Off-Road Rally

Jonttu

Moi,

Mitäs tuumaisitte Off Road-tyyppisestä rallikilpailusta, joka ajettaisiin esim. avohakkuuaukealla, hiekkakuopalla tai niiden molempien kombinaatiolla siten, että kilpailija saisi itse vapaasti (rajatun alueen puitteissa) valita ajoreittinsä kahden pisteen välillä (lähtö-maali) ja voittaja olisi se, joka suorittaa tämän matkan kaikkein nopeiten?

Kilpailuun voisi sisältyä myös parikin erikoiskoetta erilaisessa maastossa ja kalustolle voitaisiin laittaa joitain rajoituksia maavaran sekä käytetyn rengaskoon osalta, jotta nämä raharikkaat eivät aina pääsisi loistamaan näillä "erinomaisilla" ajotaidoillaan.

Hauskaa katseltavaa se ainakin olisi, koska tuskinpa kaikki kilpailijat käyttäisivät samaa reittiä, nopeutta ja kalustoa. Mielestäni maasto pitäisi olla ennakkotutustuttavissa jalan, jotta kilpailijan oma arviokyky joutuisi kovalle koetukselle ja tuurin vaikutus pienenisi sopivaan mittaan.

Mitäs tuumaatte?

-Jonttu-

2

530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en harrasra ko. lajia

      Mutta autoja ei ole tarkoitettu kestämään tuollaista "röykytystä". Ja sitten se käytännön toteutus, maasto Liikenne yms.

      • Jonttu

        ..se juju onkin, kun jengin pitää osata arvioida oikein millaisella nopeudella pääsee ehjänä maaliin ja mikä olisi tähän paras reitti. Erikoiskokeelta toiselle siirtyminen hoidetaan samalla tavalla kuin millä vehkeet on kilpailupaikalle tuotu. Suurin ongelma olisi varmaan sopivan kilpailupaikan löytäminen (helvatinmoinen hiekkakuoppa / avohakkuualue).

        -Jonttu-


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      121
      1320
    2. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      113
      981
    3. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      16
      756
    4. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      290
      745
    5. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      700
    6. Jos tunnistit...

      Voit hyvin ottaa yhteyttä...olisi mukava jutella☺️
      Ikävä
      59
      627
    7. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      61
      553
    8. Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!

      "Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on
      Maailman menoa
      225
      542
    9. Väsynyt odottamiseesi, M.

      Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym
      Ikävä
      38
      535
    10. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      37
      527
    Aihe