Mitä se ping on ja miksi

ei apua?

Olen joskus aikoinani kirjoittanut Soneran tukeen maililla ja kysellyt adsl-yhteyteni toimimattomuutta. Vastauksena kehotettiin mm. laittamaan command-kehotteeseen teksti "ping www.sonera.fi" ilman lainausmerkkejä (?), ja kopsaamaan teksti heille maililla. Kirjoitanko sen jotenkin väärin kehotteeseen? En ole koskaan saanut mitään "tekstiä" tuohon vastaukseen - toisaalta en ole koskaan kokeillutkaan tulisiko mitään tekstiä silloin kun yhteys _pelaa_.
Eilen meni yhteys poikki illalla. Adsl-valot olivat vihreellä, eli kaiken piti olla kunnossa, ei mitään vikaa. Ja kuitenkaan mihinkään osoitteeseen netissä en päässyt. Aina vain tuli Sivua ei voi näyttää. Yritin tuota ping-juttua, mutta tuloksena vaan "Tuntematon isäntä www.sonera.fi". Silloin kun adsl-liikennevaloni ovat olleet punaisina eli yhteys selvästi poikki, tuloksena on tullut "Isäntää ei löydy".
Onko vika minun koneellani vai Soneralla, jos en pääse nettiin?

4

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juttu

      Oli eilen illalla yhteys poikki tosta vaan, aamulla taas pelitti.

      Kyllä tuo ping noin pelittää se näyttää sen minkä se tunnistaa.

      • Piru

        niin kirjoita kehotteessa ping www.sonera.fi

        pitäs tulla sunnilleen näin:

        Y:\>ping www.sonera.fi

        Pinging www.sonera.fi [194.251.244.241] with 32 bytes of data:

        Reply from 194.251.244.241: bytes=32 time


      • just tuli
        Piru kirjoitti:

        niin kirjoita kehotteessa ping www.sonera.fi

        pitäs tulla sunnilleen näin:

        Y:\>ping www.sonera.fi

        Pinging www.sonera.fi [194.251.244.241] with 32 bytes of data:

        Reply from 194.251.244.241: bytes=32 time

        Taas porskutan viisaampana. Kiitos kaikille vastaajille tähän samaan =)


    • näin

      Ainakin xp.homessa. Ohje ja tuki, etsi sieltä "verkon diagnostiikka" hakusanalla, siinä on joitain testejä mm. tuo pingi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6819
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      40
      1221
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1032
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      824
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      817
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      784
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      781
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      726
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      723
    Aihe