Hyvä kamera aloittelijalle toimintakuviin?

makke923

Hei,
mikähän olisi hyvä ja kohtuuhintainen kamera toimintakuviin, esim. kuvasarja linnun lähtemisestä lentoon?
Pitäisi ainakin olla:
- zoomia (huokeasti) mahdollisimman paljon
- mahdollisuus kuvasarjoihin
- mielellään myös liikkeentunnistuksesta kuvasarjan aloitus (löytyykö tällaisia?)

Kuvasävyn säädöt jne. eivät ole aloittelijalle niin tärkeitä, niitä ehtii opettelemaan sitten kun on säästänyt parempaan kameraan..

8

1130

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lbgy oyg pyi

      Optiikkaan niin paljon rahaa kuin vaan saa irti. Kaikessa kuvauksessa, etenkin luonto. ja urheilukuvauksessa optiikka on kaiken A&O.

      Rungolle riittää, että on käsisäätö ja sarjakuvaus. Pikseleistä ja herkkyyksistä on hyötynsä, mutta taysin hyödyttömiä, jos kuva on jo ottaessa susi..

      Ja nimenomaan aloittelijan pitää opetella ensin käsisäätö. Kun sen oppii ymmärtämään, jokin automatiikka ja valotuksen korjailu on hallittavissa.

      Ei digiaika kuvaamista ole niin valtavasti mullistanut. Tietokoneet kun eivät mitään tiedä, ne vain arvailevat ohjelmoijan ohjelmoimana. Ei ohjelmoija voi tietää millasen järven rannalla, mihin vuodenaikaan, missä valossa, mitä elukkaa, mitä ilmiötä ja missä säässä olet kuvaamassa. Se vaan ehdottaa jotain.

    • hgb oyhgo glh

      Ei kannata ostaa halpaa zoomia. Kannattaa ostaa silläkin rahalla parempilaatuinen kiinteä lasi. Jossa valovoimaa rutkasti ja sopiva polttoväli. Ja polttoväli nyt riippuu, kuinka kauka aiot kuvia ottaa.

    • käyttötarkoitukseen.

      Riittää kun
      -objektiivin valovoima on 2.8 tai parempi.
      -objektiivin tarkennusmoottori on nopea ( usm, hsm tai vastaava )
      -rungon sarjakuvausnopeus on ainakin kuusi kuvaa sekunnissa

      Liikkeentunnistusta ei tietääksieni itse kamerasta löydy, erillislaitteita kyllä...
      Parempi treenata vain omia refleksejään...

    • Vai zoooomia?

      Oleellisinta on, että on järjestelmä. Pokkareilla, eikä pitkäzoomeilla ei ehdi mukaan.
      Kaikissa kameroissa on jonkinlainen sarjakuvausmahdollisuus. Nopeus riippuu kameramallista. Kalliimmat nopeampia.

      "- mielellään myös liikkeentunnistuksesta kuvasarjan aloitus (löytyykö tällaisia?)"
      Lisälaitteella saa, mutta ainakin Pentaxilla oli aikoinaan "trapfocus", joka laukaisi kameran, jos kohde tuli haluttuun kohtaan.

      "- zoomia (huokeasti) mahdollisimman paljon"

      On juuri se viimeinen asia, jota tarvitaan. Pitkät zoomit on kaikki pimeitä ja pehmeitä siellä "lintukuvauspäässä" ja siten käyttökelvottomia. Istuvia "pönöjä" voi niillä saada tukevalta jalustalta kirkkaassa auringonpaisteessa, kun voi hiukan himmentää.

    • kameristi

      No tota, harrastelijamielessä:

      Jos haluat toimintakuvia ja pitää seurata kauempaa ja tavoitteena kummiskin zoomattu kohde, osta Tamronin makro-objektiivi (oli muistaakseni makro-objektiivi. Selaa Tamronin objektiiveja, tai kysy kaupassa ja kokeile jos mahdollista) joka maksaa noin 100-200e. Kuvanvakainta ei objektiivissa taida olla, joten hämäräkuvaus voi olla hankalampaa ja kuvat saattavat ns. "heilahtaa" helpommin.

      Noilla objektiiveilla jotka zoomaa lähemmäs kauempaa, on vähän vaikeampi seurata kohdetta, mutta kyllä sekin varmasti harjoittelulla onnistuu.

      Canonin EOS-sarjassa (ainakin 1000D:ssä) on mahdollisuus ottaa sarjakuvaa painamalla sulkijanappia pohjassa, kun säätää kameran Single Shotista jatkuvalle.

      Liikkeentunnistuksista en kyllä tiedä, pahoittelen.

      Canon EOS-sarjassa, ainakin oman 1000D:n mukana, tulee Canonin Digital Photo Professional - tällä pystyy tekemään perussäädöksiä esim kylläisyys (saturation), terävuus (sharpness), värisävyt (hue), kontrasti (contrast), jne jne.

      Mutta jos vaativampaa kuvanmuokkausta/säätöä kaipaa, niin photoshop on ehkä paras - se vaan vaatii opettelua ja experementaatiota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      182
      1060
    2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      80
      707
    3. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      682
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      591
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      549
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      540
    7. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      39
      531
    8. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      530
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      23
      513
    10. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      39
      507
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      288
      504
    12. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      499
    13. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      484
    14. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      42
      454
    15. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      152
      445
    16. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      436
    17. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      26
      430
    18. 21
      422
    19. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      416
    20. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      415
    Aihe