Puutarhassamme on vanha omenapuu, käsittääkseni valkea kuulas, joka vielä viime syksynä tuotti satoa monta korillista. Tänä keväänäkin se kukki runsaasti, mutta puuhun ei ole kasvanut lehden lehteä.
Missä vika? Onko puu mennyttä?
Missä vika? Onko puu mennyttä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuttavalla viime syksynä nuori omenapuu kukki ennen kuin teki lehdet.
Kyllä kai tähän aikaan vuodesta pitäisi jo terveessä omenapuussa lehdet olla?! Kirsikkapuuni kukki myös ja teki pienet lehdet mutta kaikki näivettyivät ja nyt on paljas puu. Aika erikoinen ilmiö että sen verran löytyi elämää näistä puista mutta nyt näyttää heikoilta. Olisi mielenkiintoista tietää vähän onko muilla ollut pakkasvaurioita hedelmäpuissaan, ja millä vyöhykkeillä... Olen kuullut että ainakin luumupuita ja kirsikoita kuoli kylmän talven vuoksi.
Ilmoittelehan tuleeko lehtiä jälkijunassa valkeakuulaaseesi. Itsekin mietin pitäisikö jo ottaa moottorisaha esiin vai ei.
2008-2009 talvi oli ennätyksellinen myyrätalvi ja silloin syötiin kaikki, mihin jyrsijän hammas vaan pystyy. Omenapuista syötiin sekä kuori että juuret. Monet vahingoittuneet puut sinnittelivät viime kesän vanhoilla varastoilla, mutta eivät vaurioiden vuoksi pystyneet keräämään mitään jemmaan tätä vuotta varten. Keväällä lähdettiin normaalisti kukkimaan ja tekemään lehtiä, mutta sitten loppuivat eväät ja puuparka muuttaa omenapuiden taivaaseen. Näin käy myös monille muille puille ja pensaille, eikä sille oikein mitään voi.