hunajarihman turvelisäys

Vaativatko hunajarihmat aina turvelisäyksen? Onko parempi lisätä turveuutetta veteen vai laittaa turvetta suodattimeen. Ja nyt äkkiä nukkumaan, kello on jo sata... :)
3321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei tarvitse välttämättä lisätä turvetta ollenkaan. PH olisi kuitenkin hyvä saada pysymään alle seiskan. Ei sillä, etteikö hunis menisi myös hiukan emäksisessä vedessä, vaan sillä että siten vältytään ammoniakilta joka on kaloille myrkyllistä. Happamassa vedessä ammoniakki sitoutuu happohin.

Jos käytät turvetta veden happamoittamiseen, on käytännössä ihan sama minne sitä laitat. Laiskalle helpoin on ehkä turpeen uuttaminen (tai liottaminen). Suodattimella saa olla aika paljon tilavuutta, ennen kuin sinne kannattaa laitaa, menee muuten herkästi tukkoon. Muutenkin suodattimessa kannattaa käyttää niitä akvakaupasta saatavia turverakeita, ei sitten mene ihan niin helposti tukkoon.

Mä olen tehnyt turpeen liotusvedestä tiivistettä. Ensin kiehauttanut kolmisen litraa turvetta, sitten liottanut sitä päivän tai pari 10 l ämpärissä. Tulee aika vahvaa tököttiä.

Äänestä
  • Ajattelin laittaa jutun tämän viestin jatkoksi kun liittyy kai jotenkin asiaan :)!! eli...
    Näin kaupassa valmista turveuutetta. Tämä siis normaalissa kaupassa (ja turveuute siis ihan akvaariokäyttöön tarkoitettua). Onkohän tämä ihan turvallista? Ja turvehan laskee kovuutta? entä pH:ta?

    Muuten, Best Friendillähän on joku "neutraloimiskivi" tms.. onkohan se millainen, mitä hyötyä jne....?

    Äänestä

  • mietin vaan että.. kirjoitti:

    Ajattelin laittaa jutun tämän viestin jatkoksi kun liittyy kai jotenkin asiaan :)!! eli...
    Näin kaupassa valmista turveuutetta. Tämä siis normaalissa kaupassa (ja turveuute siis ihan akvaariokäyttöön tarkoitettua). Onkohän tämä ihan turvallista? Ja turvehan laskee kovuutta? entä pH:ta?

    Muuten, Best Friendillähän on joku "neutraloimiskivi" tms.. onkohan se millainen, mitä hyötyä jne....?

    On se kaupan turveuute ihan jees, siitä vaan jos kukkaro kestää. Sillä rahalla, millä saa pienen putelin turveuutetta, saa n. 100 litraa turvetta. Turvetta tarvitaan n. 2 litraa siihen että tekee 10 litraa turveuutetta.

    Turvetta ja turveuutetta käytetään juuri siitä syystä että se laskisi pH:ta. Kovuuteen se vaikuttaa vasta suurissa määrissä ja vähän silloinkin.

    Best Friendin neutraloimiskivestä ei ole mitään hajua. Tarkoituksena sillä on varmaan vapauttaa veteen jotain pH:ta nostavaa ainetta (esim. natriumbikarbonaatti) jos vesi menee happaman puolelle, siten pitää pH:n seiskassa. Ei noista tiedä, kun eivät paljasta mitä tuote sisältää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


himmeli kirjoitti:

Vaativatko hunajarihmat aina turvelisäyksen? Onko parempi lisätä turveuutetta veteen vai laittaa turvetta suodattimeen. Ja nyt äkkiä nukkumaan, kello on jo sata... :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu