Onko näiden välillä kuinka paljon eroa kuvien ottamisessa ja laadussa?
Haluan nopesti kuvan tilanteesta, hyvän kuvan ilman salamaa ja sekin nopeasti. Riittääkö peruskäyttöön zoom A330:ssa?
Mietin asiaa siksi, että jos valitsisin jommankumman noista kahdesta.
Entä kärsiikö kamerassa kuvien ottaminen, johon on lisätty videokuvaus? Järkkäreissä?
Sony A330 vai DSC-HX1
1
660
Vastaukset
- hieman näkökohtia
Onko näiden välillä kuinka paljon eroa kuvien ottamisessa ja laadussa?
-On. Järjestelmä on yleensä nopeampi käyttää.
Järjestelmässä on parempi dynamiikka (Sävyskaala) ja RAW:n käyttömahdollisuus, joka lisää säätövaraa.
Haluan nopesti kuvan tilanteesta, hyvän kuvan ilman salamaa ja sekin nopeasti. Riittääkö peruskäyttöön zoom A330:ssa?
-Ei riitä. Ei hämäräkuvaukseen käsivaralta ollenkaan, liian huono valovoima. Saatavissa parempia objektiiveja ainakin valovoima 1,4:n saakka.
Mietin asiaa siksi, että jos valitsisin jommankumman noista kahdesta.
Entä kärsiikö kamerassa kuvien ottaminen, johon on lisätty videokuvaus? Järkkäreissä?
-Video järjestelmässä on vain lisäominaisuus, joka ei huononna muita ominaisuuksia.
Mutta ei se DSC-HX1 ole pajoa parempi valovoimaltaan, muuta kuin laajakulmapäässä se on vain 2/3 suljinaikaa parempi. Eli ei edes yhtä suljinaikaa. Aukot 2,8-8.0 telepäässä 5,2-8.0. Tekee sen, että terävyysalueen säätö käytännössä mahdotonta. Telepään säätövara on karvanverran yli yhden aukon. Laajakumapäässä 3 aukkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695900Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1181395- 121231
- 1831064
- 59887