turisti viisumi

sage

Hei! Olen menossa indonesiaan yli kuukaudeksi, niin ajattelin hankkia etukäteen suurlähetystöstä turistiviisumin, enkä lentokentältä sitä visa on arrivalia.
Katselin suurlähetystön sivuja, ja huomasin että turistiviisumi-hakemuksessa vaaditaan lentolippujen yms lisäksi mm. letter of accommodations. Mitä tämä tarkoittaa käytännössä? Tuleeko minulla olla varattuna (koko matkan ajalle?) valmiiksi hotelli/ yöpymispaikka ja varaustodistus tms. siitä? Vaik riittääkö vain hotellin tiedot?
toivottavasti joku osaa auttta :)) kiitos

3

671

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • balillaollut

      Suurlähetystön viisumitoiminnoista en ole varma, mutta sen Visa on arrivalin saa vain kuukaudeksi, tosin muutamat kaverit ovat suhteita käyttämällä (lahjonta) saaneet lisättyä yhden kuukauden viisumiinsa ihan vain neuvottelemalla asiasta paikallisten kanssa. Tämä siis Balilla.
      Kun indonesiaan menevään koneeseen nousee pitää näyttää että on lento pois maasta ennen kuin se kuukausi umpeutuu tai muuten ne ei päästä edes koneeseen. Eli jos haluat maahan mennä turistiviisumilla jonka kesto on 30pvä niin täytyy olla myös lento varattuna sieltä pois sen viisumin myöntämän ajan sisällä, ja sitte voit taistella jatkoajasta paikan päällä.
      ->Todisteita yöpymispaikoista ei kyselty mutta piti laittaa hotellin osoite viisumilappuun kuten muittenkin viisumien kanssa pitää tehdä.

      Tosin suurlähetystöhän voi myöntää erilaisia vaihtoehtoja, itse en niihin tutustunut vaan käytin vain tuon visa on arrivalin.

      • balille

        Vähän samoilla ajatuksilla liikkeellä..Mitenhän se onnistuu toi paluulentolipun esittäminen kun on lennot varattu netistä ja käytännössä matkustan liputtomalla,eli saan board.cardin kun näytnän läht.selv. passia??
        Kiitokset etukäteen asiallisista vastauksista..


      • sage
        balille kirjoitti:

        Vähän samoilla ajatuksilla liikkeellä..Mitenhän se onnistuu toi paluulentolipun esittäminen kun on lennot varattu netistä ja käytännössä matkustan liputtomalla,eli saan board.cardin kun näytnän läht.selv. passia??
        Kiitokset etukäteen asiallisista vastauksista..

        siis tulosta netistä se e-ticket, niin se käy siis lentolipusta, kunhan on todiste siitä että on lennot varattuina pois maasta niin ne on tyytyväisiä.

        joo siis toi visa on arrival on yski vaihtoehto, mutta suurlähetystöstä saisi etukäteen 60pvän turisti viisumin, niin ei tarvitsis paikan päällä enää pidentää viisumia(kuulemma maksaa kuitenkin aika paljon leimata se passi siellä balilla..), ku oon yli 30päivää...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      3022
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      71
      2901
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1842
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1709
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1667
    6. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      26
      1642
    7. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1620
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1307
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1283
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1279
    Aihe