Ilomantsilla on uusi rahantulo lähde. Ilomantsi on anonut Joensuulta halukkuutensa vastaan ottaa rikollisia vankilakundeja, rikollisten muutto on jo alkanut, Joensuu on sitoutunut maksamaan muuttajien kahden vuoden kulut. Nyt Ilomantsissa pelätään uutta tappoaaltoa.
Ilomantsi anonut, Joensuun rikolliset Ilomantsiin.
Kotitieltä
8520
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mitenniin Ilomantsi anonut? Vai kotitien asunotjen omistaja/vuokranantaja? Taitaa olla hämäräheikin hommia nuo?
Pijan Ilomantsissa on vain Rikollisia ja viranomaisia.
Valtion suunnitelmissa, Suomen kaikki rikolliset itä-nurkkaan.
Maaseudulle metsän kätköihin. Jossain rikollistenkin on elettävä. Eiköhän Ilomantsissa rikollisia lie omastatakaakin
on uusi keino saada muuttotappiosta kärsivään kuntaan uusia asukkaita. Tervetuloa kesäiseen Ilomantsiin!
luetella tiettyjä muitakin ryhmiä joiden avulla eräät kunnat kunnat -myös tietty Pohjois-Karjalainen kriisikunta- saa edes jonkunlaisia tuloja tyhjään kassaansa, mutta tällä kertaa jätetään ne luettelematta.
Tokihan aina arvailla voi.
Kun Kela maksaa asuntotuet vuokralaisille, jotka asutetaan lisäksi kuntien omistamiin asuntoihin, niin se on lähes tulkoon suoraa tuloa valtiolta kunnalle. Samoin kunta hyötyy niistä työttömyyskorvauksista ainakin välillisesti mitkä tulee uusien asukkaiden työttömyyskorvauksista ja eläkkeistä, yms.
--En mie tiijä, mutta näin mie ajattelen ja miulla on siihe oikeus.
..Samoin kunta hyötyy niistä tuloista ainakin välillisesti, mitkä tulee uusien asukkaiden työttömyyskorvauksista ja eläkkeistä,yms.
Torilla käydessä tulee pitää silmät avoinna. Entä uimarannoilla, onkohan aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Terve tuloa samankaltaisten joukkoon.
Tyhjiin asuntoihin pitää saada edes joku asumaan !