Salaojat kadoksissa

Olemme ostamassa perheemme ekaa omakotitaloa, joka on tasaisella tontilla. Taloon on tehty kuntokartoitus ja "miinuksia" tuli salaojituksesta, jota ei löytynyt. Salaojien pitäisi laskea viereiseen avo-ojaan, mutta miten niitä pystyisi parhaiten etsimään? Onneksi talo on ympyröity 50-100 cm leveällä sorakaitaleelle eikä nurmikkoa muutenkaan ole paljon, mutta onko ainoa tapa kaivaa koko piha auki?
Nimimerkin pitäisi kai olla "Keltanokka"...
61522
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Lähtekää siitä, että niitä salaojia ei ole jos niitä ei myyjä pysty näyttämään.

Huomioikaa hinnassa niiden tekemiseen menevä summa, ehkä 3000 euroa ja tehkää ojat itse miin tiedätte niiden kunnon varmasti.

Jos sieltä kaivamalla ne ojat sattuisikin löutymään, niin kunto saataa olla kuitenkin huono.

Äänestä
  • Miten ihmeessä saat menemään 3000e salaojiin?

    Äänestä

  • Salainen oja kirjoitti:

    Miten ihmeessä saat menemään 3000e salaojiin?

    Salaojaputki on halpaa, mutta työ maksaa ja pihan saattaminen entisen kuntoon.

    Ottakaa arvointimies joka huomioi kaikki kustannukset hinnanalennusta varten, on eriasia mitä se homma todellisuudessa maksaa.

    Hinnaalennus 3000 tai myyjä tekee homman ja laittaa pihan saamanlaiseen kuntoon.

    Äänestä

Nykyisin on tosi pieniä kaivinkoneita, jotka eivät hirveätä tuhoa tee. Yhden kesän piha on talon vierustalta rivon näköinen, mutta vuoden päästä sitä ei huomaakaan. Jos talo on muuten kaikin puolin käypänen, eikä näy kosteusvaurioita etenkään alapohjassa (kalkkisaostumia tai lahovikoja), niin reilu hinnan alennus ja kaupat kiinni.

Äänestä

Kävele silmä kovana ojan penkkaa pitkin.Kun näkyy ympäristöä hieman märempi kohta, ei kun lapiolla tonkimaan, ja laskuaukon suu löytyy melko helposti. Onnistuu näin keväällä hyvin,olettaen,että salaojat edes jotenkin toimintakunnossa.

Äänestä
  • Jos se talo on seisonut siinä vuosia noilla nykyisillä salaojilla, eikä rakenteissa ole vaurioita, tuskin noita uusiksi tarvitsee laittaa. Veikkaanpa, että ilman vahvempia perusteita (rakennevauriot) on turha lähteä keskustelemaan hinnanalennuksesta vain sillä perusteella, että salaojat ovat "kateissa".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ewerina kirjoitti:

Olemme ostamassa perheemme ekaa omakotitaloa, joka on tasaisella tontilla. Taloon on tehty kuntokartoitus ja "miinuksia" tuli salaojituksesta, jota ei löytynyt. Salaojien pitäisi laskea viereiseen avo-ojaan, mutta miten niitä pystyisi parhaiten etsimään? Onneksi talo on ympyröity 50-100 cm leveällä sorakaitaleelle eikä nurmikkoa muutenkaan ole paljon, mutta onko ainoa tapa kaivaa koko piha auki?
Nimimerkin pitäisi kai olla "Keltanokka"...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu