Minkä ihmeen takia tarvii ravintolan vessassa aina pistää 50snt jopa 2euroon rahaa? Luulisi se riittävän, että mäkkärin vessa tai rautatieasema saavat tekijäinoikeutensa kyseiselle jätökselle.
Vai onko tämä nyt se "kasettimaksu", jossa tekijällä on vielä "tekijän teko-oikeus" ja "tekijän teko-maksu"?
Vai onko tämä nyt se "kasettimaksu", jossa tekijällä on vielä "tekijän teko-oikeus" ja "tekijän teko-maksu"?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tekijällä on myös veto-oikeus.
Kun Kansallis-Osake-Pankki otti logokseen koirankakkadonitsin, otin pankin asiasta vastaavaan johtajaan yhteyttä ja tiedustelin, saako koirani logon esikuvasta tekijänoikeusperusteisesti palkkion, kun oletukseni mukaan Olarissa asunut taiteilija, joka logon KOP:lle suunnitteli 400.000 markan muodollista korvausta vastaan, oli ravintola Olariuksesta nelivedolla kotiinsa mennessään tuiskahtanut koiani tuona aamuna tekemään donitsiin, jonka suippo loppupää oli tumma ilmeisesti syömänsä lakritsin johdosta.
Johtaja ei jostain syystä kommentoinut, meni mykäksi, sitten kuului TUUT-TUUT-TUUT...
Jokatapauksessa KOP muutti kiireesti logonsa muistuttamaan puusta ja kivestä tehtyä.
Koirani ei perskules saanut asiassa penniäkään minkä vuoksi se läheisen Kansallispankin konttorin kulmilla aina nosti koipeaan.
on varmaankin tarkkaan säädelty se, milloin skeida lakkaa olemasta tuottajansa omaisuutta. Jätteistä olen ainakin ymmärtänyt sen, että kun ne USA:ssa on astiaan pantu, eivät ne enää ole jättäjän vallassa (vai?).