Jarilta leikattiin väärä jalka. Hoitaja oli merkinnyt papereihin väärän jalan. Eikä siinä kaikki, vaan, toinen tohelo hoitaja oli jättänyt merkkaamatta jalan ennen potilaan toimittamista leikkaussaliin.
Mitenköhän tällaisetkin virheet syntyy, ellei hoitaja ole täysin epäpätevä?
Ei mitään asiaa palkankorotuksiin näillä näytöillä, hoitajat
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010061411844226_uu.shtml
Mitenköhän tällaisetkin virheet syntyy, ellei hoitaja ole täysin epäpätevä?
Ei mitään asiaa palkankorotuksiin näillä näytöillä, hoitajat
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010061411844226_uu.shtml
Vastaukset 40
Vanhimmat
Ärsyttää todella, kun mollataan hoitoalaa kokoajan ja valitetaan milloin mistäkin. Se on kuitenkin tärkeä ala ja ammatti.
Mutta tuo on kyllä aika toivotonta, että ei eroteta oikeaa jalkaa vasemmasta ja siksi operoidaan väärä jalka.Tarkkuutta nyt peliin hyvät ihmiset. Jos ei noin yksinkertainen asia onnistu, niin kannattasko vaihtaa alaa??
HOITAJIEN?? Lääkäri se on joka leikkaa, ei hoitaja!
Hoitaja kirjaa paperit ja merkkaa jalan tussilla. Jos tuo tussinkäyttäjä olis tehnyt työnsä, olisi myös paperiin kirjattu virhe paljastunut. Tässä on siis kaksi eri hoitajaa mokannut. Onko taas krapulassa oltu työssä vai miksi näin yksinkertainen rutiinitoimenpide on voinut jäädä väliin?
Kyllä se niin on, että kirurgi leikkaa ja hoitajat ne tausta hommat siinä tekee.
kuitenkin vielä asia leikkaussalissa varmistaa!
Mistä se sen varmistaa, kun potilas on jo nukutettu anestasialääkärin toimesta ennen kirurgin saapumista
Mites olis vaikka papereista? Joku systeemi pitää olla josta lääkäri voi varmuudella tietää kumpaa puolta leikataan. Jos (ja kun) hoitajan tai kenenkään muunkaan (kuten ylilääkärin) tussimerkintöihin ei voi luottaa niin pitää joko merkata itse tai varmistaa sairauskertomuksesta kumpi puoli kyseessä ja laittaa siihen jalkaan/käteen oma merkki.. On tuo vähän kyseenalaista, että kirurgi leikkaa jonkun toisen tussimerkinnän mukaan.
Tämä osoittaa taas ettei hoitajien tule sotkeutua kaikkiin asioihin. Tussihoitajat voisi siirtää muihin (hoitaja)hommiin.
Systeemi tuollaisenaan ei toimi. Tietysti on niin, että päivästä toiseen on menty ihan oikein, mutta sitten sattuu se inhimillinen virhe. Mutta onko toisen merkkausten perusteella leikkaaminen oikein? Ei.
Älä hitossa, niinkö se on?! Tämähän asettaa kaiken ihan uuteen valoon. Ja tausta hommat taustahommiksi.
Voi teitä idiootteja. Kyllä leikkaava lääkäri tapaa potilaan ennen toimenpidettä, osastolla tai heräämössä viimeistään tai joskus leikkaussalissa ennen anestesiaa. Tällöin kirurgi kertoo itse toimenpiteestä, varmistaa toimenpiteen yms käy homman potilaan kanssa läpi. Katsos, tämä kirurgi on voinut alunperin sanella kertomukseen väärän jalan, hoitaja lukee sen ja merkkaa leikattavan jalan sen mukaan. Turha vinkua, kun ette tiedä "protokollaa". Kirurgilla on tässä asiassa viime kädessä vastuu! terv.leikkaussalista!
Oletko lukutaitoinen, sanottiinko jossain ettei olis tarkistanut?
No kuka on ostanut tuon roskalehden, jossa asiasta kerrottiin tarkemmin? Voisi referoida lehden tarjoilemat ns. faktat tänne niin ei tarvitse enää kenenkään arvailla onko hoitaja ollut lukihäröinen, konekirjoitus aprillituulella vai lääkärillä puolet sekaisin.
Protokolla mättää jos hoitaja saa päättää leikattavan puolen oli se sitten minkä aiemman merkinnän perusteella tahansa.
Terveisiä myös leikkaussalista.
No miten asian tarkistuksen jälkeen voi marssia suoraan leikkaamaan väärää puolta? Vasurivasurivasuri -oho menikin oikee.
Minulle opetetulla lukutaidolla olen käsittänyt aiemmista teksteistä että hoitaja olisi merkannut (johonkin perustuen) leikattavan puolen ja sitähän sitten alettu leikata.
Kerro toki lisää kun tunnut olevan niin hyvin perillä asiasta. Ihan oikeesti.
Papereissa oli väärä jalka ja tussivarmistus oli jäänyt kokonaan tekemättä
Kirurgi ei todellakaan käy osastolla tuollaisen pikkuleikkauksen takia puhumassa puuta heinää, tuskin potilas edes tulee osaston kautta
Ja taas joku pöljä hetti peikolle pähkinän. "Don´t feed the troll!"
Jos hoitaja olis nyt vaan tehnyt sen tussihomman, joka sille kuuluu, olis kundilla jalka tallella.
Tiedätkö mitä lukutaitoinen tarkoittaa? Yritä hahmottaa asiat oikein, kun liittyy ketjuun niin tästä roskakohinasta voi osa mennä ohi vaikka nipinnapin osaakin lukea. Mutta sinun maailmassasi on silloin lukutaidoton.
Järjestelmä on kuitenkin susi, jos lääkäri leikkaa hoitajamerkintöjen mukaan. Ennen leikkausta tulee luotettavasti tarkastaa leikattava ruumiinosa ja puoli. Papereita on monta, asian voi katsoa lähetteestä (jonka mahdollisen mainutun puolen virheellisyyden on itse voinut tarkastaa esitutkimuksessa ja merkata virheeksi), omasta sairauskertomuksesta (jossa puoli lukee esitiedoissa, nykytilassa, suunnitelmassa ja diagnoosissa. Kaikkiko systemaattisesti väärin?) tai leikkauslistasta (joka voi tosin olla hoitajan tai muun ulkopuolisen kirjaama eli lähtökohtaisesti epäluotettava).
Lue siitä. Susi mikä susi.
Referoikaa nyt mitä siinä painetussa lehdessa on sanottu. Mitä piti leikata jne.
Tietenkin potilaan vika, kuten tavallista.
Oli kehittänyt vian väärään jalkaan!
Mikä jutussa on niin vaikeeta käsittää?!?!
Lääkäri on tehnyt leikkauspäätöksen, hän sanelee sen. Hän sanelee myös laikattavan puolen. Hoitajan vierhe voi johtua lääkärin alkuperäisvirheestä!
Toiseksi, kyllä lääkäri vaihtaa potilaan kanssa jonkun sanan ennen toimenpidettä, jos potilas ei ole tajuton monivamma potilas tms.
Vastaan tuolle nimimerkki "höpö höpöllekin" siis samalla. Kirurgit voi käydä myös ensiavussa, jos hän tekee siellä jo leikkauspäätöksen, jututtamassa potilasta. Salissakin sen ehtii tehdä. Kirurgit harvoin puhuu puuta heinää toisinkuin tämä "höpö höpö, terveisiä perseestä".
EI missään protokollassa ole vikaa, ei hoitaja tietenkään päätä leikattavaa puolta. Virheen mahdollisuus minimoituu, jos arvon kirurgi tekee työnsä, tarkastaa sanelunsa ja äy homman potilaan kanssa läpi. Sitten koko hommai kaadu hoitajan virheeseen.
Mutta täällä on niin helvetin fiksua ja erehtymätöntä porukkaa, kun tietää kaikesta kaiken!
Katsokaa vaikka oikeudenpäätöksistä, kuka kantaa viime kädessä vastuun. Lääkäri!
Mutta unohdat että tämä tussijuttu on juuri sen takia olemassa, että väärää jalkaa ei leikattaisi. Jos hoitaja olisi tämän 10 sekuntia vievän homman tehnyt , niin väärää jalkaa ei olisi kertakaikkiaan voinut leikata.
Tuolla lääkärin etukäteisjututtamisella ei sinänsä mitään tekemistä tämän koko asian kanssa.
Eli kun mietit tarkkaan niin tajuat että se suurin vastuu on hoitajalla, ja juur sillä joka käyttää tussia
Etteihän se vastuu kaadu vielä siivoojan niskaan, joka oli siirtänyt tussin väärään paikkaan pöydällä, ja sen seurauksena merkintäkin tuli sitten väärään jalkaan?
Protokollassa on vika, jos hoitaja merkkaa tussilla, mutta siitä huolimatta lääkäri vielä tarkastaa papereista. Virheen mahdollisuus nimenomaan kasvaa kun on tuplatyötä. Miksi hoitaja tekisi tussimerkinnän? Lääkäri katsoo papereista ja joko muistaa puolen kun on sen juuri katsonut tai itse merkkaa tussilla. Ei ole järkeä teettää aikuisella ihmisellä tussityötä ja sitten tarkastaa menikö oikein.
Oletko tosiaan hoitaja.
Avaudu vähän enemmän, että edes jotenkin saisi selville mistä nyt nariset. Kysymyksen lopussa on muuten kysymysmerkki eikä piste. Mutta idiootti mikä idiootti.
Jos kysyit jotain, niin vastaus on en.
Miten sinä puolustat edelläkuvattua järjestelmää? Hoitaja lukee tiedon papereista ja siirtää sen tussimerkinnäksi potilaaseen, mutta sitten leikkaaja katsoo papereita uudelleen varmistaakseen kumpi puoli kyseessä. Laitetaanko vaikka kolme hoitajaa tekemään kolme tussimerkintää ja silti leikkaaja tarkistaa itse papereista? Mitä järkeä hoitajan tussimerkinnässä on? Jos se menee väärin niin ei haittaa kun lääkäri tarkisti papereista, jos se meni oikein niin entä sitten kun lääkäri tarkisti papereista. Aivan turhaa työtä.
Kirjoita jotain, jolla osoitat ettet ole idiootti. Pliis.
Alempi tekee, ylempi tarkistaa!
Jos hoitsu laittaa tussilla merkin jalkaan, niin kai nyt jumalauta potilas itse älähtää, jos sitä ollaan väärään jalkaan piirtämässä. Juuri tämän takia tämä tussi on käytössä. Oletko tosiaan noin tyhmä ettet tajua???
HAHAHAH sähän vitsin murjaisit! Kyllä veretkin tarkastaa kaksi henkilöä, jotta mahd. virhe tulisi varmasti huomatuksi. Tuplakirjaamista pitää välttää, se aiheuttaa virheitä. Tuplatarkastus taas vähentää virheen mahdollisuutta!!!! Ei jumalauta, mitä pellejä täällä on, anteeks vaan ruma ilmaisu:(
Protokollassa ei ole vikaa, jos hoitaja merkkaa tussilla, lääkärin TÄYTYY varmistaa asia potilaalta ja/tai asiakirjoista.
Jalan merkkaus on tosiaan sen takia käytössä, ettei väärää jalkaa leikata, mutta tussimerkintä ei ole mikään raamattu! Ja sillä, että lääkäri jututtaa potilasta, on todellakin tekemistä tämän asian kanssa. Se kuuluu lääkäriin tehtäviin ja samoin kuin potilaalta varmistetaan hlö.tunnus, varmistetaan myös leikattava puoli ja toimenpide. (Kommentoin toisenkin keskustelijan tekstiä tässä myös.)
Suurin vastuu on sillä kenen veitsi viiltää. Tyhmä!
Miksi veivaat selvää asiaa. Se on tosiasia että jos hoitaja olisi merkinnyt jalan, niin väärää ei olisi leikattu.
Toinen asia on sitten kuka on vastuussa.
NO ETKÖ VITTU OLE VOINUT MISSÄÄN NOISSA AIEMMISSA JEESUSTELUISSASI KERTOA MITEN HOMMA TOIMII VAAN OLET KUIN JOKU PELLE JOKA TIPUTTELEE YKSITTÄISIÄ NÄSÄVIISAITA MURUSIA?
Sovitaanko niin, että jos vielä alat kommentoimaan jatkossa tässä tai muussa ketjussa niin pohjustat omaa ajatustasi ja yrität saada sen luettavassa ja informatiivisessa muodossa ulos.
Mistä helvetistä tussittoman salin käyttäjä voisi arvata tussikäytäntöjä, tässä ollaan mitättömien faktojen varassa spekuloitu päiväkausia kun eräät "viisaat" pihtaavat infoa.
Nyt on aika tulla sieltä kaapista ulos, oletko maallikko, lääkintavaksi, sairaalasiivooja, hoitaja, lääkäri vai mikä? Muuten noita yhden detaljin kommentteja ei voi kohta enää ottaa vakavasti.
Kirjoita niin, että asiasi tulee selväksi. Tietty jos oma faktapohja on hyvin ohut niin eihän sitä halua kaikkia kortteja heti näyttää ja hiljentyä loppuajaksi.
Ja mitä tuo "Hoitajien ÄO" ja "ääliö" noissa otsikossa ja nimimerkissä muka tarkoittavat? Sinulla ei varmasti kantti kestä muuten kun sieltä rasvaisen näppäimistön takaa laukoa jotain noin kliseistä. Kadulla olet varmasti aivan hiljaa.
kukahan sen paperin ja diagnoosin oli muu kirjoittanut kuin LÄÄKÄRI =)
Jos ÄO on yhtään yli 100 tajua kyllä tussin käytön merkityksen, ihan maallikkokin tajuaa sen idean rautalagasta vääntämättä
Olet aivan oikeassa. Idean tajuaminen on aina koko totuus. Tarpeetonta työtä ei tee kukaan kunta-alalla.
Mikseivät ihan maallikotkin pääse näyttämään miten homma toimii?
Tervetuloa, tämä typerys heiluttaa taas puukkoa huomenna! Ehkä joskus kohtaamme? :D Kerro sitten miten töitä pitäisi tehdä.
Laiskat pyörivät pilleripäissään ja istuvat kahviossa. Suurin osa pitäisi potkaista pihalle.
Hoitajien koulutustason ja ko. ihmisten vastuuntunnon huomioiden mainitut tehtävät ovat heille aivan liian vaativia. Heidän pitäisi tehdä koulutustaan vastaavia tehtäviä eli siivota, jakaa ruoka ja vaihtaa vaippoja.
tiedosta, että olen itse lukenut kolmatta vuotta ihan turhaan, sillä osasinhan jo ennen kouluakin vaihtaa vaippoja, jakaa ruokaa ja siivota. Kyllä meiän kouluun vähän muutakin kuuluu..itseasiassa näitä kyseisiä en itse tainnut opiskella lainkaan :D :D
Joskus saa vielä nauraa teillekin., kun hoidamme teitiä josain pitkäaikaisosastolla :D
Ja yhä joku jaksaa tästä provosta keulia....
Kurkatkaapas ihan vaikka googlella: WHO surgical safety checklist. Tämä on tätäpäivää ja alettu ottaa käyttöön erittäin aktiivisesti myös Suomessa. Arvatkaas ketkä ei haluaisi... vihjeeksi... alkaa k:lla :P
Putkimies laittoi hanan niin vinoon, että ei saa kuumaa vettä kun tulee seinä vastaan. Mitenköhän tällaisetkin virheet syntyy, ellei putkimies ole täysin epäpätevä. Ei ollut edes mamu, vaan normi suomalainen keski-ikäinen karju.
Suksi vittuun valittamaan.