uusiksi meni.....missä halvin toppari uudellamaalla???onko alle 15e/l???
topcoat
sdfe
8468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eiköhän piltemasta jotain paskaa halvalla saa. Taas hyvä kohde säästää se muutama euro :)
Bilteman toppari on ihan mainiota 2-komponentti polyuretaanimaalia, edullista sellaista, 20€ litra. Ei ole mitään halpaa eikä paskaa eikä myöskään topparia. Toppari on halvempaa. Motonetistä taitaa saada reilun 10€ litra, viimeksi ostin Porvoon Mittaletkusta 3 kilon törpön reilun kolmenkympin hintaan.
eikö piltsun topcoatissa oo hartsia :D ?? Vai mitä tuolla tarkoitit?
Biltema myy topcoat nimellä polyuretaanimaalia, millä ei ole mitään tekemistä hartsin ja "perinteisen" hartsipohjasen topparin kanssa. Bilteman toppari on samanlaista tavaraa kun esim hemppelin Polybest pintamaali.
Lontoonkielessä topcoatilla tarkotetaan millon mitäkin pinnotetta, myös lakkaa ja maalia.
Tarkalleen ottaen "top" tarkoittaa päällimäistä, ja "coat" vaatetta tai pintaa. Topcoatille löytyy myös käännös "viimenen maalipinta".
Enkä oikeasti ymmärrä tuota palstalla esiintyvää "toppari" intoilua, se on (siis perinteinen "suomalainen") vaikeasti käsiteltävää, ja siistin lopputuloksen saaminen vaatii kohtuuttomasti työtä.
Eli tilalle vaikka hyvät pohjatyöt (eli hionta ja paklaus hionta), sitten vaikka Light Primeriä ja päälle Polybestiä. Ei ainakaan tavitse hakea nättiä pintaa loputtomalla vesihionnalla.
Kun sun tietotaito on kovin kevyeksi havaittu, niin voisitko...
Älä nyt rupee englantiakin vielä opettaan!
Coat on muuten takki, eikä mikään vaate. Skirt on hame, voisit hankkia semmosen.
...coat tarkoittaa myös linnun höyheniä :)
Että ylähöyhenet pitää muistaa aina vetää viimeiseksi, kun tehään uutta lasikuitupintaa!
lujitemuovia (lasikuitu ?)