Moi,
Mitäs tuumaisitte Off Road-tyyppisestä rallikilpailusta, joka ajettaisiin esim. avohakkuuaukealla, hiekkakuopalla tai niiden molempien kombinaatiolla siten, että kilpailija saisi itse vapaasti (rajatun alueen puitteissa) valita ajoreittinsä kahden pisteen välillä (lähtö-maali) ja voittaja olisi se, joka suorittaa tämän matkan kaikkein nopeiten?
Kilpailuun voisi sisältyä myös parikin erikoiskoetta erilaisessa maastossa ja kalustolle voitaisiin laittaa joitain rajoituksia maavaran sekä käytetyn rengaskoon osalta, jotta nämä raharikkaat eivät aina pääsisi loistamaan näillä "erinomaisilla" ajotaidoillaan.
Hauskaa katseltavaa se ainakin olisi, koska tuskinpa kaikki kilpailijat käyttäisivät samaa reittiä, nopeutta ja kalustoa. Mielestäni maasto pitäisi olla ennakkotutustuttavissa jalan, jotta kilpailijan oma arviokyky joutuisi kovalle koetukselle ja tuurin vaikutus pienenisi sopivaan mittaan.
Mitäs tuumaatte?
-Jonttu-
Off-Road Rally
Jonttu
2
488
Vastaukset
- en harrasra ko. lajia
Mutta autoja ei ole tarkoitettu kestämään tuollaista "röykytystä". Ja sitten se käytännön toteutus, maasto Liikenne yms.
- Jonttu
..se juju onkin, kun jengin pitää osata arvioida oikein millaisella nopeudella pääsee ehjänä maaliin ja mikä olisi tähän paras reitti. Erikoiskokeelta toiselle siirtyminen hoidetaan samalla tavalla kuin millä vehkeet on kilpailupaikalle tuotu. Suurin ongelma olisi varmaan sopivan kilpailupaikan löytäminen (helvatinmoinen hiekkakuoppa / avohakkuualue).
-Jonttu-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233031Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122119Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.661968Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1001823Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761563Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥391326Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141282Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001265- 1111065
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151046