hoito on jo lukuisina kesinä ollut tosi syvältä. Tämä "urakoitsija", jota kaupunki tuntuu suosivan ei tee töitänsä. On helppoa tehdä halvin tarjous, jos suurin työ urakasta on laskun kirjoittaminen. Kukakohan kaupungin puolelta valvoo tämmöisiä työsuorituksia ja miten? Kenellä on vastuu, jos vaikkapa lapset leikkipuistossa saavat punkin- tai käärmeenpureman, kun nurmikko on yli puolimetristä? Tai astuvat rikkinäiseen kaljapulloon.
Sitten tämä suhari ajaa traktorilla ruohon, kunnei muut koneet enää pelitä. Saisi hävetä mokoma. enpä ihmettele että karjatalous sai nolon päätöksen!
Sitten tämä suhari ajaa traktorilla ruohon, kunnei muut koneet enää pelitä. Saisi hävetä mokoma. enpä ihmettele että karjatalous sai nolon päätöksen!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Samaa mieltä.Oikein hävettää kaupungin puolesta kun vieraamme ihmettelevät puistojen epäsiisteyttä ja ruohon leikkaamattomuutta.tämä antaa Huittisista todella huonon kuvan.
se keltainen traktoristi joka ajaa tuonne Huhkolan tilalle kompostiin tavaraa ? Tuskin ?
siltä voi olla ruohonleikkurista pensa loppu.
Sain samasta aiheesta tänään kolmelta eri henkilöltä puhelinsoiton, jotka asuvat eri asuntoalueilla Huittisissa. Kaikki pyysivät minun puuttumaan asiaan. Lähetin äsken tuon ensimmäisen keskusteluviestin kaupunginjohtaja Jyrki Peltomaalle. Pyysin hänen välittämään tiedon asiasta teknisen puolen johtajalle, Riku Sirenille. Kyllä kaupungin urakan antaneena, pitää valvoa, että työ tehdään sovitusti. Sitä en ole vielä tarkistanut montako kertaa urakoitsijan ja kaupungin väliseen sopimukseen kuuluu nurmikko leikata.
Itse olen todennut omia nurkkiani hoitaessa, että tänä keväänä on ollut poikkeuksellisen voimakas nurmikon kasvu.
Mutta katsotaan nyt mitä tuleman pitää.
Maanantaina kaupunginhallituksessa tekninen johtaja Riku Siren selvitti nurmikon leikkaamattomuusasiaa. Aiheesta oli useat ihmiset ottaneet yhteyttä ja ongelmaan oli puututtu. Mitään "varmaa parannusta" asiaan ei ole tänä suvena luvassa. Urakoitsija on ilmeisesti "haukannut liias ison kakun" itselleen ja kuvitellut pystyvänsä sen sovitusti hoitamaan. Kova nurmen kasvu, sateiset päivät ja ehkä kaluston epäsopivuuskin kerrottiin olevan suurin syy, ettei urkointi ole mennyt "sovitusti putkeen". Seuraavilla kerroilla leikkaaminen on luvattu hoitaa kuten sopimus edellyttää. Itselleni jäi selvityksestä kuva, että myös se on ongelmana, että urakoitsija ei ole palkannut kuin yhden miehen liian isoon alueeseen töihin. Kun tulee sadeilmoja, niin homma takkuaa luonnollisesti poutapäivinä.
Urakoitsija on tarjouksen jättäneistä tämän alueen urakoitsijoista halvin. Toisen tarjouksen jättäneen urakoitsijan hinta oli viisinkertainen. (ehkäpä nurmikon hoito olisi sillä hinnalla myös hoitunut)
Kysin, kuka hoitaa nurmikon leikkuun Kännövuoren ulkoilualueen parkkipaikan ja huoltokopin välisellä alueella? Se on ollut koko kevään esimerkillisesti hoidettu, vaikka satanut onkin. Sen alueen hoitaa kaupungin työntekijä kaupungin koneella. Siitä kiitokset. Tämän alueen kustannuksista en kyllä ole tietoinen.
Ei tämä selvityspyyntöni ja saamani vastaukset täysin tyydyttäneet. Hyvä kun kaupunkilaiset kiinnittävät huomiota asiaan ja myös luottamusmiehet.
Minun mielestäni liian helposti sorrutaan teknillisellä puolella vitosen suutareihin, jotka tekevät kympin vahingon. Tekemättämästä työstä ei kannata maksaa euroakaan.
Aikaansaannokseni ei ollut tämän kummoisempi.
hoitamatta sovitusti, ei niitä pidä maksaa.´
Kerrotko Jukka tämän Rikulle.
SEURATKAA VIRANHALTIJOITA KYSEESSÄ ON VIRKAVIRHE JOS MAKSETAAN TYÖSTÄ JOTA EI
TEHDÄ.
MITEN ON SIREEENI?
on tämä kyseinen urakoitsija? Lienee julkista tietoa kun kaupungin kanssa on sopimuksen tehnyt ja veronmaksajana haluan tietää kenelle euroni menevät ja varsinkin huonosta/tekemättömästä työstä.
Hullu miäs Huittisist syä enemä ko tianaa.
Hiki laiskan syödessä, vilu töitä tehdessä.
Oltiin napakasti liikkeellä vaikka kyseessä on vain ruohonkorren mitta.Talvella kun auraus jäi urakoitsijalta toistuvasti kokonaan tekemättä ja kevyenliikenteen väylällä ei päässsyt edes kävellen saati pyörällä kulkemaan ei kaupungin virkamiehiltä tullut mitään selvitystä useista valituksista huolimatta.Sopiiko Kivimäki että talvella soittelen aurauksesta sinulle?
Jos kerran olen vapaaehtoisesti suostunut ehdokkaaksi kunnallisvaaleissa ja äänestäjät ovat minut valtuutetuksi valinneet ja sitäkautta saanut luottamustoimia, pitää olla kuntalaisten tavoitettavissa.
Puhelinnumeroni löytyy puhelinluettelosta ja sähköpostiosoitteeni Huittisten kaupungin sivuilta. Kaupunkimme katuelämässäkin "mennä pruhjaan" päivittäin. Puhutella voi. Yötyöstäni johtuen haluan nukkua rauhassa ja suljen puhelimen illalla jo seitäsämän uutisten jälkeen ja avaan klo 03.00. Soitan takaisin, jos joku on yrittänyt tavoitella.
Omana mielipiteenäni viimetalven lumenauraus hoitui kaupungilta olosuhteisiin nähden hyvin. Minuun ei ottanut talvella yksikään kuntalainen yhteyttä aaurauksista. Vahaojankadullakin osaava aurausurakoitsija hoiti tehtävänsä moitteettomasti.
Aina emme luontoäidille kertakaikkiaan mahda mitään. Ainaan heti.
Kaupunki maksaa vain tehdystä työstä eli se tulee kaupungille halvaksi, kun tämä ko. urakoitsija ei hoida hommiansa. Näin olen kuullut kehuttavan. Sen vuoksi hänelle annetaan vuodesta toiseen urakoita harjauksesta, lumenaurauksesta ja ruohonleikkuusta.