Hei..
Olen alottamassa tietokone harrastusta ja haluan tietää mikä ip,mac,isp ja kaikki muut ihme osotteet on ?
Sitten toine kysymys. Voiko noita vaihtaa ja onko se turvallista vaihtaa ?
Käytän Welhon nettiä ja windows 7:kaa..
Kuulin kun joku sanoi että jos vaihtaa IP:n ja muut niin voit menettää netti yhteyden ? onks toi totta?
Olkaa ystävällisiä ja ÄLKÄÄ laittako mitään KATO GOOGLESTA viestejä koska ne ei auta !
Apua alottelijalle.
4
180
Vastaukset
- IamWhatIwere
http://fi.wikipedia.org
Jos et osaa käyttää niin siitäkin taisi olla keskusteluketju.... - erikoista että
kiellät Googlen vaikka samalla kaipaat kovasti tietoa joka sieltä
löytyisi?
kts.
http://myy.helia.fi/~vanvu/tietoliikenne/internet/tiedonsiirto.html
http://www.pukema.net/tcpip.html
http://koti.mbnet.fi/mrin/paattotyo/tcp_ip.htmlMitä ylipäätään tarkoitat tietokone harrastuksella? aika laaja käsitys. mac osoite on ihan fyysinen jota et voi vaihtaa. Kun tietää ip ja mac osoitteen voi viranomaiset tarkalleen kertoa mikä/kenen kone on kyseessä.
Ip osoite nyt vain on käytännössä "osoite" jolla olet internetissä.- JP
sfinski80 kirjoitti:
Mitä ylipäätään tarkoitat tietokone harrastuksella? aika laaja käsitys. mac osoite on ihan fyysinen jota et voi vaihtaa. Kun tietää ip ja mac osoitteen voi viranomaiset tarkalleen kertoa mikä/kenen kone on kyseessä.
Ip osoite nyt vain on käytännössä "osoite" jolla olet internetissä.Edellinen kertoikin aika hyvin.
Osotteiden vaihtamiseen ei pitäisi olla mitään syytä jos et lataile paljoa laittomasti, eikä siitä silloinkaan ole hyötyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad821310- 44938
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että362767- 132720
- 53683
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116656- 51648
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38615- 76602
- 56594