Jos linux tuottaa ongelmia niin asenna HETI huippuhieno Windows takaisin.
Tämä on fakta.
Tämä on fakta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Upouusi Windows 7 ja Hp advisor näyttää että virusturva on uhattuna ja akun kunto heikko? Taitaa mennä takuuseen. Tuollaisia ilmoituksia viitsi pitkään lukea.
Ei sitä heti saa mitenkään kun pitäisi raahautua kauppaan ja kaivaa perstaskusta 270€ rahaa että saa sen Windowsin. Sitten menee vielä päivä ratevasti asennettaessa.
Itse korvaan pian Ubuntun Windows 7:lla, Ubuntussa on liikaa bugeja ja eriskummallisuuksia, luotan siihen että Windows 7 toimii tuossa koneessa vaikka se on myytykin XP:llä. Ubuntun kanssa se on arpapeliä.
Ubuntun ei sovi kuin netin surffailuun ja tekstinkäsittelyyn ,muuhun vaativampaa siitä ei juuri ole !!
kylä liikaa bugeja ja mitä ihmeellisempiä ongelmia, mutta onhan noita muitakin Linux pohjaisia distroja mistä valita se toimivin.
Windows ei sovi niihinkään.
No empä tiedä onko ne yhtään sen erilaisempia, sama pohja kaikissa. Laitoin nyt kuitenkin Windowsin asentumaan, saa nähdä löytyykö ajurit kaikille laitteille, yleensä kyllä löytyy ja uskoisin että niin nytkin.
Ubuntulla tehdään myös töitä noiden ohella. Windows on sitten lähinnä pelikonsoli ja säätäjien lelu jotka ei saa koneellaan mitään aikaiseksi.
Täytyy olla totaalisen idiootti jos sillä ytimellä on yhtään mitään oleellista ongelmaa minkään kanssa. Sama Linux-pohja se on Googlen hakukoneessakin eikä sekään ole ikinä mitään jumitellut.
Tähän mennessä "Ubuntun ongelmien" syyksi on lähes aina paljastunut asentaja joka on jotain tunaroinut eikä ole selvittänyt edes perusteita. Aina pitäisi seuraavat asiat käydä läpi:
1. Onko julkaisu LTS vai experimental?
2. Onko julkaisusta aikaa niin paljon, että on ensimmäinen point release tehty?
3. Onko julkaisumuistio ja Launchpad vilkaistu läpi tunnetujen ongelmein osalta?
Tunnetusti Ubuntusta julkaistaan normijulkaisujen välissä 3kpl experimental julkaisuja, se julkaistaan kiinteällä aikataululla bugeineen päivineen jotka korjataan jälkeenpäin, ja tunnetuista ongelmista kerrotaan selvästi, että asentaja voi tarkistaa ennen kuin alkaa asentelemaan.
Jos on jotain experimentalia asentanut, heti tuoreeltaan ja upgradena edellisestä, ei ole julkaisumuistiota ja bugitilannetta käynyt läpi ennen asennusta niin kyllähän se silloin vika on asentajassa.
Joo no en jaksanut lukea Windows 7:nkaan muistioita läpi mutta asensinpa nyt sen. Näyttäisi kaikki oleelliset laitteet toimivan kertaheitosta, sd-kortinlukijalle joutuu vielä etsimään ajurit. Se mikä Ubuntuissa fiduddaa eniten on touchpadin paska toimivuus, vaikka kuinka säätää asetuksista niin ei sitä hyväksi saa. No, nyt ei tarvitse enää säätää.
ja näköjään windows update löysikin nuo sd-lukijan ajurit, hieno homma.
Windows 7:lla ei taida olla edes julkaisumuistiota, sillä kun ei ole kiinteää julkaisuaikataulua. Mikä siinä nyt on niin helvetin vaikeata ymmärtää?
Ei Ubuntulla ole mitään ongelmaa touchpadin kanssa, on käytetty monissa koneissa. Kuullostaa siltä, että olet ostanut koneen Windowsilla ja vieläpä niin, että ei ole edes sertifioitu Ubuntulle joten tuollaiset asiat ei ole mikään Ubuntun ongelma. Jos siinä jotain bugia on niin kyllähän se korjaantuu. Ubuntu 10.04 LTS kuitenkin julkaistiin vasta 1.5kk sitten.
Kaikissa läppäreissä joissa olen Ubuntua käyttänyt on tuo touchpadin käyttötuntuma ollut huonompi kuin Windowsissa tai Maceissa, ei ole trolli vaan rehellinen mielipide. Tappingin olen monesti ottanut pois päältä kun toimii niin epävarmasti.
Kone on toimitettu Windows XP:llä mutta siinä toimii nähtävästi ilman ongelmia myös Windows 7, vaikka valmistaja ei lupaa yhteensopivuutta.
En ole huomannut itse mitään eroa vaikka on molempia käyttänyt rinnakkain. Windows 7 on Windowsin uusi julkaisu, luonnollisesti siihen on todennäköisyys yhteensopivuudelle kohtalaisen hyvä.
Yli 5 vuotta olen pelkkää Linux pohjaista distroa käyttänyt. Mitään sellaista ongelmaa ei ole ollut, että joutuisi hakemaan ikävempiä ongelmia Windowsin asentamalla.