Kajaanin seudulla olisi myynnissä yksi rintamamiesmallin sataneliöinen talo, jota voisi ajatella vapaa-ajan asunnoksikin. Alle viidenkympin hinta ja iso tontti houkuttaa, mutta mitä mahtaa maksaa talon pitäminen lämpimänä niin etteivät putket pauku? Talossa on vesikiertoinen keskuslämmitys öljy/sähkö valinnan mukaan sekä ilmalämpöpumppu, jossa välittäjän mukaan on kahdeksan asteen ylläpitotoiminto. Kiertovesipumppu on ainakin pidettävä päällä.
Talo on ollut tähän asti ympärivuotisessa käytössä ja mm. ikkunat ja sisäpintoja uusittu sekä kellarin sauna- ja pesutilat laitettu uusiksi joitakin vuosi sitten. Varsinaista energiakorjausta tai lisäsiipiä ei ole tehty, kuntoraportin mukaan talo on ikäänsä nähden hyväkuntoinen. Onko kellään kokemuksia, selviäisikö talvikaudella muutaman kympin kustannuksella peruslämmön ylläpitämisessä?
Talven ylläpitolämpö
3
2680
Vastaukset
- eebrbg
sama tuolta kesämökki palstalta, jossa voivat osata heittää summia mitä mökin lämmittäminen maksaa.
Itse veikkaan, että sähköön uppoaa kyllä enemmän kun muutama kymppi, vaikka ilmalämpöpumppu auttaakin asiaa.- 13
Meillä meni viime talvena sähköä reilusti, n. 100.- kk.ssa. Neliöitä vain 50-70. Katon eristys ei ole vahva ja yksi ovi falskaa, kun varkaat väänsi pielet paikaltaan. Kallista se on, vaikka vain peruslämpö 7 astetta oli.
Ei lämmitetä tulevana talvena enää.. Nyt maksellaan isoa laskua tasotuslaskuun asti. Alkuvuosina sähkö oli halvempaa, eikä hintaa tullut kuin noin puolet nykyisestä. Puilla lämmitettiin aika paljon ja käytiin myös. Nyt on käyttö vähentynyt.
Nyt tekisin varmaan ilman sähköä ja laittaisin kaasulla keittämiset. Mukava se silti sähköllä on.
- lämmitys ja katto
arkkitehti sanoi, että 12 astetta pitäisi esim piharakennuksessa vähintään olla, että pysyy kuivana.
yksi tuttujen 40-50-luvun mökkikäytössä ollut hirsitalo meni purkuun mielestäni juuri kylmänä pitämisen vuoksi. talo oli hyvällä paikalla ja pohja kivien päällä irti maasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell342136Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.481742Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121546Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041286Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041044Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76998Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,47946- 59895
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52799Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101773