Eli minkä ikäiselle vauvalle olette alkaneet vettä antamaan, kuinka pitkään olette keittäneet veden, siis minkä ikäisenä ihan kraanavettä suoraan on saanut? :)
Vauvalle vettä?
22
13824
Vastaukset
- Vettä..
ei tarvi antaa ennen kuin sitten kun aletaan syömään kiinteitä. Ei tarvi silloin enää keittää vaan hanasta otetaan kylmää vettä ja sen voi lämmittää mikrossa..
- ighw
ensimmäisen kerran 9kk ikäisenä vettä tytölle ja eikös se ole, että kun kiinteitä syö niin ei tarvitse keittää. Ihan vauvan janojuoma on maito.
- 20+13
antamaan tytölle vettä heti 6kk täytettyään, kun sai ensimmäiset kiinteät maistiaiset. Annoin vettä aina kiinteiden syömisen yhteydessä. Keitin veden vedenkeittimellä 11kk ikään saakka, vaikka se ei olekaan suositus. Varoiksi kuitenkin keitin, kun onhan näitä Nokia-tyylisiä ongelmia vedessä joskus ollut.
- Dauju
Ei vedenkeittimellä pöpöt lähde, siinähän vesi vain kiehahtaa. Vettä pitäisi keittää muutama minuutti, jotta mahdolliset pöpöt kuolisivat!
Eli jos vedenkeittimellä kiehauttaa niin sama kuin ottaisit hanasta ja lämmittäisit mikrossa.
Asiasta kymmenenteen.. kesäkuumalla sitä vettä on ihan järkeväkin antaa.. talvella ei niinkään tarvis. - 3+15
Dauju kirjoitti:
Ei vedenkeittimellä pöpöt lähde, siinähän vesi vain kiehahtaa. Vettä pitäisi keittää muutama minuutti, jotta mahdolliset pöpöt kuolisivat!
Eli jos vedenkeittimellä kiehauttaa niin sama kuin ottaisit hanasta ja lämmittäisit mikrossa.
Asiasta kymmenenteen.. kesäkuumalla sitä vettä on ihan järkeväkin antaa.. talvella ei niinkään tarvis.kiehauttaessakin suurin osa pöpöistä kuolee. Kuitenkin lapsi jo yli 6kk ikäinen, jolloin ei enää tarvitsisi ollenkaan keittää. Pienemmälle sitten kattilassa, jos haluaa vettä antaa.
- lsjdflksdjlfkj
minä kysyin tuosta veden juonnista neuvolassa kun meilläkin on aloitettu kiinteät ja tyttö on 6,5 kk vanha. siellä sanoivat ettei tarvitse antaa jos kerran imettää. mitenköhän se nyt sitten on... mies meillä haluaisi vettä antaa mutta olen luottanut neuvolan tädin ohjeeseen vaikka ihan samahan se varmaan on, antaako vai eikö =).
- 10+4
ei TARVITSE antaa vettä, mutta meillä annettiin kiinteiden yhteydessä siksi, koska halusimme että vauva a)tottuu veden makuun b) saa huuhtoa suunsa ruoan jäljiltä ja c) oppii juomaan nokkamukista.
Muutenhan vauva olisi saanut ensimmäistä kertaa totutella nokkamukiin tai mukiin yleensäkin vasta 1-vuotiaana, jolloin annoin ensimmäisen kerran tavallisesta maidosta maistiaisia. Minun mielestäni sen ikäinen on aika vanha ensimmäistä kertaa juomaan nokkamukista. Meillä vauva osasi jo 7kk ikäisenä juoda itse nokkamukista noin kuukauden harjoittelun jälkeen. Sitten kun vuoden iässä siirryttiin osittain tavalliseen maitoon, niin nokkamuki oli jo tuttu.
Eli kyllä suosittelen antamaan maistiaisia vedestä jo puolen vuoden jälkeen ainakin. Vaikka se ei ole pakollista, niin eipä siitä haittaakaan ole. Kunhan ei tietenkään niin paljoa juo vettä, että se veisi maidolta tilaa. - reawn
niin elä anna. Tai saa kai sitä antaa jos tahtoo, mutta ei sillä mitään virkaa ole. Vauva tyydyttää janonsa maidolla ja vesi on vain yhtä tyhjän kanssa, kun siitä ei saa energiaakaan. Ei siitä ole haittaa, muttei hyötyäkään (ellei sitten juuri kiinteiden yhteydessä opettelutarkoituksessa halua antaa).
- ...
Meillä annettiin vettä maistiaisina jo 4,5kk:n iässä aina kiinteiden maistelun yhteydessä. Siis vain sen verran, että tottui veden makuun. Ja neuvolassa juuri suositeltiinkin aloittamaan ajoissa totuttelu, että sitten kelpaa myöhemmin janojuomana vesi eikä tarvii turvautua mehuihin.
Keitin vettä noin puoli vuotiaaksi asti, vaikka ilmeisesti niin kaun ei olisi tarvinnutkaan.. - antaa
Aloin antaa vettä nokkamukista ruoan jälkeen heti, kun kiinteiden maistelu aloitettiin 5kk iässä. Lähinnä siksi, että tottuu makuun ja nokkamukiin. En keittänyt vettä koskaan.
- kiiwiiii
Meillä annettiin pikkasen vettä joskus 4-5kk ikäisenä, kun oli kuuma kesäpäivä. Ei tyttö siitä oikein tykännyt, mutta muutama huikka meni aina vahingossa, silloin söi kiinteitä. Ehkä joskus 6kk ikäisenä en enää keittänyt sitä. Ei tuon ikäinen sitä välttämättä tarvitse, mutta on hyvä huuhdella suu esim ruokailun jälkeen.
- _Eevertti_
kaikille lapsille keitettyä vettä pieninä tilkkoina pullosta ihan alle kuukauden iästä lähtien. Siis aluksi ihan pieniä suullisia. Kellään lapsista ei ole ollut vauvana vatsanväänteitä, ollenkaan. Liekö vedenjuonnilla osuutta asiaan, ainakin uskon niin.
Joskus muinoin vedenjuontia suositeltiin ehdottomana jokaisen maitoaterian jälkeen sammasta estääkseen- sittemmin siitä luovuttiin kuulemma hyödyttömyyden vuoksi. Nykyään se sitten lähes kielletään täysin turhana. Minusta, jos lapsi on hyvänkokoinen ja terve, vettä voi antaa pieninä määrinä alusta asti- oli rinnalla tai ei. Järkikin sanoo, ettei sitä juoteta nälkään ja että vesi auttaa jos vatsaa vääntää. Puhumattakaan helteiden aikana.- werso
Meillä annettu vettä "suun kostukkeeksi" ihan vastasyntyneestä kuten Eevertti. Meille sairaalassa sanotiin, ettei vettä tarvitse edes keittää kunhan ottaa kylmää vettä pienen valutuksen jälkeen. Veden antamista jopa suositeltiin jos vauvalla ei ule kakkaa, sen auttaa.
Meilläkään ei vauvalla ole ollut ikinä yhtään vatsavaivoja. Vauva on nyt jo 7kk ja vieläkään ei juo vettä runsaasti, mutta mielellään huuhtoo suutaan ja helteellä juo vähän janoonsa. En enää imetä, joten en anna maitoa pullosta joka väliin kun vauvalla on jano vaan meillä otetaan vettä, myös soseruokien yhteydessä aina vettä. - _Eeverti_
werso kirjoitti:
Meillä annettu vettä "suun kostukkeeksi" ihan vastasyntyneestä kuten Eevertti. Meille sairaalassa sanotiin, ettei vettä tarvitse edes keittää kunhan ottaa kylmää vettä pienen valutuksen jälkeen. Veden antamista jopa suositeltiin jos vauvalla ei ule kakkaa, sen auttaa.
Meilläkään ei vauvalla ole ollut ikinä yhtään vatsavaivoja. Vauva on nyt jo 7kk ja vieläkään ei juo vettä runsaasti, mutta mielellään huuhtoo suutaan ja helteellä juo vähän janoonsa. En enää imetä, joten en anna maitoa pullosta joka väliin kun vauvalla on jano vaan meillä otetaan vettä, myös soseruokien yhteydessä aina vettä.että jossain vaiheessa neuvoloissakin havahdutaan siihen että vesi auttaa suolta kuin suolta toimimaan ja sitä aletaan taas suositella annettavaksi.
Ja uskon oikeasti että meillä se veden antaminen on juuri se minkä ansiosta olemme säästyneet niiltä vatsavaivoilta. - Ihan..
_Eeverti_ kirjoitti:
että jossain vaiheessa neuvoloissakin havahdutaan siihen että vesi auttaa suolta kuin suolta toimimaan ja sitä aletaan taas suositella annettavaksi.
Ja uskon oikeasti että meillä se veden antaminen on juuri se minkä ansiosta olemme säästyneet niiltä vatsavaivoilta.eri asia sitten jos vauvalla kakka tulee huonosti, sitten voi antaa kakan avuksi. Meillä ei ole koskaan ollut kakan tulon kanssa ongelmia, sitä on riittänyt! Eikä olla vettä tarvittu, pelkkä rintamaito riittää.
- PAK -09
Mistä lähtien tuosta vedestä on tullut niin vaarallista?? Että ei voi vauvalle antaa! Säälin vauvoja jotka eivät saa koskaan vettä juomaksi. En ymmärrä tätä "uutta muotia" että vauvat eivät tarvitse vettä. Paska puhetta sanon minä! Mulle on ihan sama mitä neuvolat sun muut sanovat. Vesi on hyvä vatsalle sekä ihmisen kropalle. Meillä neuvolassa (asun ruotsissa) puistelivat vaan ihmeissään päätä että miksi ei saisi antaa. Sekä neuvolan täti että lääkäri sanoi että hyvä vaan että oppii juomaan ennen kesää.
- Ei ole..
sanottu ettei saisi antaa, vaan ettei vauva sitä tarvitse. Saa toki jos itse niin haluaa.
- raismaija
3-kuisesta on vettä juonut eikä sitä koskaan ole keitetty. Nyt 5kk ja vesi menee soseiden kanssa joskus jopa ruokajuomana, ja helteillä ihan ehdoton janojuoma. Ja vatsa toimii :)
- 8kk pojan äiti
Meilläkin minä annoin pojalle jo ihan pienestä n.1,5kk ikäisestä lähtien pienen tilkan vettä ennen yöunia, jotta tottuisi makuun ja saisi huuhdottua suunsa. Siis vähän kuin olisi hampaat pessyt, nyt sitten kesällä joi jo janoonsa nätisti vettä, koska vesihän sen kuumuuden vie pois ei maito. Ja meillä ainakin neuvolassakin suositeltiin pientä vesimäärää jos ei imettänyt enää, imetyksen kanssa kuulema muutti koko maidon vauvan mahassa vetiseksi..ei siis hyvä.
- 8kk pojan äiti
8kk pojan äiti kirjoitti:
Meilläkin minä annoin pojalle jo ihan pienestä n.1,5kk ikäisestä lähtien pienen tilkan vettä ennen yöunia, jotta tottuisi makuun ja saisi huuhdottua suunsa. Siis vähän kuin olisi hampaat pessyt, nyt sitten kesällä joi jo janoonsa nätisti vettä, koska vesihän sen kuumuuden vie pois ei maito. Ja meillä ainakin neuvolassakin suositeltiin pientä vesimäärää jos ei imettänyt enää, imetyksen kanssa kuulema muutti koko maidon vauvan mahassa vetiseksi..ei siis hyvä.
Niin ja piti sitä vielä sanoa, että kertaakaan ei vatsavaivoja ollut.
- äeti
annettiin alle 2kk vauvalle vettä aina ruokailujen jälkeen ja helteillä sit ilman ruokailua, ku muuten ois vaan maitoa lipittäny ja ei sekään oo hyväks jos sitä koko ajan juo. Ja vesi auttaa just vatsavaivoihin ja eikös se ole vesi vanhin voitehista.. :) Van eeköhän tuo oo jokkaesen oma asia millon ja minkä ikäselle sitä vettä antaa. :D :D
Meillä aloitettiin veden maistelu samalla kuin kiinteätkin. Suoraan kraanavedellä, kertaakaan en ole vettä vauvalle keittänyt. Eikä ole vatsa tästä oireillut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42859