En ole tekniikkaihmisiä enkä itse tahdo purkaa dvd-soitinta, joten kaipaan neuvoa.
Tv:seen intergroitu dvd-soitin, jossa on ulosliukuva kelkka, teki stopin. Näytti vain "loading"-viestiä ja pyöritti levyä pitäen nytkivää ääntä. Yhteen levyyn onnistui tekemään reunaan naarmun.
Pölyä ei ole eikä likaa lukupäässä jne. Kelkka ei ole maailman tukevinta sorttia ja epäilin ensin sen vaurioituneen. Sain pari kertaa Dvd-levyn luetuksi ja pyörimään, kun tuin kelkkaa kädellä oikealta puolen. Mutta kun levy oli pyörinyt ok muutaman minuutin, kuului taas nytkähtelyn ääni ja kuva juuttui paikalleen. Vian paikansin tämän perusteella pyöritysmekanismiin tai siihen mikä pitää levyä paikallaan (magneetit?). Levy ei pysy oikealla paikallaan kelkassa ja pyöritysmekanismi vaaputtaa sen väärään asentoon.
Mikä tähän auttaa? Pitääkö vaihtaa uusi vetohihna, tai jos vika on levyn paikallaanpitomekanismeissa, miten ne korjataan? Tv-video on siitä mukava, että lukee kaikkia mahdollisia videoformaatteja niin dvd- soittimen kuin sen kanssa yhteen kytketyssä vhs-soittimen osalta (PAL/NTSC, kaikki alueet, 50/60 Hz ja vaikka mitä mille minulle ei ole edes ollut käyttöä), ja varsinkin tuo NTSC- ja sekä 50 että 60 Hz lukukyky on minulle välttämätöntä, kun harrastan vanhoja harvinaisia filmejä, joita ei usein saa lainkaan käsiinsä kuin amerikkalaisina vhs-kasetteina. Täysin vastaavilla toiminnoilla varustettua konetta en ole löytänyt Suomesta, joten olisin valmis korjauttamaan yhdistelmän dvd-osan, jos se vain onnistuu normaalissa korjaamossa.
Joten vastaus "osta uusi" on jo mietitty, ja pyytäisin neuvoa sille tapaukselle, että korjaisin. Eli onko kokemuksia & onko korjattavissa tällainen vika.
dvd-soittimen hihnassa vika?
oldfashionista
2
583
Vastaukset
- täytyy viedä.
Tässä jällen yksi syy miksi aina suosin ja suosittelen erillislaitteita.
Erilliset digiboxi, tv, dvd jne. mitä nyt kullakin on.
Ei tarvi korjata/uusia kuin vain se mikä hajoo.
Minä vien huoltoon miltei poivitaskussa DVD:ni, sinä koko telkkarin. - UtareUlla
Eikös ole hieman nuijaa kysellä täällä? Soita kuule niille jotka noita korjaa, pönttö!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4332748IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk862025- 1611596
Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.821532Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten171466Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää4591248- 1471084
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu511055Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44932Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450922