Off-Road Rally

Jonttu

Moi,

Mitäs tuumaisitte Off Road-tyyppisestä rallikilpailusta, joka ajettaisiin esim. avohakkuuaukealla, hiekkakuopalla tai niiden molempien kombinaatiolla siten, että kilpailija saisi itse vapaasti (rajatun alueen puitteissa) valita ajoreittinsä kahden pisteen välillä (lähtö-maali) ja voittaja olisi se, joka suorittaa tämän matkan kaikkein nopeiten?

Kilpailuun voisi sisältyä myös parikin erikoiskoetta erilaisessa maastossa ja kalustolle voitaisiin laittaa joitain rajoituksia maavaran sekä käytetyn rengaskoon osalta, jotta nämä raharikkaat eivät aina pääsisi loistamaan näillä "erinomaisilla" ajotaidoillaan.

Hauskaa katseltavaa se ainakin olisi, koska tuskinpa kaikki kilpailijat käyttäisivät samaa reittiä, nopeutta ja kalustoa. Mielestäni maasto pitäisi olla ennakkotutustuttavissa jalan, jotta kilpailijan oma arviokyky joutuisi kovalle koetukselle ja tuurin vaikutus pienenisi sopivaan mittaan.

Mitäs tuumaatte?

-Jonttu-

2

452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en harrasra ko. lajia

      Mutta autoja ei ole tarkoitettu kestämään tuollaista "röykytystä". Ja sitten se käytännön toteutus, maasto Liikenne yms.

      • Jonttu

        ..se juju onkin, kun jengin pitää osata arvioida oikein millaisella nopeudella pääsee ehjänä maaliin ja mikä olisi tähän paras reitti. Erikoiskokeelta toiselle siirtyminen hoidetaan samalla tavalla kuin millä vehkeet on kilpailupaikalle tuotu. Suurin ongelma olisi varmaan sopivan kilpailupaikan löytäminen (helvatinmoinen hiekkakuoppa / avohakkuualue).

        -Jonttu-


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      247
      3364
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      34
      2429
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      331
      2142
    4. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      79
      2042
    5. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      109
      1933
    6. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      43
      1803
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      32
      1771
    8. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      32
      1512
    9. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      30
      1440
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      125
      1381
    Aihe