Miten te sotilaat luulette voivanne luottaa rykmenttinne komentajaan? Mistä tiedätte, että hän ei jätä teitä tosipaikan tullen mutakuoppaan kuolemaan? Armeijan on helvetin paljon helpompi jättää tykinruoka (sotilaat) kuolemaan kuin mennä hakemaan omat pois kusesta. Sotilaan tehtävä on korulauseista huolimatta _kuolla_, armeija katsoo, että tämä toteutuu.
Miten voit luottaa rykmentin komentajaan?
öö...
4448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
On tullut vissiin katsottua liikaa fiktiivisiä sotaleffoja?
"Armeijan on helvetin paljon helpompi jättää tykinruoka (sotilaat) kuolemaan kuin mennä hakemaan omat pois kusesta."
Armeija = sotilaat. Vielä helpompaahan se on jättää kouluttamatta sotilaita ja lähettää vaikka naiset ja lapset sinne 'kuseen'
"Sotilaan tehtävä on korulauseista huolimatta _kuolla_, armeija katsoo, että tämä toteutuu. "
Niin, eipähän elämästä vielä kukaan ole hengissä selvinnyt. Mutta muuten en kyllä tuota lausetta ymmärtänyt. Miksi ihmeessä armeija katsoisi että se itse kuolee? Armeijahan koostuu sotilaista.
Jos yleinen etu niin vaatii niin varmasti jättää miehet kuolemaan.
Ilmeisesti Suomella on vieläkin osastoja jotka viivyttävät vihollista päästäen pääjoukot perääntymään. Nämä viivytysjoukot(reservistä otettuja miehiä muistaakseni) siis EIVÄT ikinä pääse perääntymään vaan taistelevat hamaan loppuun.
Nykyaikaisessa sodankäynnissä tulee ehkä vielä enemmän tuollaisia perääntymistilanteita, mutta taistelevat osastot ovat myös pienempiä.
Tästä syystä yritetään välttää tilannetta jossa esimerkiksi isä ja poika toimivat samassa osastossa, joista toinen korkeassa asemassa. Harva isä pystyisi jättämään poikaansa lähes varmaan kuolemaan vaikka kokonaisuudessa joukkojen etu niin vaatisikin..
yhtenäisillä yksiköillä, jotka taas koostuvat pienemmistä yksiköistä. Siis komppania - joukkue - ryhmä - taistelupari - sotilas, jos joku yksikkö jätetään asemiin viivyttämään vihollista, niin silloin se koko yksikkö jää sinne. Etkä muuten taida tietää miten esim. perääntyminen käytännössä tapahtuu??
>Sotilaan tehtävä on korulauseista huolimatta _kuolla_, armeija >katsoo, että tämä toteutuu.
Ei suinkaan. Sotilaan tehtävä ei ole kuolla maansa puolesta. Tarkoitus on saada se vihulainen kuolemaan omansa puolesta.