Ihan vaan pari havaintoa koskien meneillään olevia kisoja. Ensiksi niistä torvista. Jos pelaajat pystyvät siinä surinassa pelaamaan, emmekö me kalpeanaamat täällä tuhansien kilsojen päässä millään kestä taustalta kuuluvaa surinaa? Se on näiden kisojen erityispiirre. Nyt kun se poistetaan, vaara piilee, että näistä kisoista jää hyvin vähän muistettavaa. Varsinkin, kun katsomoissa ne torvet tulevat soimaan koko skabojen ajan, näin on kuulemma päätetty. Ihan rehellisesti voin todeta keskittyneeni itse matseihin ja kenttätapahtumiin siinä määrin, etten ole kokenut torvien häiritsevän mitenkään. En toivo sellaista joululahjaksi, mutta ei se nyt oikeasti niin iso juttu ole.
Toinen asia on se syvässäistuva kliseemäinen puolueellisuus ts. vihamielisyys joitain joukkueita kohtaan. Jos pelaaja esittää kuinka hienoja ja luovia, sekä tuloksekkaita, ratkaisuja tahansa kentälle, on hän koneen osa, siis aivoton, jos tarkastuksessa selviää, että hän matkustaa Saksan passilla. En ole Saksan ylimmäinen fanittaja, mutta, käsi sydämellä, mikä maa on esittänyt nautittavinta jalkapalloa näissä kisoissa toistaiseksi? Minusta siihen on vain yksi vastaus: Saksa.
Nyt siirryn odottamaan jo vuodesta 1966 oikeasti fanittamani jengin, Brasilian, avausmatsia. Toivon, että brassit kykenevät samaan kuin "Die Deutsche Elf" (suom. Saksan Yksitoista), joka muuten on se nimi, jolla sakemannit itse joukkuettaan kutsuvat. Eikä millään "Mannschaft"-nimellä. Tämä viimeksi mainittu sana tarkoittaa vain yksinkertaisesti "joukkue." Suomisen Tapsa ja kumppanit eivät ole ihmeempiä kielimiehiä. Isosta palkastaan huolimatta.
Nyt vaikenen tältä ja muiltakin foorumeilta ja keskityn seuraamaan otteluita. Nautitaan peleistä. Fanitimmepa sitten mitä jengiä hyvänsä. Ja nostetaan hattua hyvälle suoritukselle. Jopa saksalaisen pelaajan sellaiselle.
Voiko tämä olla totta?
Wanha Futaaja
0
166
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531077Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll221050Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181605Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562