Ostinko palan moottoritietä

Itconsult

Niin ostinko palan moottoritietä vaiko kuljetuspalvelun, joka siirtää tavarani sovitussa ajassa?
Eli kun ostin 2M mokkulalaajakaistan ja maksan siitä 29,80 euroa/kk, miksi saan tiedon kuljetuspalveluita vain keskim. 0,30 -0,40 M:n edestä?

Onko minua huijattu? Asun DNa3G-verkon "vihreällä" kuuluvuusaluella eli parhaalla mahdollisella.

Aluksi kaistan nopeudet(down, up) olivat lähellä yhden megan luokkaa , jolla tuli toimeen. Nyt kaistan nopeudet ovat keskimäärin tuo 0,30-0,40 M.(Tänäänkin 5 mittausta/Soneran testi)

DNA hinnoittelee mokkulalaajakaistansa nopeuksien mukaan:
DNA Nettikaista 384 kbit/s. Kuukausimaksu 9,80 euroa
DNA Nettikaista 512 kbit/s Kuukausimaksu 14,80 euroa
DNA Nettikaista 1Mbit/s: Kuukausimaksu 19,80 euroa
DNA Nettikaista 2Mbit/s: Kuukausimaksu 29,80 euroa

Mietin ja jätän muillekin mietittäväksi, miksi pitää maksaa korkein hinta ja saada vastineeksi hitain nettikastan nopeus?
Joku asiantuntija voi kyllä DNA:lta tulla mittaamaan laajakaistani leveyden ja toteaa, että kyllä siinä 2M kuormat kulkee, mutta enhän minä ole ostanutkaan moottoritietä vaan tiedon siirtopalvelun!

Eli vaihtoehdot, mitä jäljellä: Yrittää saada kahden vuoden sopimuksen hinta muutettua.
Nopeuttahan tuskin lisää tulee, koska käyttäjiä on ilmeisesti DNA:n 3G-verkolla liian paljon!

Kun ostat mokkulan, niin mietihän hiukan!

9

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole hölmö

      joka pyytää vaan se joka maksaa.
      inulla on tämä:
      -DNA Nettikaista 384 kbit/s. Kuukausimaksu 9,80 euroa

      Kun en pelaa enkä katsele filmejä toimii pätkimättä
      aamusta iltaan ja riittää hyvin surffailuun ja
      pankkihommiin.
      Halvalla.

      • O'ou

        Ollut jo yli 2v. Nyt sain ilmaseksi uuden mokkulan kun jatkoin sopimusta, kokeilen sitä tässä.
        Nopeus riittää tämmöseen peruskäyttöön, Youtubetki näkyy suhtkoht. Hiukan kun antaa "etumatkaa" alussa, niin ei pätki.
        Joka tarvii nopeutta, niin maksaa sit kanssa.


    • Puhallus ala DNA

      DNA huijarifirma, jolla ainoa mikä toimii on laskutus. Pahimmassa tapauksessa maksat kuukausimaksusi pariin kertaan/kuukausi. DNA:n laskutuksessa ei ole koskaan vikaa, laskuja tippuu vielä monta kuukautta, kun olet firman jo jättänyt - ja jätäpä nämä aiheettomat laskut maksamatta, niin sitten vasta helvetti repeää!

    • itehän ostit

      Ja tosi kalliiseen hintaan. Liekö ollut pala Raatteen tietä?

    • > Aluksi kaistan nopeudet(down, up) olivat lähellä yhden megan luokkaa , jolla tuli toimeen. Nyt kaistan nopeudet ovat keskimäärin tuo 0,30-0,40 M.(Tänäänkin 5 mittausta/Soneran testi)
      >

      minulla (Sonera) runsaan puoli vuotta latasi jatkuvasti 2,1 M ... sitten putosi viides- tai kynnenesosaan, joskus matelee 0,05 M. Putoaminen osui samoille viikoille kun naapuriin tuli kolmas tukiasema ja osa tukiasemista päivitettiin 7,3 megabittiin

      SIIS: operaattori arpoo sinulle nopeuden eikä osaa itsekään kertoa mikä vaikuttaa mihin :-(

    • säätäjä 707

      Mobile Parnerin säädöt saattaa olla pielessä ja mokkula menee hitaampaan EDGE-verkkoon, tuo näkyy kyllä vasemmassa alalaidassa. Pitää olla WCDMA dna tai HSDPA dna.

      Homma hoituu niin että Mobile Parner PAKOTTAA menemää nopeampaan verkkoon.
      Säädöt Mobile Parner-ohjelmassa:

      Tools->Options. Options-valikosta Network ja sieltä välilehti Network Type ja ylimmästä valikosta ” Network Type” valitaan kohta WCDMA only. Tuolla estetään mokkulaa menemästä GSM-verkkoon joka on todella hidas.
      HUOM! Tuota säätöä ei voi tehdä jos yhteys on päällä,.

    • > Kun ostat mokkulan, niin mietihän hiukan!

      - ja ota huomioon että toimivuvuus eri paikoissa on mitäsattuu, lataus 0,05...5,5 Mbit/s
      - ja että toimivuus kuukauden kuluttua voi olla aivan toisenlainen

      koekäytössä minulla heinäkuussasekä seuraavat puoli vuotta toimi kotonakin hienosti. Sitten lakkasi. Oliko syynä uusi kolmas tukiasema lähikortteleissa? Oliko syynä nopeuden nosto 3,6 -> 7,2? Käyttäjämäärän nousu ei voisi noin yhtäkkisesti romahduttaa toimivuutta

    • iamwhatiwere

      Et tainut lukea sitä pientä pränttiä sopimusehdoissa, joka kertoo selvällä kielellä että se nopeus on MAKSIMISSAAN 2Mbit/s. Siellä lukee myös se luvattu reaalinopeus, aivan kuten kaikissa mainoksissakin.

      Että älä nyt vauhkoa kun itse olet pääsi seinään lyönyt, sinua ei ole huijattu ja myyjäkin on tehnyt sinun kanssa lakien mukaisesti.

      Mokkulaa kaupitellaan koska se on halpa ylläpitää operaattorin toimesta (vähemmän kaapelia, vähemmän ylläpitoa) ja kaiken lisäksi sinun kaltaiset impulsiiviset heräteostosten tekijät ostavat niitä. Jos et tykkää niin
      vaihda hyvä ihminen.

      • ketjun aloittaja

        korjata? Vai onko perustetta laskuttaa 2 megan mukaan, kun laskutustaulukossa on hinta esim0,512megan mukan 14,5 euroa /kk? Nytkin nopeustesti ketrtoi nopeudeksi 0,475 megaa! Videon katselu pätkii jatkuvasti.

        Viime viikon loppupuolella Dna:sta otettiin yhteyttä eka kerran aikoinaan tekemääni vikailmoitukseen. Luulin jo että eivät reagoi mitenkään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      14
      2032
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      166
      2028
    3. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      77
      931
    4. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      797
    5. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      35
      756
    6. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      156
      732
    7. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      723
    8. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      30
      716
    9. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      694
    10. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      50
      664
    Aihe