Voisiko joku kertoa, että kun pääsen opiskelemaan ammattikorkeakouluun tai yliopistoon ja asun yksin vuokraasunnosa, niin paljonko saan kuukaudessa euroja opinto/asumis ym tukina??
Mietiskelin että minkähintaiseen asuntoon pystyisi muuttamaan, kun saa opskelupaikan. Pitää todennäköisesti löytää kämppäkaveri, joka maksaa puolet vuokrasta. Kiitos vastauksista.
Mietiskelin että minkähintaiseen asuntoon pystyisi muuttamaan, kun saa opskelupaikan. Pitää todennäköisesti löytää kämppäkaveri, joka maksaa puolet vuokrasta. Kiitos vastauksista.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Katso www.kela.fi ja sieltä kohta "opiskelijalle". Saat kaikkein varminta tietoa.
Opintotuki on verojen jälkeen 235 eeroa käteen ja asumislisä max. 170 eeroa.Siis yhteensä enimmillään 405 eskoa. Asumislisä on kuitenkin korkeintaan 80 % asunnon vuokrasta eli saat täyden tuen jos vuokra on vähän reilu 200 eskoa. Muista että omat (tai puolison) muut tulot (palkka tms.) vaikuttaa tuen määrään. Muuten tulee mätkyjä!
jos sattuu olemaan alle 20v niin vanhempien tulojen mukaan voipi käydä niin ettei muuta heru kuin asumislisä. Meillä oli amkissa aloittajista yksi 17 vuotias, joka kyllä sitten täytti marraskuussa 18v. Hänellä oli kivaa, kun vanhempien tulojen takia evättiin opintoraha.