Sosiaalietuustili

Maassamme tulisi ottaa käyttöön henkilökohtainen sosiaalietuustili seuraavasta linkistä löytyvän blogin kuvaamalla tavalla. Kaikki voittavat: veronmaksajat, valtio ja viime kädessä myös tukien saaja. Katso http://jarivalkonen.blogit.fi
3154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Asumistukea voi saada myös työssäkäyvä joten se ei mielestäni ole millään tapaa akuuttiapu. Entäs kun tulot menisi tuon 10% takia tappiolle jolloin pitäisi hakea sosiaalietuuksia kattaakseen sen 10%? Siinä sitä sitten oltaisiin kivassa kierteessä. Kuinka montaa vuosia tukien varassa elävää ylipäätään huvittaisi tuossa vaiheessa yrittää takaisin työelämää kun tietäisi maksavansa loppuelämän näitä tukirahoja takaisin? Kannattavampaa olisi jäädä sohvan pohjalle makaamaan.

Enkä nyt lähtisi sanomaan, että kaikki 500 päivää työttömänä olleet ovat vain laiskoja paskoja. On paljon vanhempia ihmisiä jotka on pistetty ulos tehtaalta eikä heillä kerta kaikkiaa ole töitä kun osaavat vain sen yhden asian. Uudelleen koulutus ajaa talouden ahdinkoon tai on jopa typerää jos koulun jälkeen kerkeää tekemään töitä vain pari vuotta. Sitten on myös meitä jotka on tungettu työttömäksi vaikka emme edes ole työkykyisiä. Ei ne asiat aina ole niin mustavalkoisia.

Eiköhän tässä maassa ole paljon paikkoja mistä säästää eikä tarvitse heti köyhän lompakkoon kajota. Minä työttömyysturvan, asumistuen ja toimeentulotuen saaja en ainakaan koe huonoa omatuntoa noiden tukien nostamisesta. Tämä maa on rakennettu semmoiseksi, että köyhiä tuetaan eikä heitä olla heti rankaisemassa jos pääsevät sieltä köyhyydestä pois ja olen ylpeä tästä maasta tämän takia. (Toki työllistyminen ja osa-aikaisen työn vastaanottaminen pitäisi tehdä helpommaksi, paljon on siis korjattavaakin.)

Äänestä

eli tarkotat tolla vaan että lisää lainaa ihmisten niskaan. kyllä tuo johtaa siihen että ihmiset vielä vähemmän yrittävät töihin.

elikkä ehdotus kaikista huonoin kuulemani sellainen

Äänestä

Pienituloisen olisi ihan yksi lysti kävi töissä tai ei, niin velkaa kertyisi. Viimeistään perinnöstä velka vietäisiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jari Valkonen kirjoitti:

Maassamme tulisi ottaa käyttöön henkilökohtainen sosiaalietuustili seuraavasta linkistä löytyvän blogin kuvaamalla tavalla. Kaikki voittavat: veronmaksajat, valtio ja viime kädessä myös tukien saaja. Katso http://jarivalkonen.blogit.fi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu