Sain juuri 2 kissanpentua, jotka kuulemma oli orpoja kun ne huomattiin n. 2 viikon ikäisenä. Heillä oli kyllä koira joka vissiin toimi vähän emon tavoin. Osaavatko kissat peseytyä ilman emoa? Kyllä toinen kissa ainakin nuolee, mutta peppu on likainen molemmilla.
orpo kissanpentu
viinimies27
2249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kissa on luonnostaan siisti eläin. kyllä pitäisi osata peppu puhdistaa!
on kokemusta myös ilman emoa kasvaneista pennuista, ja osasivat hyvin itsensä pitää puhtaana, tosin oli aikuinen kollikisu näyttämässä mallia.
taitaa olla aika kissakohtaista että miten tämä nuoleminen ja peseminen nyt yleensäkin onnistuu.
kokeile viedä kissasi pariksi viikkoa jollekulle jonka kisu on hirmu huolellinen pepun pesijä, jos vaikka ottaisivat mallia ;)
meille tuli joskus kissanpentu (ihan oikeassa luovutusiässä jne..) mutta ei jaksanut/ viitsinyt pestä peppuaan tarpeeksi usein, vaikka sen taidon osasi. se haisi oikeasti niin kamalalle että jouduimme luopumaan siitä (ei toki pelkän hajun takia, kissa oli muutenkin vähän outo, eikä ollut kyllä sisäsiistikään..) kaikkemme sen kissan kanssa yritettiin, mutta lopuksi oli pakko nostaa kädet pystyyn kun arkikaan ei sujunut normaalisti.
nyt ne on alkanu pesemään itteään huolellisemmin, ehkä uuteen kotiin tottuminen vei pari päivää. Meinasin kohta jo pestä toisen pepan, mut ny se on näköjään puhdas.