vanhan talon uudistaminen

hipponen194

Hei,

en ole varma kuuluuko kysymykseni tämän palstan alle, mutta jos joku osaa vastata, niin olisin kiitollinen.

Eli meillä olisi tarkoituksena muuttaa lähivuosina 1980-luvulla rakennettuun rinteessä sijaitsevaan tiilitaloon. Mutta talon pohjaratkaisu ei todellakaan miellytä, joten siihen pitäisi saada ammatiapua. Kannaattako tällaisessa tilanteessa kääntyä sisustusarkkitehdin puoleen vai kenen? Emme siis itse osaa suunnitella mitään toimivaa, joten hänen pitäisi hoitaa lähinnä juuri se suunnittelupuoli, että talosta tulisi järkevä ja toimiva kokonaisuus:) Osaan kyllä sanoa, mitä sinne haluan, mutta siihen se sitten jääkin...

4

945

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rullatehti

      Sisustusarkkitehdit keskittyvät todellakin siihen sisustamiseen, pohjaratkaisun muuttamisessa tarvitaan arkkitehdin taitoja ja hyvin todennäköisesti myös muodollista pätevyyttä, koska kuullostaa siltä, että rakennuslupakin tarvitaan.

      Arkkitehti sitten todennäköisesti tarvitsee vielä erikoissunnittelijoidenkin (rakenne, LVI, sähkö) apua, riippuen siitä, mitä ja miten muutetaan.

      Ja tätä viimeistä pitää todella harkita huolellisesti: joskus tehdään kalliita ja jokseenkin hyödyttömiä muutoksia, joskus taas pidetään liikaakin kiinni siitä, mitä on - ja kalliisti!

      Teillä on se hyvä puoli tilanteessa, että ette ole ilmeisesti itse asuneet talossa ettekä siis pidä kiinni turhista asioista vain tottumuksen vuoksi.

      Arkkitehtiliiton arkkitehtihaku:

      http://www.safa.fi/fin/safa/arkkitehtihaku/

    • arxitehti

      siis jos tarkoitus on tehdä rakennukseen tilojen käyttötarkoituksen muutoksia tai muuttaa jotenkin kantavia rakenteita tai korjaus on riittävän laaja niin tarvitset todennäköisesti rakennusluvan. Rakennusluvan allekirjoittaa pääsuunnittelija. Jotta olisit tilaajana huolellinen pitää sinun ottaa pätevä pääsuunnittelija.

      Minä kyllä kääntyisin päteväksi todetun arkkitehdin puoleen, koska hän voi allekirjoittaa pääpiirustukset ja hakea rakennusluvan varmasti. Ainakaan suurimmissa kaupungeissa muut eivät taida aina kelvata pääsuunnittelijoiksi.

      • alk.

        kiitos, juuri tällaista tietoa kaipasinkin. Lähinnä vaan muutellaan vähän seinien paikkaa ja sen sellaista!


    • Suttakokeneet

      Onko tullut ja tuleeko vettä? Pitääkö kosteuseristeet?
      Mitään pitävää kosteuseristettä ei ole rakennusalalla maan alla. Vesi on ohjattava muualle jo muutama metri ennen rakennusta.

      Suosittelen lukemaan Panu Kailan kirjoja ennen taloon muuttoa ja ennen muutosten suunnittelua.
      Näitä ´talotohtorin´ kirjoja saa lainaksi kirjastoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      201
      1953
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1146
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      171
      1031
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      966
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      861
    6. 69
      772
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      99
      752
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      74
      692
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      329
      646
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      23
      637
    Aihe