Olen hankkimassa labradorinnoutajan pentua, mutta ongelmana on se, mistä löytäisin sellaisen kasvattajan, joka ei ole kauhean kunnianhimoinen koiriensa jälkeläisten suhteen? Haluan koirani lähinnä seurakoiraksi ja lenkkikaveriksi, en ole juoksemassa näyttelyissä muuta kuin joskus omaksi huviksi.
Haluan koirani olevan ystäväni, sen ei tarvitse olla mikään valio näyttelyeläin. Joten ihmiset, joilla olisi tietoa tällaisista kasvattajista/pentueista, auttakaa!
Olisi hyvä jos pentu löytyisi Lapin tai Oulun läänin alueelta, koska itse olen Lapista.
Vastauksia odotellen =)
Mistä löydän labradorinnoutajan pennun?
23
28533
Vastaukset
- eräs omistaja
Mene osoitteeseen labradori.fi, ota sieltä linkit ja kasvattajat kotimaassa. Siellä on monia ja varmasti löytyy läheltä sinua. Soita heille tai lähetä s.postia. Näin itse löysin koiran:)
- Minäkin
Oli kuin minun kirjoitukseni. Olaan vaan toisessa päässä Suomea.
Missähän hintaluokassa semmonen terve koira on? - sinna
Itse asun kanssa Oulun lähellä ja etsiskelen labradorin pentua. Ei näyttelykoiraksi vaan ihan kotikoiraksi, perheenjäseneksi. Pitääpä käydä tuolla "labradori.fi"- sivuilla.
- Minttu
Kauhukseni olen huomannut, että näyttelylabbikset ovat järjestään liian lihavia. Omaa labbistamme eläinlääkäri kehui, että harvoin näkee noin normaalia labradoria eli että ei ole liian lihava ja kasvattaja oli moittinut sitä liian laihaksi vähän aikaa sitten.
Olisi kiva tietää, että miksi näyttelyissä menestyvät vain ylipainoikset labradorit, muutenkin koira on jo näyttävän näköinen, kun se niin lihaksikas sitten, kun se on täysi-ikäinen...ehkä se on se, että halutaan nuorista koirista "aikuisen" näköisiä ennen aikojaan, että ehtivät saada kaikki sertit ja valion arvot...en tiedä, mutta säälittää koiraparat, jotka sitten alkavat kärsiä kaikenlaisista vaioista liikalihavuuden takia.- ghfdhdf
Vähän asiaa ja tarkennusta ns. näille vähempitietoisille että näyttelylinjaisten labbisten kuuluu juuri olla tynnyrin muotoisia! eivät ne ole ylipainoisia! katso vaikka rotumääritelmästä ennen kuin alat puhumaan "suuria" näistä jässiköistä!
- Tietäjä.
Ootko käyny www.labrandori.fi ja sieltä pentu lista? Sieltyä loytyy koiran pentuja. itsellänikin on 2 labbis jotka ovat todella seurallisia. oman koirani pennutkin ilmoitettiin siellä. No meebbäs käymään ja ilostu!
- sdrg
Koirat.com ista löytyy myös jonkun verran..itse ainakin
- linkki-tietäjä
korjaanpa tietäjälle linkin :) www.labradori.fi
en viittiny tupla postailla joten itekki varmaan ostamme pennun tuon labradori.fi:n kautta kun oma maailman ystävällisin ja paras riistakoira jäi mummelin auton alle:(((( - Adaaw
sdrg kirjoitti:
Koirat.com ista löytyy myös jonkun verran..itse ainakin
Ite mietin et uskaltaaks luottaa ku mä ja iskä ollaa hankkiis lappista
- Labradorit
Käy www.kennelliitto.fi/kasvatus sivuilla, niin sieltä saattaa löytyä sinulle sopiva kasvatta ja kennelliitto on hyvä, koska sen kasvattajat ovat sitoutuneet eräänlaisiin sääntöihin.. Toivottavasti löydät jotain itsellesi!!
Olen itse samassa jamassa kuin sinä nyt, olen itsekkin hankimassa labbista kesäksi kun sille on enemmän aikaa, joten tahdon auttaa sinua!!!
ONNEA ja hauskoja hetkiä
(jos löydät itsellesi pennun)
P.S. Muista tarkistaa koiran lonkat, koska niissä on yleensä vikaa, tai ne ovat viottuneet... - helli
hei.me astutimme juuri meidän lappiksen.Odotettavissa pentuja heinäkuun alussa. ota yhteyttä.asumme ivalosssa.
- Jukka
Hei, Olen etsimässä mustaa lappistyttöä ihan vaan kaverikseni. Asun Järvenpäässä hissillisessä kerrostalossa hyvien ulkoilumaastojen äärellä. Ulkoilen paljon ja olen käynyt monenlaisissa koiraharrastuksissa. Nyt vaan puuttuu se musta kaveri - muut ei sitten tule kysymykseenkään. Otan mielelläni lisätietoja vastaan sähköpostitse.
- helli
Jukka kirjoitti:
Hei, Olen etsimässä mustaa lappistyttöä ihan vaan kaverikseni. Asun Järvenpäässä hissillisessä kerrostalossa hyvien ulkoilumaastojen äärellä. Ulkoilen paljon ja olen käynyt monenlaisissa koiraharrastuksissa. Nyt vaan puuttuu se musta kaveri - muut ei sitten tule kysymykseenkään. Otan mielelläni lisätietoja vastaan sähköpostitse.
moi.juu sopii.vastaan mielellään mutta mistä saan s.postiosoitteesi.lappikset syntyy heinäkuun alussa.ja kivasti kesää vasten hyvään aikaan.
- Jukka
helli kirjoitti:
moi.juu sopii.vastaan mielellään mutta mistä saan s.postiosoitteesi.lappikset syntyy heinäkuun alussa.ja kivasti kesää vasten hyvään aikaan.
Tulin kuitenkin siihen tulokseen, että nyt on kestettävä ilman koiraa, sillä työ vie nykyään niin paljon aikaani. Oma metsästyslinjainen erittäin lahjakas musta lappistyttö siirtyi "koirasaarelle" 4 viikkoa sitten, enkä ole päässyt ikävästäni - tuskin pääsen koskaan.
- toni
helli kirjoitti:
moi.juu sopii.vastaan mielellään mutta mistä saan s.postiosoitteesi.lappikset syntyy heinäkuun alussa.ja kivasti kesää vasten hyvään aikaan.
tässä olisi minun s-posti. [email protected]
- helli
toni kirjoitti:
tässä olisi minun s-posti. [email protected]
Heissan.Meille tulee niitä lappiksia ivaloon heinäkuussa minun s-posti [email protected] .kirjotelkaa,vastaan.Otan yht.
- mä vaa
keltasesta pörsistä löytyy jonkin verran menee vapaa aika ja eläimet siitä koirat ja sit hkuu pentuja ja et myysdään ite löysin muutamii:)
- helli
Heips!Meille tulee lappiksia heinäkuun alussa.
Asumme Ivalossa.Siinä olisi sinulle lenkkiseuraa.
Meilaa jos olet kiinnostunut kerron lisää mielellään!- mar21
hei, innostuin ilmoituksestanne
tulevista labradorin pennuista, vaikka ei vakavasti suunnitelmissa ole ollut, halu kyllä sitäkin suurempi, eläinrakkaalla..
koska niillä suurinpiirtein olisi luovutusaika?
minkähän verran pennusta pyytäisitte?
itse satun vielä rovaniemellä asumaan. - toni
Hei sinä jolla oli heinäkuussa labbiksia tulossa luovutusikään. Olisimme ehkä kiinnostuneet ostamaan uroksen kaveriksi meidän brasilinterrieri Benille.Voisitko ottaa yhteyttä s-postin välityksellä.
- helli
mar21 kirjoitti:
hei, innostuin ilmoituksestanne
tulevista labradorin pennuista, vaikka ei vakavasti suunnitelmissa ole ollut, halu kyllä sitäkin suurempi, eläinrakkaalla..
koska niillä suurinpiirtein olisi luovutusaika?
minkähän verran pennusta pyytäisitte?
itse satun vielä rovaniemellä asumaan.lappikset syntyvät heinäk alussa.Siitähän on sitten se 7-8vkoa luovutus.ottakaa yht. s-postiini.kerron mielllään lisää.
- Timpanssi
Kauas on tultu noista ajoista ja edelleen labradorikennelistit ovat kusipäitä, jotka haluavat uusilta pentujen omistajilta heidän omaisuuden lisäksi sitoutumisen näyttely- ja koehelvettiin.
Kotikoiraa ja parasta kaveria hakeva joutuu hankkimaan koiransa ulkomailta...tukemaan mahdollista koirakenneliä siis.
No, ostin omani Ruotsista ja Latviasta. Molemmat metsästyslinjaisia.
Ruotsin pennusta maksoin noin 1500€ ja Latvian 250€
Sanotaanko, että hintaan katsomatta en tiedä kumpi on pentutehtaasta. Molemmat paikat olivat ihan yhtä paskoja. Itse keskityn antamaan koirilleni ja itselleni harrastuksen ja hyvän elämän.
Ruotsista hankkimani koira on ruskea ja Latvista taas keltainen. Kumpikin on pois eläinhelvetistä ja kotona valtaamassa sänkyä minun ja emännän kiroillessa...
Siinä on ne ääripäät. Älkää antautuko kusipäille vaan tehkää omat valintanne. - Anonyymi
haluaisin labradorinnoutajan mutta en tiedä mistä sen saisi?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672461Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis481482Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641377- 1331349
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821039Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731019Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999