WC-pönttö vinkuu!

Millä saisi loppumaan wc-pöntön vinkumisen? Asumme 2.kerroksessa ja vähänväliä pitää vetää wc, että saa sen vinkumisen loppumaan. Mikä auttaisi?
515922
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jospa huoltaisit tai huollattaisit sen pytyn!
Itsekin voit homman tehdä, selvitä pytyn merkki ja tyyppi ja eikun tarvittavia varaosia netistä tai lähimmästä LVI-alan tuotteita myyvästä liikkeestä etsimään.
Varaosia voi olla hankalaa löytää, netti on siihen hyvä kapine, kun vaan jaksaa googlata. Joidenkin yleisimpien pyttyjen yleisimpiä varaosia saattaa löytää ihan paikallisesta rautakaupasta. Esimerkiksi IDO:n varaosia myy Suomen Talolaite Oy.

Syy vinkumiseen on todennäköisesti vuotava täyttöventtiili.

Äänestä
  • Tosin olen nainen ja minulla ei ole hajuakaan, mikä on vuotava täyttöventtiili, täytyy kutsua siis putkimies;)

    Äänestä

  • korvatsoi kirjoitti:

    Tosin olen nainen ja minulla ei ole hajuakaan, mikä on vuotava täyttöventtiili, täytyy kutsua siis putkimies;)

    meilä joskus vuoti alatiiviste, ennen varsinaista asiointia avattiin vesiventtiili ja käytön, eli vetämisen jälkeen suljettiin vesiventtiili.
    Alatiivisteen falskatessa olisi täysi vesisäiliö tyhjentynyt ajan myötä.

    Täyttötiiviste on saattanut vahingoittua tai likaantua ajan saatossa.

    Äänestä

  • ...metelöi, mutta vain toisinaan. Kovempi täyttöääni alkoi sen jälkeen, kun pumppu vaihdettiin uuteen. Valitin asiasta ja huoltomies tuli tarkistamaan asian ja oli sitä mieltä ettei pöntössä ole mitään vikaa. Se ei silloin tehnyt sitä kovempaa ääntä (tietenkään!), vaikka mies yritti vetää useamman kerran. Aukaisi koneen ja kaikkea, muttei löytänyt vikaa.

    Olen alkanut ajatella että omassa päässä täytyy olla vikaa, kun tuntuu että se metelöi useammin hiljaisuuden aikaan eli juuri silloin kun pitäisi juuri olla hiljaa. Tuntuu että koko talo kuulee. Joskus se metelöi vain osan täyttöajasta ja joskus koko helkatin ajan.

    Ihan sama! Huoltomieskin oli sitä mieltä että wc-äänet kuuluvat kerrostalo elämään. Pitäkööt meteliä, ei ole minun vikani.

    Äänestä

  • Minun wc-pönttö myös kirjoitti:

    ...metelöi, mutta vain toisinaan. Kovempi täyttöääni alkoi sen jälkeen, kun pumppu vaihdettiin uuteen. Valitin asiasta ja huoltomies tuli tarkistamaan asian ja oli sitä mieltä ettei pöntössä ole mitään vikaa. Se ei silloin tehnyt sitä kovempaa ääntä (tietenkään!), vaikka mies yritti vetää useamman kerran. Aukaisi koneen ja kaikkea, muttei löytänyt vikaa.

    Olen alkanut ajatella että omassa päässä täytyy olla vikaa, kun tuntuu että se metelöi useammin hiljaisuuden aikaan eli juuri silloin kun pitäisi juuri olla hiljaa. Tuntuu että koko talo kuulee. Joskus se metelöi vain osan täyttöajasta ja joskus koko helkatin ajan.

    Ihan sama! Huoltomieskin oli sitä mieltä että wc-äänet kuuluvat kerrostalo elämään. Pitäkööt meteliä, ei ole minun vikani.

    Tyhjennysventtiilin tiiviste on vaihdettu ja koko vetotapin vieressä oleva laitteisto on vaihdettu ja yhä pönttö vuotaa. Välillä vetotapista tuntee kun se ei laskeudu kunnolla alas ja vettä valuu silloin paljon pönttöön. Kun vetotappia kiskoo ylös ja alas saattaa suurempi vuoto lakata. Hieman se silti yhä vuotaa vettä.
    Mistä tuo voisi johtua? Mitä vielä voi vaihtaa? Onko tuolla vielä jokin muu tiiviste mikä voi vuotaa?
    Miksi vetotappi vipu välillä tuntuu löysälle eikä putoa hyvin alas ja silloin pönttö vuotaa tosi paljon?
    Apus?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Korvatsoi ja soi kirjoitti:

Millä saisi loppumaan wc-pöntön vinkumisen? Asumme 2.kerroksessa ja vähänväliä pitää vetää wc, että saa sen vinkumisen loppumaan. Mikä auttaisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu