tätä Ihmettelen suuresti ja vielä suunapäänä lahtaamassa kuntaa. Mutta, kun kyseessä on vasemmisto, niin sehän on myös piiritoimiston taluteltavissa. Tämähän on yleisökirjoituksissa näkynyt, miten siellä on toimittu. Kamalaa meteliä 36 äänellä!!
Kunnanhallitukseen 36 äänellä
Martin ukko
6199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Voi hyvänen aika sentään ja vielä pitää vetää Ouluun päin.
Huomasin tuossa kuntaliitospapereissa yhden kummajaisen.Sevitys ja tukiryhmään kuului valtuuston ja hallituksen puheenjohtajat sekä kunnanjohtaja.Mitä ihmettä siellä teki yksi valtuutettu.No sehän oli IRMA omassa valtuustoryhmässään neljänneksi rankattu PELLINEN (117 ääntä).Tämä samainen valtuutettu kokouksessa 26.4. kertoi esityksessään, että Kosken selvitystyössä on otettu huomioon kuntalaisten perusedut ja palveluiden säilyminen.Mistä ne reunaehdot löytyvat kirjallisena,kun en löydä yhtään pöytäkirjaa.Ovatko ne suullisia lupauksia tai vain Kosken lupauksia.Tietysti selvitystössä oli mukana tarpeeliset virkamiehet ym.Kuka osaa kertoa tämän mysteerin.
Sanoppas muuta kuin asiaa. Jos ei pääse nuijaa huitomaan, niin sitten sinne mennään piiritoimiston apuja värväten.
jäänyt opettelmatta?
Puheen johtajisto on:
PUHEENJOHTAJISTO
Kuntien (6) valtuustojen ja hallitusten puheenjohtajistot ja niiden ulkopuolelle jäävien valtuustoryhmien puheenjohtajat.
... tarkoittaa että Haukiputaalta olisi kuulunut olla vuoronperään puheenjohtajina jokaisen puolueen Valtuustoryhmän puheenjohtaja.
Siis, Valtuustoryhmien puheenjohtajat väittämäsi lisäksi.
Kukahan se mahtaa olla vasemmistoliiton valtuustoryhmän puheenjohtaja nyt?? Ei ainakaan entinen nuijan koputtelija. Ukkolan Teuvo, vaan eipä Teuvon nimeä näy yhdessäkään valmisteluryhmän kokouksessa.
... Siis Valmistelyrhmän jäsen on hän ollut...
Puheenjohtajisto on erikseen.
Kannattaa lukea asiakirjat, ne löytyy ihan netistä.
http://www.ouka.fi/kuntajakoselvitys/index.asp