ktm exc 525 vs ktm smc 690

meigäävaan

niin tarkotus ois ostaa jompikumpi exc tai smc. Mitä eroja pyörillä on? exc:tä pitäää varmaan huoltaa enemmän? Kummassa parempi tehopainosuhde? pyörä tulee enemmäksee katuajeluun mutta metässä ja sorallakin tulee käytyä, joten kumpaan suuntaan vaaka kallistuu? Asiallisia vastauksia tietämättömälle kiitos!

5

1881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 300\660

      Itselläni on 300exc ja 660 smc. Olen ajanut enskaradalla 525: lla. Molemmat, 525 ja 690 on hieman kankeita puiden- ja kivienkierrossa. 690 ei oikein sovellu reippaaseen metsässäajeluun. Toivottavasti pääsisit kokeilemaan laitteita, niin tietäisit kumpi sopii paremmin. Toinen on kilpailuun tehty ja toinen kadulle. Se että miten ja missä haluaa ajaa varmaan ratkaisee varmaan valinnan. Olen kokeillut ajaa 660:llä maastossa ja raskasta puuhaa oli. 525:n öljynvaihtoväli on aika pieni, 5-10h. 525 on kevyempi ja siinä on pienemmät hyrrävoimat, niin on ketterämpi ajella.

    • ilmanmuuta--

      No 525 ilmanmuuta.Kätevä yleispyörä kaikenlaiseen surautteluun.
      SMC 690 tehty enemmin maantielle

      Huolloista että exc öljynvaihdot ei ole mikään ihmeellinen ja vaihtovälit
      ovat 10 - 15h tai 500km eli ei nyt niin hirveetä,hauskuuskerroin toista luokkaa kuin
      möhköllä ajo.

      • meigävaaaaan

        semmone kysymys vielä et miten 170cm kuski yltää ajaan exc:llä?


      • No broblem,,,
        meigävaaaaan kirjoitti:

        semmone kysymys vielä et miten 170cm kuski yltää ajaan exc:llä?

        Ite oon 175cm persjalkanen ja toinen tassu riittää kun maahan ylettyy ja oikeaoppisesti niin myös kuuluukin,tai sitten molemmat jalat varvistaen ulottuu maahan.


      • meitzivaan
        No broblem,,, kirjoitti:

        Ite oon 175cm persjalkanen ja toinen tassu riittää kun maahan ylettyy ja oikeaoppisesti niin myös kuuluukin,tai sitten molemmat jalat varvistaen ulottuu maahan.

        supermotolla luonnollisesti vielä matalampi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe