Moni ostaja varmaan epäilee asunnon ostamista suoraan myyjältä. Ehkä on syytä kertoa omasta kokemuksesta.
Myyj oli paikalla, kun käytin katsomassa. Esitimme kysymyksiä asunnosta ja myyjä vastaili. Tarkistimme myöhemmin vastausten todenperäisyyttä, ei ollut aukkoja. Myyjä kertoi myös eräistä puutteista. Lisäksi hän teki selkoi monista yksityiskohdista, jotka tiesi, kun itse oli suorittanut korjaukset.
Kun vertaili myyjän toimintaa välittäjien toimintaan, saattoi todeta, että välittäjiltä sai asunnoista usein ympäripyöreitä vastauksia, kun tarkkaa tietoa ei ollut.
Myyjä oli myös laatinut huolellisesti tehdyn kauppakirjan, joka jättää varjoonsa monen välittäjän vastaavan luomuksen, kun niitä vertaili keskenään.
Ei jokainen myyjä tuollaiseen pysty ja sellaiselle myyjälle on välittäjä tarpeen.
Sanoisin vielä, että kaupat tehtiin myyjän kanssa suoraan ja onnistuneesti. Ainut lisätyö oli se, että piti itse käydä verotoimistossa hoitamassa varainsiirtoveroasia.
suoraan myyjältä
3
599
Vastaukset
"Ainut lisätyö oli se, että piti itse käydä verotoimistossa hoitamassa varainsiirtoveroasia. "
Miksi piti käydä verotoimistossa? Varainsiirtoveroilmoituksen voi täyttää netissä ja tulostaa sen jälkeen. Sama koskee tilisiirtolomaketta.
"Myyjä oli myös laatinut huolellisesti tehdyn kauppakirjan, joka jättää varjoonsa monen välittäjän vastaavan luomuksen, kun niitä vertaili keskenään."
Eli siirtänyt kaikki mahdolliset ja mahdottomat virheet ostajalle, tosin yleensä nuo ovat täynnä pätemättömiä ehtoja..- kiukau
Monissa tapauksissa se välittäjä on täysin turha tyyppi siellä välissä hääräämässä. Kyllä asunnolle ostaja löytyy ilman välittäjääkin vaikka oikotieltä ja kauppakirja on helppo tehdä. Me meinattiin ensin käyttää välittäjää mutta sitten ajateltiin säästää se 5tonnia ja kokeilla itse. Kämppä meni viikossa haluamaamme hintaan.Aivan takuulla osasin kertoa asunnosta tarkemmin kuin yksikään välittäjä.
Asuntokauppa on yksinkertainen:
jollain on asunto myynnissä ja toisella on asunnon osto mielessä, tähän väliin ei mun mielestä tarvita ketään pukuhäiskää säätämään.
- 47
ja kun myyjän kanssa tekee, kannattaa löytää jotain vakavaa,
moni myyjä tulee 20-30 000 vastaan kustannuksissa pahempien välttääkseen pahempia ongelmia,
nimin. hankala ostaja.
(en osta mistään välittäjältä kun tuntevat minut, mutta kokemattomia yksityisiä aina on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1584530Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.392522Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1452173Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet301295- 701174
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.711112En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on391013Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen67992- 53933
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies114908