Moi,
Mitäs tuumaisitte Off Road-tyyppisestä rallikilpailusta, joka ajettaisiin esim. avohakkuuaukealla, hiekkakuopalla tai niiden molempien kombinaatiolla siten, että kilpailija saisi itse vapaasti (rajatun alueen puitteissa) valita ajoreittinsä kahden pisteen välillä (lähtö-maali) ja voittaja olisi se, joka suorittaa tämän matkan kaikkein nopeiten?
Kilpailuun voisi sisältyä myös parikin erikoiskoetta erilaisessa maastossa ja kalustolle voitaisiin laittaa joitain rajoituksia maavaran sekä käytetyn rengaskoon osalta, jotta nämä raharikkaat eivät aina pääsisi loistamaan näillä "erinomaisilla" ajotaidoillaan.
Hauskaa katseltavaa se ainakin olisi, koska tuskinpa kaikki kilpailijat käyttäisivät samaa reittiä, nopeutta ja kalustoa. Mielestäni maasto pitäisi olla ennakkotutustuttavissa jalan, jotta kilpailijan oma arviokyky joutuisi kovalle koetukselle ja tuurin vaikutus pienenisi sopivaan mittaan.
Mitäs tuumaatte?
-Jonttu-
Off-Road Rally
Jonttu
2
398
Vastaukset
- en harrasra ko. lajia
Mutta autoja ei ole tarkoitettu kestämään tuollaista "röykytystä". Ja sitten se käytännön toteutus, maasto Liikenne yms.
- Jonttu
..se juju onkin, kun jengin pitää osata arvioida oikein millaisella nopeudella pääsee ehjänä maaliin ja mikä olisi tähän paras reitti. Erikoiskokeelta toiselle siirtyminen hoidetaan samalla tavalla kuin millä vehkeet on kilpailupaikalle tuotu. Suurin ongelma olisi varmaan sopivan kilpailupaikan löytäminen (helvatinmoinen hiekkakuoppa / avohakkuualue).
-Jonttu-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka393570- 113458
- 1523359
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032645Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv742625Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61558- 441445
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4001166Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos531096Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6910