Tais tulla Oilinmännylle noutaja
mänty
8
1031
Vastaukset
- Oilin mänty
Oilin mänty on kokenut n i i n paljon myrskyjä. Torso se jo vähän olikin. Olikohan tämän myrskyn ilmansuunnalla osuutta. Sääli kuitenkin. Kait se on rauhoitettu. Ei se tähän kuole, keloitu!
- siitä oli kuva lehd.
Paljonko lie ikää Oilin männyllä? Olen kuullut, että puun iänmääritys olisi tehty.
- Oili Mänty
Merkkipäivänään matkoilla.
- Maarit1965
Murheelinen näky. Tuttu puu ja nyt roikkuu holtittomana. Kenenköhän asia on siistiä ja hoitaa Oilin männylle arvoisensa viimeistely? Lähimpänä asuvan vai onko peräti valtion (eikös mänty ollut rauhoitettu?)?
- / ja /
Tuli kyllä samat ajatukset mieleen mäntyraasusta, sään runtelemasta. Arvelin, etteihän puulla ole tunteita, mutta eihän Oilin mänty ole mikä tahansa takametsän puu.
Kyllä kai se maanomistajan asia lienee päättää - tai sitten luonnon, vieläkö puu v. 2011 neulasia tekee. Surullinen näky tosiaan. - tvh:n kahvinkeittäjä
/ ja / kirjoitti:
Tuli kyllä samat ajatukset mieleen mäntyraasusta, sään runtelemasta. Arvelin, etteihän puulla ole tunteita, mutta eihän Oilin mänty ole mikä tahansa takametsän puu.
Kyllä kai se maanomistajan asia lienee päättää - tai sitten luonnon, vieläkö puu v. 2011 neulasia tekee. Surullinen näky tosiaan.Kaupunki kaadattaa samalla kun se poistaa ne puut Ummeljoen-Mylsän sillan läheltä.Ei ole varaa hoitaa sanoi tielaitos.Nurmikon pystyy ajamaan näillä rahoilla.Olivat Anjalankosken kaupungin hoidossa, mutta ei enää.Nyt Tiehallinnon jolla ei ole rahaa, pitää palkata metsuri joka kaataa puut.Tilalle tulevaa nurmea on kuulema varaa leikata.
- Anjala
Kuka tietää Oilin männyn tarinan? Mitä siihen paikkaan liittyy?
- VesaMattiLoro
Niin hyvää puuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä751410Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2481312Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1521096Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551078- 51785
- 65774
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62747Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39718Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44701- 30647