Roikkuvat alaluomet

Sakevauvallamme on roikkuvat alaluomet, punoittavat kovasti. Eläinlääkäri määräsi tippoja viikonkuurin, mutta tuntuu ettei tilanne ole juuri muuttunut. Mistä tämä johtuisi ja mikä avuksi? Onko muilla sakemannivauvoilla roikkuvia alaluomia (ikää 3kk) entäs punoitus alaluomen sisällä, normaaliako?

Vastaatteko pian,

t. omistaja huolissaan
84962
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Moikka

Minulla on nyt 9kk ikäinen sakemanni, jolla on myös roikkuvat alaluomet. Luomet roikkuvat etenkin koiran ollessa väsynyt. Punoitustakin on ollut ja saimme myös tippakuurin silmään.. jota en kuitenkaan käyttänyt. Nyt kun koira on vähän kasvanut, niin luomet roikkuvat paljon vähemmän... Onko sitten nahka kasvanut päässä nopeammin kuin pää...? tiedä sitä sitten..

Meillä kuitenkin tämä oli siis ihan harmitonta ja helpottanut vaavin kasvaessa.

tarkkaile tilannetta ja pidä silmät puhtaana.

Äänestä
  • tiedosta, pidän siis silmät puhtaana ja odotan että vaavi kasvaa :)

    Äänestä

  • ap, kirjoitti:

    tiedosta, pidän siis silmät puhtaana ja odotan että vaavi kasvaa :)

    paistettuna voi kokeilla. Et mainittu koiran ikää, mutta ei pienessä määrässä tee pahaa pennullekaan. Löytyy paljon viisaampia palstoja keskustella kuin tämä... oikeasti jos on huolissaan, niin siirtyisin muualle... toivottavasti paranee...

    Äänestä

  • e-vitamiini kirjoitti:

    paistettuna voi kokeilla. Et mainittu koiran ikää, mutta ei pienessä määrässä tee pahaa pennullekaan. Löytyy paljon viisaampia palstoja keskustella kuin tämä... oikeasti jos on huolissaan, niin siirtyisin muualle... toivottavasti paranee...

    siinä ikä.. 3kk ja toisella vastaajalla 9kk...

    Äänestä

Mitä tehdä meidän 6kk sakemannillemme ,silmät ovat punoittaneet jo kauan aikaa. Samoin on tapahtunut meillekkin alaluomet ovat alkaneet roikkua. Johtuisiko kentie samasta syystä.

Vastaisitteko pian:)

Äänestä

Vie plastiikkakirurgille jos häiritsee koiraa itseään liiaksi. Noin yleensä käy vanhemmille sakuille. Meillä toinen korva on alkanut toisinaan löystyä, sama, joka pentuna oli lurpallaan.
Puhdista silmät säännöllisesti eli päivittäin ja laita silmätippoja, eiköhän se siitä. Oletko käynyt eläinlääkärissä tarkistuttamassa ettei kyseessä ole silmätulehdusta tai mitään vakavampaa, tuskimpa kuitenkaan.

Äänestä
  • Ettekö te lue kirjoituksia loppuun,vain pelkät otsikot? toinen kyselee ikää ja toinen eläinlääkärillä käynnistä ja molemmat on kerrottu aloituksessa.Mikä mättää kun ei aloituksia lueta, vaan ruvetaan besserwisserinä vastailemaan?

    Äänestä

  • tyhmät tietäjät kirjoitti:

    Ettekö te lue kirjoituksia loppuun,vain pelkät otsikot? toinen kyselee ikää ja toinen eläinlääkärillä käynnistä ja molemmat on kerrottu aloituksessa.Mikä mättää kun ei aloituksia lueta, vaan ruvetaan besserwisserinä vastailemaan?

    Etkö ymmärrä, ettei eläinlääkäri välttämättä voi tietää onko kysessä esim. silmätulehdus vaikka määräisikin silmätippoja. Alaluomien roikkuminen ei ole merkki välttämättä silmätulehduksesta vaan yksikökohtainen ominaisuus. Lisäksi vanhoilla sakuilla nahka löystyy tietyistä paikoista.:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minttuliinatuuli kirjoitti:

Sakevauvallamme on roikkuvat alaluomet, punoittavat kovasti. Eläinlääkäri määräsi tippoja viikonkuurin, mutta tuntuu ettei tilanne ole juuri muuttunut. Mistä tämä johtuisi ja mikä avuksi? Onko muilla sakemannivauvoilla roikkuvia alaluomia (ikää 3kk) entäs punoitus alaluomen sisällä, normaaliako?

Vastaatteko pian,

t. omistaja huolissaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu