PIKA-APUA! Nurmikon teko huomenna

peukalo_ei_viherrä..

Nyt neuvokaa ensikertalaista nurmikon tekemisessä.

Tausta; savinen maa on päässyt tiivistymään liikaa ja sammalta on nurmen seassa paljon. Lisäksi nurmikko on montuilla ja osittain hävinnyt kokonaan. Kannot & kivet on kaivettu pois. Olen vuokrannut puutarhajyrsimen, ja aion huomenna kääntää koko alueen nurin. Lisäksi on tilattu reilusti multaa, jossa on seassa jonkin verran hiekkaa. Ja apuna on myös kunnon jyrä. Eli näillä mennään. Neuvokaa, jos menee vikaan;

Jyrsinkö ensin vanhan maan nurin ja sitten lisään joukkoon kalkkia & apulantaa ja uutta multaa, ja tämän jälkeen uusi sekoitus? Vai kannattaisi vanha maa jyrsiä ja kalkita & tiivistää ja laittaa sen päälle uutta multaa kerros, joka jyrätään sitten?

Ja sitten tasataan tiiviiksi jyrällä ja kylvetään siemenet? Mistä tiedän, miten paljon siemeniä tulee laittaa?

Siemenet haravoidaan kevyesti maahan ja jyrätään uudestaan?

4

2795

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuta heinää

      Mie tekisin homman näin:
      Vanha nurmikko jyrsitään kunnolla rikki. Pahimmat monivuotisten rikkakasvien (esim. voikukka) juurakot kerätään pois, kaikkia tuskin pois saa. Sitten levitetään reilusti kalkkia. Pahimmat painanteet ja kuopat voi korjailla tässä vaiheessa. Seuraavaksi paksu kerros uutta multaa pintaan. Mullan pinta muotoillaan haravalla tasaiseksi ja pintakallistukset kohdalleen, eli niin että sadevedet valuu talosta pois päin tontin laitoja tai ojia kohti. Tämän jälkeen lannoitus ja siementen kylvö. Lopuksi jyrätään.
      Jos uusi multakerros on paksu ja kävellessä upottavan pehmeä, voi jyräyksen suorittaa myös ennen kylvöä. Tällöin näkee jääkö pintaan painanteita ja tarvitseeko johonkin kohti lisätä multaa. Jyräyksen jälkeen mullan pinta kannattaa kevyesti harata, sitten lannoitteet ja siemenet. Ja vielä jyräys, niin siemen painuu mullan pintaan kiinni. Sitten vain sateita ja itämistä odottelemaan. Parissa viikossa pitäis alkaa vihertää jos olosuhteet on hyvät.
      Kylvömäärä on 3-4 kg siementä sadalle neliölle, ellei siemenpussin kyljessä toisin sanota. Käytännössä se on yhtäkuin 1-2 kourallista neliölle.

      • dolomiittikalkit

        kilo per neliö ei ole ollenkaan liioittelua vaikka tuntuu suurelta määrältä. Raekalkki voi olla kallista riippuen tarvittavasta määrästä mutta pölymuotoista saa satasella tonnin. Kalkkia ei periaatteessa voi laittaa liikaa kun liika ei aiheuta vahinkoa(toisin kuin lannoitteissa). Kalkissa on se etu että se hillitsee joitakin rikkakasveja, sammalen lisäksi.

        Lannoittamisen tekisin varovasti sitä voi kyllä lisätä myöhemmin mutta pois ei saa. Laittaa vaikka ensi keväänä lisää jos on tarpeen


      • Gardener
        dolomiittikalkit kirjoitti:

        kilo per neliö ei ole ollenkaan liioittelua vaikka tuntuu suurelta määrältä. Raekalkki voi olla kallista riippuen tarvittavasta määrästä mutta pölymuotoista saa satasella tonnin. Kalkkia ei periaatteessa voi laittaa liikaa kun liika ei aiheuta vahinkoa(toisin kuin lannoitteissa). Kalkissa on se etu että se hillitsee joitakin rikkakasveja, sammalen lisäksi.

        Lannoittamisen tekisin varovasti sitä voi kyllä lisätä myöhemmin mutta pois ei saa. Laittaa vaikka ensi keväänä lisää jos on tarpeen

        puuta heinää kirjoitti hyvän ohjeen, mutta täydennän hieman:

        Kylvössä on on oltava tarkka, ettei kylvä siemeniä liian tiheään, eikä myöskään liian harvaan: Liian tiheä kylvös tukehduttaa itämisen ja liian harva taas ei ole järin kaunis. Ja huomio mahdollinen tuuli. Kylvä aina myötätuulen - EI vastatuuleen. Parhaan kylvötuloksen saa kylvökoneella, jota voi tiedustella siemenmyyjiltä.

        Kasvualustan kuivuminen on tähän aikaan vuodesta suurimmillaan, joten on äärimmäisen tärkeää muistaa kastella vastakylvetty nurmi, jotta se alkaa paremmin kasvuun. Kastelua on syytä jatkaa elokuulle asti, ellei sateita satu tulemaan useina päivinä peräkkäin.


    • Määmi

      Miten olisi parasta uusia vanha nurmikko ? Olen sen kääntänyt lapiolla ja nyt pitäisi vielä haravalla ottaa paakut ja juuret pois. Kannattaako laittaa vedenlläpäisevää kangasta väliin ja sitten multakerros päälle. Entä lannoite tai kalkkia,. paikka on aurinkoinen ja sammallta on ollut entisessä ? Tartteeko enää jyrätä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      277
      2885
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      47
      2280
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      347
      1987
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      113
      1717
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1644
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1365
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1307
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1243
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      55
      1179
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1161
    Aihe