Off-Road Rally

Jonttu

Moi,

Mitäs tuumaisitte Off Road-tyyppisestä rallikilpailusta, joka ajettaisiin esim. avohakkuuaukealla, hiekkakuopalla tai niiden molempien kombinaatiolla siten, että kilpailija saisi itse vapaasti (rajatun alueen puitteissa) valita ajoreittinsä kahden pisteen välillä (lähtö-maali) ja voittaja olisi se, joka suorittaa tämän matkan kaikkein nopeiten?

Kilpailuun voisi sisältyä myös parikin erikoiskoetta erilaisessa maastossa ja kalustolle voitaisiin laittaa joitain rajoituksia maavaran sekä käytetyn rengaskoon osalta, jotta nämä raharikkaat eivät aina pääsisi loistamaan näillä "erinomaisilla" ajotaidoillaan.

Hauskaa katseltavaa se ainakin olisi, koska tuskinpa kaikki kilpailijat käyttäisivät samaa reittiä, nopeutta ja kalustoa. Mielestäni maasto pitäisi olla ennakkotutustuttavissa jalan, jotta kilpailijan oma arviokyky joutuisi kovalle koetukselle ja tuurin vaikutus pienenisi sopivaan mittaan.

Mitäs tuumaatte?

-Jonttu-

2

530

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en harrasra ko. lajia

      Mutta autoja ei ole tarkoitettu kestämään tuollaista "röykytystä". Ja sitten se käytännön toteutus, maasto Liikenne yms.

      • Jonttu

        ..se juju onkin, kun jengin pitää osata arvioida oikein millaisella nopeudella pääsee ehjänä maaliin ja mikä olisi tähän paras reitti. Erikoiskokeelta toiselle siirtyminen hoidetaan samalla tavalla kuin millä vehkeet on kilpailupaikalle tuotu. Suurin ongelma olisi varmaan sopivan kilpailupaikan löytäminen (helvatinmoinen hiekkakuoppa / avohakkuualue).

        -Jonttu-


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      131
      1602
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      123
      1388
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      139
      1205
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      57
      1170
    5. 39
      836
    6. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      72
      815
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      812
    8. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      803
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      10
      709
    10. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      26
      644
    Aihe