Tais tulla Oilinmännylle noutaja
mänty
tuuleeeeee
81149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oilin mänty on kokenut n i i n paljon myrskyjä. Torso se jo vähän olikin. Olikohan tämän myrskyn ilmansuunnalla osuutta. Sääli kuitenkin. Kait se on rauhoitettu. Ei se tähän kuole, keloitu!
Paljonko lie ikää Oilin männyllä? Olen kuullut, että puun iänmääritys olisi tehty.
Merkkipäivänään matkoilla.
Murheelinen näky. Tuttu puu ja nyt roikkuu holtittomana. Kenenköhän asia on siistiä ja hoitaa Oilin männylle arvoisensa viimeistely? Lähimpänä asuvan vai onko peräti valtion (eikös mänty ollut rauhoitettu?)?
Tuli kyllä samat ajatukset mieleen mäntyraasusta, sään runtelemasta. Arvelin, etteihän puulla ole tunteita, mutta eihän Oilin mänty ole mikä tahansa takametsän puu.
Kyllä kai se maanomistajan asia lienee päättää - tai sitten luonnon, vieläkö puu v. 2011 neulasia tekee. Surullinen näky tosiaan.
Kaupunki kaadattaa samalla kun se poistaa ne puut Ummeljoen-Mylsän sillan läheltä.Ei ole varaa hoitaa sanoi tielaitos.Nurmikon pystyy ajamaan näillä rahoilla.Olivat Anjalankosken kaupungin hoidossa, mutta ei enää.Nyt Tiehallinnon jolla ei ole rahaa, pitää palkata metsuri joka kaataa puut.Tilalle tulevaa nurmea on kuulema varaa leikata.
Kuka tietää Oilin männyn tarinan? Mitä siihen paikkaan liittyy?
Niin hyvää puuta.