Olen matkannut useasti Kanariansaarille. Päätin laittaa lomakuvani jakoon. Olkaa hyvät: http://minnematka.com/component/option,com_joomgallery/func,viewcategory/catid,4/
Matkakertomuksen voitte lukea samaiselta sivulta: http://minnematka.com/content/view/47/63/
Jos on kysyttävää niin kysykää tällä palstalla. Vastaan mielelläni:)
Matkakertomuksen voitte lukea samaiselta sivulta: http://minnematka.com/content/view/47/63/
Jos on kysyttävää niin kysykää tällä palstalla. Vastaan mielelläni:)
Vastaukset 38
Vanhimmat
Vautsi mitä kuvia. Kerrankin kanariasta jotain muuta kuin örvellystä :)
Jos tää ois Facebookis niin klikkaisin tykkää
Todella harvinaisen typeriä ja mitäänsanomattomia kuvia. Ei noilla vois ylpeillä kukaan muu kuin joku 14-vuotias teini, joka on saanut juuri elämänsä ekakameran!
laittahan omat lomakuvasi jakoon niin päästään nauramaan vedet silmissä! Noi on hienoja!
tämäkin.
mainos tai ei niin kuvat ovat hienoja! Kiitos :)
Pidän minnematka.com sivustosta paljon. Asiallisia kirjoituksia ja ihania kuvia.
on parempi varoa ennakkoon ja varoa näitä sivustoja. näillä käynnin jälkeen on aina vaarana virukset ja roskapostit. OLKAA VAROVAISIA TÄLLAISTEN SIVUJEN KANSSA.
näistä asioista ei voi liikaa varoittaa, maailma on pullollaan tällaisia sivuja, matkoista ja kohteitsa saa tietoa paljon paremmista sivuista kuin näistä joissa voi piillä vaara ...
Matkailun eri sivustoja alkaa olla hurja määrä, siitä olen samaa mieltä.
Viruksiin en usko; lähettäjän ip-osoite on kuitenkin palstanpitäjälle "sormenjälki", eli tekijä
saadaan kiinni. Harvempi vääntäisi pöpöjä vaikkapa kirjaston tai nettipisteen koneelta.
kylläpäs on lapsellinen luulo, mistä ihmeestä niitä tuppaa jos kerran kaikki on niin helppoa saada kiinni.
eli ohje olisi siis, mihin vaan ja miten vaan, kyllä IP-osoite hoita
Kyllä tuo on ihan täyttä faktaa. Eli IP-osoitteen(Internet protocolla) perusteella lähettäjä voidaan viranomaistoimin määrittää tarvittaessa. Viestisi taisi muuten lähteä puolivalmiina. Olen kiinnostunut siitä lopustakin, jos haluat sitä täydentää.
Minua aivan vakavavasti hämmästyttää se, miten hölmöjä ihmiset ovat suoltaessaan kaiken maailman tuubaa nettipalstoille ymmärtämättä sitä, miten helppoa sen alkuperä on jäljittää. Nettiosoite on lähes sama kuin kotiosoite.
Voit sanoa vapaasti, että lapsellinen luulo. Perehdy asioihin. Otappa yhteyttä esim. palstan ylläpitoon ja tarkista tilanne. Jos teet rekisteröidyllä nimimerkilläsi kirjoituksia paikasta riippumatta, sinut on helppo jäljittää. Samoin, jos vaihdat nimimerkkiä, IP-osoite on sama.
Jos vaihdat nettipistettä, menet esim. kirjastoon, useissa paikoissa on valvontakameroita, joiden perusteella asia selviää.
Ystävällisesti, Sotavento
IP-osoite on useimmilla yksityishenkilöillä muuttuvat, joten ei se pysy samana.
IP-osoitteella saadaan selville vai opetaattori, ei yhtään sen enempää.
Ja se, että viranomaiset lähtisivät selvittämään ip-osoittetta vaatii jo melkoisen kovat syyt Joten höpö höpön.
Jos rekisteröidyt niin tietenkin, edellytäen että antamasi tiedot ovat oikeat, niin saadaan selville kuka on. mutta ei siihen tarvita edes ip-osoiteta, rekisteröintitiedot riitää.
Espanjassa saattaa tietoturva vuotaa kuin seula ja siellä saattaa saada tietoja miten vaan mutta ei täällä.
Ota nyt selville asioista, jos leikit valistajaa. Virheellisten tietojen välittäminen ona hiukan tympeää.
Huitaiseppa joutessasi googleen hakusanaksi "ip-osoite" ja perehdy asiaan. Ei edelleenkään ole mitään höpö-höpö -juttua.
Viranomaiset selvittävät jatkuvasti erilaisia rikoksia nimenomaan IP-osoitteiden pohjalta. Eikä siinä vaadita mitään sen kummempaa, kuin esimerkiksi nettiherjaaminen. Jokunen vuosi sitten silloinen Susan Kuronen joutui aikamoisen nettiherjauksen kohteeksi, teki siitä tutkintapyynnön ja tyypit jäljitettiin IP-osoitteiden perusteella. Tuomioitakin tuli. Näin se vaan menee. Eikä eroa ole sillä, omistatko kiinteän tai mobiililiittymän. Toki on hankalampi juttu, jos käyttää vaihtuvia nettipaikkoja, mutta niistä jokainen voidaan selvittää.
Tietoturva onkin sitten jo vähän eri juttu ja siitäkin saat googlettamalla lisätietoa. Aika hiljakkoin muuten S24-palveluun kohdistui ammattimainen tietoturvakaappaus, mistä johtuen
kaikkia rekisteröityneitä käyttäjiä kehotettiin vaihtamaan salasanansa. Joku jopa menetti
oman nimimerkkinsä.
Nimimerkkiä "internet protocolla" neuvoisin myös samoin, perehdy asiaan ja tule vasta sen jälkeen syyttämään minua virheellisen tiedon välittämisestä. Voisin halutessani tulkita sen jopa nettiherjaamiseksi.
nyt rupes peloottamaan, ihan kamalaa, ihan hirveetä ja jösses senttäs.
Minähän en ole tässä kaivamassa mitään ip-osoitteita. Eikä niitä meille taviksille kukaan luovuta. Mutta viranomaisille tarvittaessa. Toistan vielä sen, että ip-osoite on sormenjälkemme www-maailmassa. Kauhean yksinkertaista, mutta monelle se ei vaan tunnu menevän jakeluun.
IP-osoite on useimmilla yksityishenkilöillä muuttuva, joten ei se pysy samana
Mutta kun se osoite/ne osoitteet voidaan jäljittää. Aivan sama, vaikka kirjoitat kymmenestä eri pisteestä, sinut kyllä löydetään.
En jaksa tästä aiheesta enää vääntää; jokainen voi, kuten tuolla sanoin aiemmin, perehtyä asioihin ja tehdä omia ratkaisujaan sen pohjalta.
Oikein mukavaa kesän jatkoa sinulle/teille.
Sotis
hyvä kun ymmärsit luovuttaa ennen kuin häviät kokonaan
Älä sotis välitä. Se on totta, että niinsanotut "dynaamiset IP-osoitteet" eli yhteyskohtaisesti muuttuvat IP-osoitteet ovat joka kerta eri. IP-osoite saattaa jopa vaihtua kun yhteys kiertää sinun koneeltasi palveluntarjoajan serverin kautta ulos maailmalle. "Mullistava" keksintö laukkasi maailmalta tänne meille suomeen 90-luvun puolivälissä ja on tietenkin lisännyt tietoturvan määrää, koska ilman spesifistä osoitetta ei voida tiettyä konetta seurata.
Itse kun surffaan kännykällä, ulosmenevä data kulkee suoraan saunalahden kautta mutta Opera-nimistä selainta käytettäessäni, kaikki sisääntuleva data kulkee operan välityspalvelimen kautta ja pakataan minun luurini asetusten mukaan. Siinä alkaa vanha kunnon Full-Duplex-yhteys näyttämään TODELLA vanhalta.
Ja kiusanhengille tiedoksi, kaikki IP-osoitteet tallennetaan ja voidaan tosiaan kohdentaa yhteen tiettyyn tietokoneeseen tietyllä kellonlyömällä.
Puhumattakaan dataliikenteestä maailmalle! Erään mielenkiintoisen seikan takia kaikki suomessa tapahtuva nettiliikenne - aivan kaikki. Kulkee Ruotsin maaperän kautta maailmalle. Ruotsissa taas nettiurkintalait ovat erilaisia kuin meillä ja periaatteessa kuka tahansa voi seurata mitä tahansa datavuota.
Aika hurjaa ;)
En puhuisi noista jutuista, ellen niistä jotain tietäisi. Sinulla oli ihan täyttä faktaa, mutta hämästelen edelleen, miten köykäisin eväin väki on liikkeellä vaivautumatta perehtymään asioihin.
Yst. Sotis
Ovat saaneet ensimmäisen tietokoneensa ja ovat niin assiantuntijaa niin assiantuntijaa... :)
Sattuu juttu olemaan niin, että kun jotain tekee niin samalla myös oppii. Tämä ei tosin päde kaikkien kohdalla.
Itse olen puljannut näiden tietämyskoneiden kanssa päivittäin vuodesta 1994 ja sitäkin ennen satunnaisesti.
Itseasiassa nykyiset tietokoneet ovat niin helppokäyttöisiä, ettei niistä tarvitse tietää yhtään mitään. Hyvässä lykyssä ATK-kaupan reipas kesäpoika kantaa paketin kotiin asti ja kytkee hiiret ja näppäimistöt. Puhumattakaan kannettavista, joissa näppis, kaiuttimet sun muut ovat integroitu koneen runkoon. Minikannettavat vasta helppoja tapauksia ovat, niissäkun ei ole edes levykeasemaa ja kaikki liittimet ovat uudentyyppisiä lattaliittimiä.
Niinsanottu Plug&play-teknologia on kehittynyt aimo harppauksin viimeisen 15 vuoden aikana. Ennen muinoin tietokonetta käyttelivät hard-core nörtit, koska ei ollut nykyisen kaltaisia viihdesovelluksia tai helppokäyttöistä graafista käyttöliittymää.
Mutta tosiaan, tämä on kanariapalsta eikä kotimikropalsta. Terveisiä kuitenkin kaikille jotka tilasivat Mikrobitti-lehteä iloisella 90-luvulla!
Sitä se on, kutsun ilmiötä "2000-luvun välinpitämättömyydeksi". Hälläväliä-mentaliteetti leviää kuin flunssa. Jos asiaa ei ymmärretä samalta seisomalta, asian annetaan olla. Nyky-yhteiskunnassa ei välttämättä tarvitse tietää tai osata yhtään mitään ja silti pärjätä sangen mainiosti!
Ihmiset joilla tietoa ei ole, yrittävät vetää tasolleen ja sen jälkeen päihittää kokemuksilla. Näin se vain tuppaa olemaan. Aika moni varmasti luulee, että IP-osoitteet ovat vain jonkinlainen sormenheristys, ennaltaehkäisevä toimi. Miksi niitä muuten tallennettaisiin, jos niiden perusteella ei voisi ketään jäljittää?
Hauskaa on myös tällä palstalle esiintynyt "Jos kerta IP-osoitteella voit löytää mut niin mikäs mun IP-osoite sitten on"-uhoaminen. Hiekkalaatikolta tuttua argumentointia.
Huh huh, kello ei ole kymmentäkään ja jo nyt on 21 varjossa. Kuuma päivä tiedossa työn raskaan raatajalle!
Hellettä pukkaa. Kiitos, olin juuri sulkemassa konetta ja näin molemmat viestisi, samoin kuin sen yli 20 vuoden it-kokemuksen omaavan... Hän ei tosin maininnut, milloin se kokemusjakso on päättynyt...
Noh anyway. Asiahan on todella yksinkertainen, mutta jos ei mene tajuntaan, antaa sen olla. Vaikka olen ainakin kolmeen kertaan sanonut, että vain viranomainen saa sen osoitteen tarvittaessa käyttöönsä, ei sitä ymmärretä. Poliisitoimessahan on kovasti panostettu nettitutkintaan, joka liittyy talousrikoksiin, lapsipornoon, herjauksiin, erilaisiin huijauksiin sunmuuhun. Joissakin tapauksissa koko kone viedään pois ja avataan viimeistä nippaa myöten. Mutta jos haluaa tuudittautua siihen, että omassa peräkammarissa on turvassa oman koneen kanssa liittymästä riippumatta, siitä vaan. It's not my problem.
Totta turiset. Anonymiteettia ei olekaan, vaikka kuinka keksisi näppärän nimimerkin!
Oli liian kuuma olla töissä, oli pakko tempautua himaan kylmään suihkuun. Nyt tekeillä täytettyjä chilipaprikoita. Ei ehkä paras hellepäivän ruoka kun vaatii grillivastusten käytön uunissa, eli asunto lämpenee hieman lisää, mutta on se vaan hyvää.
Tämä ketjuhan meni aivan offtopickiksi, mutta aloittajalle voisin kommentoida, että ihan veikeitä kuvia. Vähän matkakatalooki-henkisiä, mutta ihanan värikkäitä.
Useimmat kuvat, kuten nuokin, ovat mainioita ja niitä on aina kiva katsoa.
En ole kauhean voimakkaiden makujen ystävä, mutta samassa taloudessa asuu väkeä, mies ja poika, jotka rakastavat erityisesti chiliä. Mikäs siinä.
Toisessa ketjussa Inglesissä asuva Muuttolintu kommentoi kastikkeita ja ruuan mittasuhteita yleisesti. Annokset ovat aivan salaattitasollakin joskus tolkuttoman suuria ja parhaimmillaan homma sujuu silloin, kun on kaksi tai useampia syöjiä, jolloin voi tilata yhden ja jakaa niitä sitten isomman porukan kesken, mikä on
ihan tavallista paikallisten kesken. Eli useampia ruokalajeja ja lautasia pöytään.
Nyt rupeaa tulemaan nälkä päivän raatamisen jälkeen - noh, tarjolla on grilliruokaa, joten eiköhän tämä iloksi muutu.
Annokset tuntuvat olevan koto-Suomessakin aivan tolkuttomia. Lounasta jos hakee ravintolasta, melko varma valinta on ottaa pizza puoliksi rouvan kanssa. Kokonainen pizza vetää koko jätkän veltoksi.
Olen pohtinut tätä asiaa ja ilmeisesti syy piilee slaavilaisissa geeneissämme. Hinta-määrä suhde ratkaisee ruokaa ostaessa (samoin kuin hinta-viina suhde alkossa..)
Ruokaa pitää olla yllinkyllin, jos joku hullu tarjoaisi kohtuuannoksia niin kansa vaeltaisi isompien vatien ääreen.
Mainostettakoon tosin, että Helsingissä ravintola Päätön Kana (Pohjolankadun alussa, mäkelänkadulta tultaessa) tarjoaa arkisin klo. 11-15 (tai niin kauan kuin safkaa piisaa) niinsanottuna puolikkaita annoksia. Päivän lounasmenyyltä on poimittu yksi annos, yleensä jokin perinteisempi kotiruoka, jota saa pubin puolella puolikkaana annoksena hintaan 4€.
Jos kokonainen wienerleike lisäkkeineen ja ranskalaisvuorineen on liian raskas, kannattaa suunnata "Kanaan".
Kannattaa lukaista. Siellä on aivan erityinen maininta IP-osoitteista ja niiden jäljittämisestä jatkotoimia varten tarvittaessa. Ei kannata vähätellä. Jos herjaat nimeltä mainittua henkilöä tai vakiintunutta nimimerkkiä, perästä kuuluu. Säännöt löytyvät "opastus ja palaute" -osion yhteydestä.
onko levy juuttunut kiinni kun niin innokkaasti jaksetaan jauhaa tästä IP-osoitteesta.
Vai olisiko ihan omakohtaisia kokemuksia kun poliisi ilmestyy ovelle.........
Aikamoisia huumoriveikkoja. Sotiksella ei taida olla edes parkkisakkoja saati nettihäiriköintiä omallatunnollaan!
Kiitos kuitenkin aamun ekoista huutonauruista!
Asia on harvinaisen ajankohtainen monelle. Minä en koskaan herjaa ketään, kirjoitan täysin asiallisesti, joten tinanapit eivät hätyyttele siitäkään syystä. Tässä on ihan ystävällinen ajatus kertoa siitä, mitkä ovat riskit, koska moni ei niitä tunnu tajuavan. Olen myös sitä mieltä, että S24 voisi pitää sääntöjä aktiivisemmin esillä. Nythän ne on löydettävissä helpostikin, mutta moni kirjoittelee kiireessä, eikä ehdi niitä kaivelemaan ja useampia ei näytä edes kiinnostavan.
Tällä palstalla on vielä ihan suhteellisen hyvää kirjoittelua, mutta kun ihan ammatillisesta
mielenkiinnosta seuraan nettipalstoja yleisesti, loanheitto on suorastaan rikollista ja tiedän tarkkaan, että siitä on ikäviä seuraamuksia.
Ystävällisesti
Sotis
Sorry, en huomannut vastaustasi. Minähän olen vuosikausia ajellut satoja kilsoja viikossa.
Ihan siis työmatkoja. Pakko tunnustaa, että kaksi parkkisakkoa on tullut. Molemmat kuitenkin kotikaupungissa.
Ihan varmuuden vuoksi totean, että olen siis samaa mieltä sinun kanssasi Sotavento. Kun puhuin ns. asiantuntijoista en tarkoittanut AH:ta enkä Sotaventoa. :)
ihan hirveen kauheen kamalaa, tosi hirveta ja vallan kauheeta
Asia ok. Oikein mukavaa kesän jatkoa.
Sotis
Kun puhuin asiantuntijoista en tarkoittanut AH:ta enkä Sotaventoa.
en minäkään tarkoittanut kun asiantuntjoista puhuttiin
Siitä voi ladata Auto Hide IP -ohjelman jolla saa IP:n osotteen muutettua viittamaan vaikka Intian valtamerelle.
Eli tuolta: http://www.download.fi/tietoturva/sekalaiset_tietoturvaohjelmat/auto_hide_ip.cfm