Seefferi vapaana

Siperianhuskeistä puhutaan ettei niitä voi pitää vapaana koska halu juosta on niin kova.

Voiko saksanpaimenkoiraa pitää vapaana (olettaen koira on hyvin koulutettu) vai vievätkö vietit voiton?
9944
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Meillä ainakin pysyy irti missä, tietenkin koulutuksesta kiinni. Kyllä minä karjasemalla saan koirat pois jäneksenkin perästä. Pennusta asti opetettu mitä tapahtuu jos ei totella. Tänne-käsky on minusta tärkein käsky, saattahan se pelastaa koiran hengen. Mielestäni huskynkin voi koulia ihan samalla lailla kuin muutkin koirarodut tottelemaan käskyjä.

Mutta kysymys kuuluukin, missä pidät koiraa vapaana? Koiriahan ei saa pitää vapaana missä tahansa ;)

Äänestä
  • Sakemannin ( kuin myös muiden rotujen) arkipäivän käytös ja hallittavuus on ihan tärkein asia
    koiran koulutuksessa!!!
    Sitten voidaan alkaa ottaan niitä muita ( ei niin tärkeitä) palveluskoira juttuja..
    On todella ilo liikkua toimivan ja varman koiran kanssa!
    Kyllä koiran saa pelittään, kunhan näkee vaivaa sen eteen ja se kannattaa!!
    Ei säntäile kissojen ym.perään,ja jos meinaa alussa ryöstää,otat hyvissä ajoin koiran sivulle.
    Onnea opetukseen,määrätietoisuutta ja varmat otteet niin homma hoituu ;-)

    Äänestä

  • ihmisen paras ystävä kirjoitti:

    Sakemannin ( kuin myös muiden rotujen) arkipäivän käytös ja hallittavuus on ihan tärkein asia
    koiran koulutuksessa!!!
    Sitten voidaan alkaa ottaan niitä muita ( ei niin tärkeitä) palveluskoira juttuja..
    On todella ilo liikkua toimivan ja varman koiran kanssa!
    Kyllä koiran saa pelittään, kunhan näkee vaivaa sen eteen ja se kannattaa!!
    Ei säntäile kissojen ym.perään,ja jos meinaa alussa ryöstää,otat hyvissä ajoin koiran sivulle.
    Onnea opetukseen,määrätietoisuutta ja varmat otteet niin homma hoituu ;-)

    Kiitos teille! (:

    Äänestä

  • Pelonkantaja kirjoitti:

    Kiitos teille! (:

    Niin ja muista aina kehua, tai vaikka palkita jollain, kun koira tekee oikein

    Äänestä

VIETTI sen voitonj veisi>?

Äänestä
  • kesäterveiset
    keeeesäääääääääterveiset!

    Äänestä

  • No saalisvietti tietenkin. Tiedän 4 lajin käyttövalion,joka koulutuksesta huolimatta lähti jänisten perään !

    Äänestä

  • Meillä myös kirjoitti:

    No saalisvietti tietenkin. Tiedän 4 lajin käyttövalion,joka koulutuksesta huolimatta lähti jänisten perään !

    Omat koirani ovat hallinassa, mikä ei liity mitenkään harrastuksiin kouluttamiseen. Ottakaa huomioon että vaikka kuinka on PK-tuloksia ja kaiken maailman muita kisoja plakkarissa niin se ei tarkoita että koira olisi hallinassa peruselämässä. Harrastuksiin koiralle koulutetaan 'temppuja' jotka ovat sitten esim. tottelevaisuusliikkeitä, vaikka olisi TOTTELEVAISUUSVALIO se ei siis tarkoita sitä että koira olisi tottelevainen vapaalla ollessaan.

    Pentuna olen hallinnan opettanut koirille ja pystyn menemään mihin tahansa niiden kanssa olivat sitte kiinni tai irti ja voin luottaa siihen että se myös tulevat kutsusta. Otan toki koirat samantein kiinni mikäli ihmisiä tulee vastaan.

    Äänestä

taajamissa on yksiselitteinen vastaus. Opas ja virkakoirat tekee poikkeuksen.
nykyisin ei omalla pihallakaan taajamassa jos piha ei ole aidattu. Tätä rikotaan paljon. Harmittaa siksi koska ihmisissä on koiria pelkääviä ja vapaana pito lisää koiravihaa. Ihmisiä kun on joka lähtöön.
Saat vastauksen kun googletat järjestyssäännöt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pelonkantaja kirjoitti:

Siperianhuskeistä puhutaan ettei niitä voi pitää vapaana koska halu juosta on niin kova.

Voiko saksanpaimenkoiraa pitää vapaana (olettaen koira on hyvin koulutettu) vai vievätkö vietit voiton?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu