En oo ikinä ennen hommannu lippuja ite yms. Pitääkö minun mennä tiskille ja antaa vahvistusnumero ja henkilökortti (oma kuulemma pitäs käydä matka-asiakirjana euroopassa). Kuinka kauan aiemmin pitää tehdä lähtöselvitys? Selittäkää alusta asti kiitoos.
tilasin liput netistä
euroopassa matkustel
4385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
liput sähköpostiin.Tulosta sieltä ja ota matkaan.
E-lipun kuitti kannattaa ottaa mukaan, vaikka usein tiskillä riittää pelkkä passi/henkilökortti, joiden avulla tiedot löytyvät varausjärjestelmästä.
Millä yhtiöllä lennät ja minne? Monilla yhtiöillä voi lähtöselvityksen tehdä myös netissä tai automaatilla menemättä tiskille. Ruumaan menevät matkatavarat toki viedään Baggage drop -tiskille. Lähtöselvityksen tekoaikakin riippuu vähän yhtiöstä ja määränpäästä ja lähtökentästä. Useimmiten pari tuntia ennen on ihan hyvä aika, niin ei tule kiire.
malew airlines ja unkariin.
Meille tuli viimeksi tekstiviesti jossa kysyttiin että halutaanko tehdä lähtöselvitys siinä samalla, ja kun vastattiin YES tuli vahvistus ja paikkanumerot. Sama paluulennolla. Kentällä katsottiin passi (matkustettiin EU:n ulkopuolelle).