Raskaana Sisiliaan

Etnalle?

Moikka kaikille.
Heinäkuus olis tarkotus lähtee Sisiliaa kiertelee.
Mitenkä toi Etna. Oon täältä ja muualtaki lukenu rikkikaasuista.
Kannattaakohan sinne lähtee kun olen raskaana? Silloin viikolla 20 jos sinne asti päästään :)
Meinaan että onko ne kaasut jotenki vaarallisia kun jo tupakansavukin on kuulemma haitallista.
Olen yrittänyt etsii tietoa mut en ole vielä löytänyt.
Neuvolantäti ei osannu sanoo asiaan yhtää mitään.
Kiitti jos joku osais jotai sanoa.

3

773

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sulphur

      Hei!

      Olin kesäkuun ensimmäisellä viikolla Etnalla 2900 metrin korkeudella, jonne köysirata (funivia) ja pikkubussijeepit veivät. Silloin näkyi vain vesihöyryjä. Jos haluat varmistua rikkikaasutilanteesta, kysy Etnalla infosta/oppailta, tuprahteleeko missään.

      En kuitenkaan noita rikkikaasuja liikaa pelkäisi. Olen muualla ollut tuliperäisellä alueella, jossa oli rikkikaasua, mutta se tuli maasta tietyistä kohdista ja sen kyllä haistaa (pilaantuneen kananmunan tai raapaistun tulitikun haju), joten helposti voi siirtyä pois.

      Muuten Etnalle mennessä kannattaa raskaana olevan ja muidenkin ottaa huomioon maasto, joka on ylhäällä kivikkoista ja laavasora on kevyttä ja melko pyörivää. Paksupohjaiset tukevat vaellus/kävelykengät ovat hyvät. Lisäksi tuolla korkeudella on tosi kylmää ja tuulista, joten lämmintä ja tuultapitävää kannattaa varata mukaan. Jos ei halua ottaa mukaan kaikkea, köysiradan yläasemalta saa vuokrata muutamalla eurolla takin ja kengät.

      Hyvää matkaa!

      • hmms

        ...vaarallista!
        siis siellähän voi jo kaatua ja kompastua laavakivenlohkareeseen.
        Olen saanut silmiin allergiaa savuista myös joskus.

        Kannattaa lähteä etnalle sitten myöhemmin kun vauva on syntynyt ja on vaikka isompi lapsi, niin onpahan lapsellakin sitten nähtävää ja ihmeteltävää!


    • voipa

      Ei kannata mennä 3000 metriin. Jää 2000 metrin korkeuteen - siinäkin jo saa käsityksen Etnan mahtavuudesta. Viileää on jo tuossakin korkeudessa, mutta en minä ainakaan mitään rikkikaasuja havainnut. Tuolla 2000 metrin korkeudessa on useita baareja ja jokunen matkamuistomyymälä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      76
      8965
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5634
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      130
      5073
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      22
      3920
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3480
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3398
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2751
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      70
      2722
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2721
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1757
    Aihe