Noniin eli lähden tässä kumppanini kanssa Ruotsiin heinäkuun alussa autolla. Turku-Tukholma aamulaivalla, 1yö Tukholmassa ja aamulla kohti määräpäätä.
Pysähdymme Borås:issa (n.60km Göteborgista itään) sukulaisen mökille.
Olemme siellä viikon verran ja alustavana suunitelmana on, että kävisimme joka toinen päivä jossain päin ruotsia autolla pyörähtämässä ja jokatoinen rennosti järven rannalla löhöillen jos sää sen suo.
Göteborgiin mennään yhtenä päivänä, mutta muuten suunitelmat ovat ihan auki.
Ajattelin aluksi Kööpenhaminassa pyörähtämässä, mutta se tuntuu lompakossa aika isolta summalta lautan/sillan maksun jälkeen näin opiskelijalle, varsinkin kun suunittelin sen päivän reissuksi. Budjetti voisi olla alle 50€ päivä siirtymisiin eli bensat/tietullit...
Eli onko mitään ehdotuksia mitä paikkoja kannattaisi käydä katsomassa? kauniita pikkukaupunkeja tai muuta vastaavaa. ja jotain missä nuorelle pariskunnalle ei tulisi liian tylsistynyt olo pelkistä nähtävyyksistä ja historiasta?
Etelä/Länsi Ruotsi
6
644
Vastaukset 6
- !?!?
Sinulla on Ruotsissa sukulaisia! Kysy heiltä, hehän tuntee maan.
- -89 matkaaja
Sukulainen on jo kauan ollut eläkkeellä jotenka kiinostuksen kohteet ovat erillaisia.
Hänen suosittelemat paikat kävimme jo Uudenvuoden vaihteessa läpi kun olimme siellä =).
- Vaihta raha....
Göteborin lentokentällä ! Se on siistipaikka ja hyvät vessat.......
- Länsi-Ruotsi
Asun Varbergin ulkopuolella, meren rannalla (n 80km Boråsista etelää) ja voin suositella siellä käyntiä. Tyypillinen turisti kaupunki meren rannalla, paljon ulko kahvioita jne.
Siellä on mm. vanha linnake jonka museossa on paikallinen nähtävyys, n 800 vuotta vanha (entinen) mies. On ollut turpeitten alla ja aika hyvin säilynyt.
Etelä Ruotsi, Skåne, on kaunista seutua- -89 matkaaja
Selvä pistetään ehdokas listalle.
itse ainakin menen mielelläni katsomaan tuon linnakkeen =)
- M.At Kaaja
Villin lännen puisto High Chaparral on aika lähellä Boråsia Växjön suuntaan.
http://www.highchaparral.se
Göteborgissa on Lisebergin huvipuisto.
Huvi/vesipuisto Skara Sommarland Skarassa Boråsista pohjoiseen.
http://www.sommarland.se/
Halmstadissa länsirannikolla on huvi/vesipuisto Äventyrslandet
http://www.aventyrslandet.se/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.491268Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt13995- 93967
- 77663
- 37658
- 26441
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?53430- 23417
Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30413Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.15409