Ruvettiin tässä tekemään kotisivuja pienelle yritykselle, mutta ei osata päättää toteutustapaa. Lopputulos pitäisi kuitenkin näyttävät kotisivut, helppo päivitettävyys ja oma .fi-domain. Kotisivukone.fi vaikuttaisi erittäin hyvältä vaihtoehdolta, koska siinä olisi kaikki tarvittava, mutta miinuksena sitten tuo hinta. Html ei oikein taivu, joten siksi nuo pitäisi saada tehtyä jollain editorilla tai koneella... juuri kuten kotisivukoneessa. Joten ehdotuksia, miten noita nyt rupeaisi tekemään?
Kotisivut
SV
8369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ohhoh melkoisen sopan olette keittäneet itsellenne.
"Ruvettiin tässä tekemään kotisivuja pienelle yritykselle, mutta ei osata päättää toteutustapaa. "
Noh ette varmasti osaakaan jos ei edes html taivu, helppo päivitettävyys on käytännössä sivut joomla,wordpress tai muuhun vastaavaan. Editoreissa on se vika, kun käyttää ja jos ei osaa edes html:ää niin aika helposti niiden päivittäminen on niin hankalaa että helpompi aloittaa kaikki alusta. Lähes tulkoon.
Koska editori ohjelmat voivat tehdä todella sekavaa koodia.
kotisivutila vaikka suncometista ja wordpress kotisivutilalle ja seon siinä :)
ulkoasuja voi sitte kattella miljoonista ilmasista :)
Opettelemalla saa aika paljon aikaan, koska koodia ei saa aikaiseksi kuin koodaamalla. Tässä vinkkejä demosivujen tekoalustaksi:
http://www.apachefriends.org/en/xampp.html Tämä on windowsille / linuxille asennettava Apache / PHP /Mysql-alusta joka toimii jopa usb-tikulta liteversiona. Tehkää tällä kehitystyö turvallisesti kotikoneella.
http://www.joomlaportal.fi/ Tuolta helppokäyttöinen sisällönhallintajärjestelmä. Ulkoasun ja toimintojen muokkaamisesta löytyy englanniksi usean kirjan verran oppaita netissä.
Itse kun opettelee muutamia perusasioita niin pääsee halvalla varsinkin ylläpitoasioissa. Mutta jos ei ole valmis opettelemaan niin palvelun ostaminen on ainoa mahdollisuus. Sivujen tekijöitä löytyy vino pino ja laadusta kannattaa maksaa (oikean henkilön tekemästä, ei koneen generoimasta).
Katso http://nettisivu.org
MsWord on ratkaisu yrityksenne kotisivuongelmaan: riittää, että näppäilette kotisivullenne leipätekstit ja leipäkuvat sekä leipätaulukot ja Word hoitaa HTML: lät puolestanne silmänne räpäyksessä. Käyttäkää yrityksenne tietokoneista löytyvää Wordia myös kotisivujenne tekemseen ja ylläpitoon, sillä Publisherkin käyttää Wordia.
Kotisivukone.fi on kyllä erittäin hyvä, mutta hinnat ovat perkeleellistä ryöstöä.
wordpressissä sun ei tarvi osata yhtikäs mitää, jos osaat kirjoittaa tietokoneella tekstiä ni osaat päivittää wordpressillä sivuja.... ei vaadi yhtään minkäänlaista html,css,php yms osaamista.,.,. ja kaikki mitä yleensä internet sivuille voi laittaa onnistuu helposti pelkästään klikkailemalla hiirtä..
samat pätee joomlaan, tosin joomlaa joutuu opetteleen, siinä kun on helppokin asia jostain syystä miljoonan klikkauksen takana ^^
Eli päädy wordpressiin :D hankit netistä vaikka jonkun valmiin leiskan ja muokkaat siitä mieleisen.
Joomla on myös hyvä mutta yksinkertaisiin sivuihin turhan raskas ja monimutkainen, jos tarve on vain muutaman sivun kotisivuun.