viiniköynnös kukkii

ei multasormi

Viime kesänä istuttamani viiniköynnös nyt kukkii! Kivaa, mutta pitääkö mun tehdä sille nyt joitain? Leikata ylimääräisiä lehtiä tai jotain muuta vai antaako vaan kasvaa ja kukkia? Tyhmä kun olen, niin kertoaa tuleeko niihin kukkiin sitten niitä rypäleitä?

5

4689

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rypäleesi

      kasvihuoneessa vai ulkona jossain seinustalla? Se on tuulipölytteinen ja tarvitsee pölyttyäkseen ja rypäleiden
      saamiseksi tuulta tai puhallusta kasvihuoneessa.Itse olen poistanut lehtiä vasta rypäleiden kypsymisvaiheessa,
      että valoa ja lämpöä tulee mahdollisimman paljon.
      Oma lajikkeeni on Zilga ja se on ulkona etelä-seinustalla (n. 10 vuotta vanha).

      • Pölyä_pölyä

        Tarvitaanko pölytykseen toinen kasvi, vai hoitaako viiniköynnös pölytyksensä itsekseen?


      • toista
        Pölyä_pölyä kirjoitti:

        Tarvitaanko pölytykseen toinen kasvi, vai hoitaako viiniköynnös pölytyksensä itsekseen?

        kasvia, vaan tuuli ja puhallus hoitelevat asian. Tietysti voit taitella latvoja myöhemmin terttujen yläpuolelta,
        kun venyvät syksyyn mennessä metrejä.


      • kohta viiniksi
        toista kirjoitti:

        kasvia, vaan tuuli ja puhallus hoitelevat asian. Tietysti voit taitella latvoja myöhemmin terttujen yläpuolelta,
        kun venyvät syksyyn mennessä metrejä.

        Juu noin se menee. Mitä enemmän ravintoa jää rypäleiden kehitykseen sitä parempi. Ylimääräisiä oksia voi taitella tai nipistellä pois.


      • Zilgan-emo
        kohta viiniksi kirjoitti:

        Juu noin se menee. Mitä enemmän ravintoa jää rypäleiden kehitykseen sitä parempi. Ylimääräisiä oksia voi taitella tai nipistellä pois.

        kyselee,joko rypäleterttujen alkuja näkyy?
        Itse katkoin jo aimo tukun pitkiä versoja pois voimaa viemästä.Nyt on niin helle, että lehtiä en ole poistanut terttujen edestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6805
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      556
      2323
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1877
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      85
      1271
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      98
      1075
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      980
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      91
      971
    8. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      33
      863
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      843
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      154
      789
    Aihe