakimiesarmeijalle paljoakaan voi. Vesistöjä pitäisi suojella ja samalla luonnon omat suodattimet ja vedenpidättimet revitään rikki ! ! !

13

546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaarinasta kajahtaa

      sinne suolle ja valittaa vuorossa olevalle työnjahtajalle. Jos siitä ei tavat muutu, niin on vain todettava vaikkapa Turkulaisittain jotta "simmost joskus sattuu"

      • olisiko tästä apua?

        Löysin tuollaisen, kun täällä selailin.

        http://www.adressit.com/lintuneva

        mutta tuossa sinun kirjoittamassa tapauksessa on jo aika myöhäistä tuollaista adressia tehdä.
        Mutta voit vaatia vaikka tuotannon lopettamista,ja valittaa jonnekkin oikeuteen joka on päätöksen tuotannon aloittamisesta aikoinaan tehnyt.


      • naivia ne on
        olisiko tästä apua? kirjoitti:

        Löysin tuollaisen, kun täällä selailin.

        http://www.adressit.com/lintuneva

        mutta tuossa sinun kirjoittamassa tapauksessa on jo aika myöhäistä tuollaista adressia tehdä.
        Mutta voit vaatia vaikka tuotannon lopettamista,ja valittaa jonnekkin oikeuteen joka on päätöksen tuotannon aloittamisesta aikoinaan tehnyt.

        noilla adresseilla ei ole mitään vaikutusta, oli ne kerätty aikaisin tai myöhään. Lähinnä vessapaperin arvo jos lähetään mittaamaan onko sellasilla koskaan saatu mitään muutosta asioihin.


      • kyllä toimii
        naivia ne on kirjoitti:

        noilla adresseilla ei ole mitään vaikutusta, oli ne kerätty aikaisin tai myöhään. Lähinnä vessapaperin arvo jos lähetään mittaamaan onko sellasilla koskaan saatu mitään muutosta asioihin.

        Kyllä niillä on arvoa, jos laitat ne yhdessä hyvin kirjoitetun valituksen kanssa.
        Meillä ainakin tehosi, ja nyt ollaan tyytyväisiä! =)
        Nimiä vaan pitäisi olla vähintään sellaiset 20-30.


      • korpikuus
        naivia ne on kirjoitti:

        noilla adresseilla ei ole mitään vaikutusta, oli ne kerätty aikaisin tai myöhään. Lähinnä vessapaperin arvo jos lähetään mittaamaan onko sellasilla koskaan saatu mitään muutosta asioihin.

        Adressien hyödyistä en tiedä, riippunee siitäkin ketä on allekirjoittajina (oman kunan asukkaita vai jotain toisella puolella Suomea asujia.)

        Poliitikkoihin(kunnan kuin valtakunnankin) voi myös olla yhteydessä ja kertoa noista haitoista ja tuoda ilmi mielipiteensä. Vaikka turvetuotantoa ei ihan nyt olla lopettamassakaan, niin määräyksiä voidaan vieläkin kiristää ja vesiensuojeluun panostaa.


    • tutkijaluontoinen

      tutkittu ? Vai onko vain mielipide?

    • V-sucks

      Tänä kesänä käytyäni Hartolassa Tainionvirralla en ollut uskoa silmiäni:Joen väri muistuttaa lähinnä paikallista sahtia,muutos edelliseen vuoteen huomattava.Jokea oli kunnostettu kalojen kutupaikkojen ym.parantamiseksi n.puolella miljoonalla eurolla,nyt vapon mellastuksen takia kaikki valuu hukkaan.Vapo mellastaa paikallisella Isosuolla kaikenlisäksi ilman ympäristölupia mielenmäärin laajentaen samaan syssyyn toimintaansa ko.alueella!ei ihme,että aihetta käsiteltiin pääuutis lähetyksessä n.vk sitten.Herrojen röyhkeys on suomessa todella huipussaan.mitä sanoo suomen laki vapon toiminnasta?Samalla tuhoutuu Tainionvirran lohipaikat sekä isosuon linnuston elinolosuhteet.jo on perkele.

      • rämemänty

    • suonsilmässä

      [b]MOT: Valtio pilasi järveni[/b]
      http://areena.yle.fi/video/1316455023632

      "MOT kertoo suomalaisesta ympäristökatastrofista ja tulevasta poliittisesta suunnanmuutoksesta.

      Ranta-asukkaat ympäri Suomea käyvät kuumina. Heidän järviensä pohjiin kertyy humusta, jonka he uskovat tulevan valtiollisen Vapon turvetuotantoalueilta. Aiemmin kirkkaat järvet ovat muuttuneet – yhden mökkiläisen sanoin – ”turveteollisuuden jätealtaiksi”.

      Kun mökkiasukkaat huomaavat järvensä olevan tuhoutumassa, he joutuvat umpikujaan. Ympäristölainsäädäntö on palvellut turvetuotantoa.

      Ympäristölupa on käytännössä merkinnyt lupaa pilata järviä, sillä valvova viranomainen ei ole kyennyt puuttumaan Vapon toimintaan, vaikka ylilyöntejä on todettu.


      Kenen vedet likaavat?
      Mökkiasukkailta vaaditaan ympäristöteknologiaa muutamalle kuutiolle jätevettä. Sen sijaan Vapo juoksuttaa miljoonia kuutioita. Yhtiö toki tekee laajoja mittauksia, joiden perusteella se väittää, että pilaantuneet järvet ovat hyvässä kunnossa tai että yhtiö ei ainakaan ole syypää ongelmiin. Heidän turvesoiltaan ei lähde juuri mitään liikkeelle. Ainakaan firma ei ole suurin syntipukki.

      Turvetuotanto on Keskustan valtakaudella ollut eräänlainen pyhä lehmä. Nyt uuteen hallitusohjelmaan on kirjattu että ”turpeen käyttöä vähennetään suunnitelmallisesti sen aiheuttamien päästöjen ja ympäristöhaittojen vuoksi…”

      Kun ympäristöministeriksi on tullut Vihreiden Ville Niinistö Keskustan Paula Lehtomäen tilalle, turvetuotanto ei ole enää Valtion erityissuojeluksessa. Turveteollisuuden oikeus turmella ympäristöä saattaa pian olla historiaa."

      • linkkiiii

        Uusinnat tv:ssä Ykköseltä tiistaina 20.9 16:25 ja perjantaina 23.9 10:30.


      • suomies

        ”turpeen käyttöä vähennetään suunnitelmallisesti sen aiheuttamien päästöjen ja ympäristöhaittojen vuoksi…”

        ja jostain tarvii energiaa saada kun kulutus kasvaa koko ajan turpeesta pitäs tehdä nestemmäisiä polttoaineita niin ei tarvis sitä jyrsiä jauhoksi suolle tuulenmukana kulkemaan.

        Suomi on öljymaa kuten Dubai koska meillä on turvetta ! sitä pitäs vaan käyttää enemmän ja enemmän , kun otto loppuu niin vesi nostetaan ja turvetta kasvaa 1 mm per vuosi .


    • rämemänty

      YLE Häme: Ympäristöministeri: Turvesoiden vesipäästöjen seurantaan tiukennuksia
      http://areena.yle.fi/audio/1317891213391

      YLE Häme: Suomalaisen sisun voimannäyte Rinnansuolla
      http://areena.yle.fi/audio/1317281174625


      Ja Luonnonsuojeluliitolta taas tuli tälläinen kannanotto:
      http://www.sll.fi/tiedotus/tiedotteet/liitto/2011/vapon-luovuttava-turpeenkaivuusta-arvosoilla


      ympäristöministeri poikennut oikein suolla
      http://www.suurkeuruu.fi/Uutiset/1194699556039/artikkeli/niinisto korosti luontoarvoja lempaatsuolla.html

      Ongelmia vesiensuojelussa
      http://yle.fi/alueet/keski-pohjanmaa/2011/09/turvesoiden_ravinnesuodatus_pettaa_rankkasateilla_2904126.html

    • lakkasuot historiaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      75
      4116
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      2161
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      237
      1406
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      155
      1396
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      116
      1217
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      112
      1188
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1099
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      8
      1066
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      1004
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      926
    Aihe