gamo hunter 1250

mf58

Tietääkö kukaan mistä saisi kyseiseen ilmakkoon sellaisen männäntiivisteen joka kestäisi?

2

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tykitys

      iteltäkin meni tiiviste laitoin tosin takuuseen, olisiko noissa liikaa rasvaa sylinterissä. Joku neuvoi ottamaan rasvat pois noilla ulkomaisilla sivuilla.
      Ethän laittanut öljyä piippuun tulee se diesel ilmiö ja tiiviste hajoaa.
      Jatkuva nopea ampuminen kuulemma saattaa hajoittaa kun ase kuumenee?
      Varmaan itseltä meni noiden takia tuo tiiviste tai huono laatu...

      • mf58

        Ostin Gamon käytettynä,tiiviste vaihtoon(öljy kaiketi poltti piloille).Sitten puhdistin sylinterin huolella.Tiiviste meni n. 200:n luodin jälkeen rikki.Tehot hävisi,tiivisteestä oli irronnut palanen.Taas sylinterin huolellinen puhdistus ja uusi tiiviste sisään.Muutama sata luotia ja tehot hävisi taas.Ase auki ja tutkimaan.Männäntiisiste oli kulunut tasaisesti reunoilta,falskasi ilmat sieltä.Ajattelin että jotain rasvaa täytyy laittaa.Soitin parillekin asesepälle joista toinen kertoi laittavansa tiivisteen reunoille vaseliiniä,toinen laittaa vaseliiniä myös vähän tiivisteen päälle.Vaseliini on erikoisvaseliiniä,saa ainakin asesepiltä.Laitoin korkeita paineita kestävää erikoisvaseliiniä reilusti männän ja tiivisteen reunoille ja vähän päällekkin.Nyt olen ampunut n.300 luotia ja tehot tallella.Eli jos et laita mitään voitelua niin tiiviste kuluu mekaanisesti.Kaiken lisäksi uusi jousi meni tässä jossain välissä poikki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      34
      2755
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2591
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2564
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      96
      2094
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      40
      1961
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      313
      1742
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1526
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1388
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1158
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1123
    Aihe