edustuslounas

????

Miten ollaan ja käyttäydytään sellaisella edustuslounaalla johon kuuluu 3 ruokalajia ja juomat. Eikö lounaan pitäisi olla kevyt tapahtuma?

6

840

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ????

      ai niin - en voi syödä kalaa yms mereneläviä ja olen vielä kasvissyöjä. Erikoisruokavalioita yms ei ole kysytty etukäteen. Jos sieltä nyt tulee eteen lihaa niin voiko pyytää jotain muuta? meren ja järven elävien syömättä jättämiseen on siis onneksi "hyvä syy"

      • edustusmamma

        Jos eteesi kannetaan lautanen jossa on lihaa tai kalaa on todella törkeää ilmoittaa asiasta vasta
        siinä vaiheessa. Ota nyt yhteyttä lounaan tarjoajaan ja ilmoita rajoitteesi hyvissä ajoin.
        Ei keittiö voi vääntää sinulle tuosta noin vaan kasvista ja sitten koko muu porukka joutuu
        odottamaan sinua koska edustuslounaalla ruokailu aloitetaan yhtäaikaa.
        Jos kyseessä on noutopöytä- no problem- mutta lautastarjoilussa viivytätä koko hommaa
        jos alat siinä nirsoilla.

        3 ruokalajia tarkoittaa yleensä salaatti, alkuruoka, pääruoka, jälkiruoka, ei sen kummoisempaa
        ja lounaalle valitaan kevyempää syötävää, ei puolikasta härkää.


      • xf

        Voit huoletta ilmoittaa tilaisuuden järjestäjälle olevasi kasvissyöjä. Ja se ilmoitus, kuten tuolla jo todettiin, pitää tehdä ennalta. Yleensä ruokarajoitteisiin/erikoisruokavalioihin liittyvät tiedustelut tehdään kutsun yhteydessä, siksi tilanne kuulostaa vähän erikoiselta. Jos järjestäjä ei ole asian suhteen aktiivinen, ole sinä ja vältä sillä epämiellyttävät yllätykset.


      • pari kokemusta
        xf kirjoitti:

        Voit huoletta ilmoittaa tilaisuuden järjestäjälle olevasi kasvissyöjä. Ja se ilmoitus, kuten tuolla jo todettiin, pitää tehdä ennalta. Yleensä ruokarajoitteisiin/erikoisruokavalioihin liittyvät tiedustelut tehdään kutsun yhteydessä, siksi tilanne kuulostaa vähän erikoiselta. Jos järjestäjä ei ole asian suhteen aktiivinen, ole sinä ja vältä sillä epämiellyttävät yllätykset.

        Edellisiin liittyen, vaikka ruokarajoitteen (toivottavasti kukaan äskettäin aiheesta raivonneista ei aloita uudelleen...) kertoisi etukäteenkin, niin aina sitä ei syystä tai toisesta ole huomioitu. Itse olen tähän pari kertaa törmännyt, kun tarjoiluna on ollut kovin kevyt noutopöytä eli lajikkeita on ollut vähän (en syö lihaa, sen sijaan kalaa ja kasviksia kylläkin). Lämpimästä ruoasta olen silloin ottanut perunaa tai riisiä, kumpaa onkin ollut pääruoan lisäkkeenä ja kastiketta. Vähän on tietysti ollut ankeaa, semmoinen kotoinen hätpikaa tehdyn safkan fiilis, mutta siihen on vain varauduttava. Jos asiasta ei ole etukäteen ilmoittanut, ei tietysti ole mitään mahdollisuutta napista paikanpäällä, eikä tosiaan enää siinä vaiheessa esittää mitään erityistoivomuksia. Siihen en onnekseni ole törmännyt, että eteen tuotavissa annoksissa ei asiaa olisi vastaavassa tilanteessa huomioitu.

        Hulluimpia tilanteita ovat olleet pari kertaa semmoiset, jossa jälkikäteen on ilmennyt, että minun olisi pitänyt itse noutaa oma annokseni keittiöstä (tätä ei kukaan ole siis etukäteen maininnut, mutta järjestävä taho on sitten huomannut, etten ole varattua erikoisannostani saanut)! Sellaista pidän kuitenkin tökeryyden huippuna, olipa tilaisuuden luonne mikä hyvänsä, että tilaisuudessa vieraana oleva henkilö mahdollisessa paremmassa tällingissään lähtisi itse koikkeloimaan keittiöön "anteeksi olikos täällä minulle...". Nykyisten hygieniavaatimusten aikoina ei ulkopuolisia saa edes päästää keittiötiloihin eikä tuommoinen osoita minkäänlaisia järjestelykykyjä isännöivältä taholta. Siinä tilanteessa valitsen mieluummin sen perunan ja kastikkeen... ;DD

        Muuten en tiedä, mitä tarkoitat "Miten ollaan ja käyttäydytään...". Edustuslounaallakin tietysti ruokaillaan ja siinä sivussa keskustellaan mukavia pöytäseuralaisten kanssa.


      • Kyynikko

        Eli olet nirso? Olet aivan väärässä paikassa tuollaisella lounaalla.


    • löytyy

      Useimpien ravintoloitten listalta löytyy kasvisruokia, joista valita. Jos on tiukka vegaani ja haluaa tietää onko kasvikset lannoitettu minkäsorttisella tavaralla yms. on tietysti vaikeuksissa, koska eihän tavallinen ravintola sitä tiedä.

      Mutta tavallinen kasvissyöjä valitsee ihan tavalliselta listalta ja aina on ainakin minulle - joka en tosin ole niin rajoitteinen - löytynyt hyvää purtavaa.

      Harvoin lounaan isäntä määrittelee, mitä pöytään kannetaan vaan vieraat valitsevat menusta. Jos epäilet, että listalta ei löydy niin ilmoita ruokavaliostasi etukäteen isännälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2541
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1475
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1447
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      920
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      814
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      37
      814
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe