Suur-Salossa valtava määrä turhia virkamiehiä ja -naisia entisten kuntien perintönä.Potkut heille etuajassa?
Tosin näin ei kai voida tehdä sopimusten takia?
http://www.ts.fi/online/kotimaa/137008.html
Tosin näin ei kai voida tehdä sopimusten takia?
http://www.ts.fi/online/kotimaa/137008.html
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niillä on joku 5 vuoden suojatyöpaikka kaikilla.
Salossa kokoomus on luonut hyvän suojatyöpaikkaverkoston omalle väelleen, Lähestulkoon kaikki johtavassa asemassa olevat virkamiehet omaavat kokoomuksen jäsenkirjan. Se oli myös monessa peruste tulla valituksi. Ainoa asia mikä poikkesi totutusta oli palkka, niitä nostettiin kymmeniä prosentteja.
Todella erikoista tämänlainen irtisanomispykälä liitoksessa. Kun kaksi yritystä fuusioituu haetaan siitä synergiaetua ja päällekkäisyyksiä puretaan, silloin normaalikäytäntö on että väkeä vähennetään. Toisin on tässä tapauksessa.
Katsokaa muutaman vuoden päästä kun tulee liitoksesta viisi vuotta täyteen. Sitten irtisanotaan ja ketä, ne tavalliset kunnan palkansaajia jotka tekevät kaiken työn, siis eivät niitä jotka kokoomusjohto kaupunginjohtajan kanssa on sinne johtajaksi valinnut. Siivoojat, kanslistit, opettajat, hoitoalanhenkilökunta ym ym..... nämä ihmiset eivät siinä kohtaa ole minkään arvoisia, vaikka he ovat juuri niitä jotka tässä kunnassa tekevät työtä.
Kaupunginjohtaja on puhunut kokoajan ulkoistamisesta, kokoomuksen siihen saa aina mukaansa. Senkin uhalla että ulkoistaminen tulisi kuntalaisille kalliimmaksi ja palvelu tulisi huonommaksi.
Eli taitaa olla niin, että laitoshuoltajat, siivoojat sun muut laitetaan vuokratyövoimaksi.
Ihan kiva paikka, kun lähetetään kesken päivän kotiin tai kerrotaan, että huomenna ei tarvitse tulla ja palkka sen mukaan...Nämä vuokrayritykset sais hävittää täältä kertaheitolla!!