valuutanvaihto

kuinka paljon voi valuuttaa vaihtaessa tinkiä. onko näissä paikoissa sama juttu kuin basaareissa että kurssit on hirveen huonot ja sit pitä alkaa tinkimään. missä kannattaa vaihtaa valuuttaa ja mikä on kurssi
6776
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Missä olet kuullut valuutanvaihdossa voivan tinkiä? Vaihtopisteitä löytyy paljon ja kurssi on aina näkyvissä. Kukapa sitä tarkalleen voi sanoa koska ne vaihtuu päivittäin.

Äänestä

Valuuttaa kannattaa vaihtaa postissa,paras kurssi ja luotettava (juuri matkalta palannut niin tietoa on).

Äänestä

Miksi vaihtaa valuuttaa? Itse en vaitanut koko reissun aikana. Liikuttiin laajalla alueella ja euro kävi kaikkialla.

Äänestä

Luotettavin paikka on Alanyan keskustassa olevassa pääpankissa.. oppaat kyllä kertoo bussissa sit tarkemmat tiedot paikasta..tietysti pikkusummia voi vaihtaa pikkupuljuissakin mutta kannattaa olla tarkkaavainen huijauksien takia ;) .. itse kyllä liikuttiin koko loma euroilla maksaessa kun kauppiaat kysyvät aina maksaessa että maksaako euroilla vai liiroilla joten se ei ollut tarpeen ;) MAHTAVA paikkka! oltiin perheeni kanssa siellä toukokuun alussa ja ensi keväänä uudestaan:) ihanaa porukkaa ja mahti maisemat

Äänestä

Tultiin tällä viikolla Alanyasta ja vaihdoimme rahat liiroiksi. Huomattiin, että esim. savukekartonki tuli halvemmaksi maksaa liiroilla, kun laskettiin sen hetken kurssilla, mikä nähty change officen seinältä. Eurotkin kyllä kävivät joka paikassa ja kysyivät kummalla maksaa, mutta kun kysyttiin paljon maksaa euroissa ja paljonko liiroissa, niin halvempi oli maksaa liiroilla. Näin ainakin meidän kokemuksen mukaan viikko sitten.

Äänestä

Viime syksynä sain joka kerran väärin rahaa. Onneksi osasin laskea päässäni minulle tulevan rahamäärän, joten vaadin heti korjausta. Kerran jopa "laskukone" laski väärin. Laske aina jo etukäteen oikea summa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tinkiikö kirjoitti:

kuinka paljon voi valuuttaa vaihtaessa tinkiä. onko näissä paikoissa sama juttu kuin basaareissa että kurssit on hirveen huonot ja sit pitä alkaa tinkimään. missä kannattaa vaihtaa valuuttaa ja mikä on kurssi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu