rikostausta

TrieX

Olemme veljeni kanssa 42 ja 45 v erikoislääkäreitä, molemmat res lääkintäkapteeneita. Ammatillista osaamista löytyy ensihoidosta ja kenttälääkinnästä enemmän kuin keskivertolääkäriltä ja uskon meidän molempien pystyvän antamaan paljon järjestelmälle esim. Afganistanin YK palveluksen muodossa. Sot.Lääk keskus lähettelee aina aika-ajoin seireeninkutsuja ja elämäntilannekin mahdollistaisi molemmille palveluksen.

Mutta mutta... Hakuohjeissa on maininta rangaistuksista ja turvaselvityksestä. Ylinopeussakot eivät kuulemma haittaa mutta minulla on vuosituhannen vaihteesta 8 päiväsakkoa liikenteen vaarantamisesta (suojatien eteen pysähtymättä jättäminen, kyseenalainen tilanne kun ruuhkassa ryömin risteysalueelle viereisen jonon pysähtyessä äkisti jolloin en huomannut torpata menoani suojatien edessä, en koe itseäni ko tilanteessa rikolliseksi vaikka sakot sainkin). Veljelläni on vajaan parin vuoden takaa 15 päiväsakon ja 50 eur korvauksien tuomio lievästä pahoinpitelystä. Hän puolustautui päällekarkausta vastaan mutta valvontakamerakuvassa vain hänen torjuntansa näkyi ja sakko tuli.

Mielestäni emme kumpikaan ole erityisen rikollisia tai luottamuksen suhteen epäilyttäviä ihmisiä mutta palvelukseen hakemisen ohjeet vaikuttavat yksiviivaisilta. Eli YK palvelus on tällaisen taustan omaavilta poissuljettu. Vai onko? Käytetäänkö näissä mitään harkintaa vai onko se kerrasta poikki? En viitsisi nostaa moisia tapahtumia tikunnokkaan hakemalla Afganistaniin ja kuulla nolosti tulleensa hylätyksi turvallisuusselvityksen vuoksi. Olen edelleen aktiivisena reserviläisenä mukana maanpuolustustyössä, samoin veljeni, tosin eri puolella Suomea. Osaako kukaan antaa tähän vastausta, tarvetta päteville lääkäreille Afganistanissa tuntuisi olevan.

6

710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TrieX

      Ei näytä faktaa tai valistuneita arvauksia tänne osuvan. Toisessa ketjussa pohdittiin lievän rikostaustan vaikutusta ja kysyjä sai sellaista vittuilua että oies tukka lähtenyt ellei olisi varmaan valmiiksi ollut lyhyt. Kun itse pyörittelen asiaa, vaikuttaa siltä ettei 8 v takainen liikenteen vaarantaminen vaikuta asiaan. Joku heitti että jutut vanhenee/poistuu rekisteristä 5 vuodessa. Veljeni lievä pahoinpitelytuomio vajaan 2 v takaa vaikuttanee asiaan, vai vaikuttaako sittenkään?

      • näin se menee

        ei pääse reissuun ehkä ikinä, mutta sinä pääset jos valituksi tulet. Olihan joukoissa rosvoja ja hullujakin, mutta kun ne ei olleet jääneet mistään kiinni. Harva meistä miespuolisista ihmisistä pulmunen on ja jokaisella jokin rikos taustalla. Eri asia onko siitä jäänyt kiinni.

        Ei kannata kovin mainostaa että on velipojan kanssa hakemassa, koksa tuo on aika outo kuvio;)


      • TrieX
        näin se menee kirjoitti:

        ei pääse reissuun ehkä ikinä, mutta sinä pääset jos valituksi tulet. Olihan joukoissa rosvoja ja hullujakin, mutta kun ne ei olleet jääneet mistään kiinni. Harva meistä miespuolisista ihmisistä pulmunen on ja jokaisella jokin rikos taustalla. Eri asia onko siitä jäänyt kiinni.

        Ei kannata kovin mainostaa että on velipojan kanssa hakemassa, koksa tuo on aika outo kuvio;)

        Itselleni asia ei ole kovinkaan ajankohtainen, pikemminkin ajatustasolla herätelty mutta velipoika pohtii asiaa vakavammin. Häntä ei taida auttaa edes reilun 3 v odottelu?


      • lamponen
        TrieX kirjoitti:

        Itselleni asia ei ole kovinkaan ajankohtainen, pikemminkin ajatustasolla herätelty mutta velipoika pohtii asiaa vakavammin. Häntä ei taida auttaa edes reilun 3 v odottelu?

        ei, ikävä kyllä.


      • mikä vaan

        Ja mites oli tuon yläikärajan kanssa, muistelisin että olisi rauhanturvaajalla 45v. Vaikkakaan en tiedä sovelletaanko lääkäreihin samaa ikärajaa, mutta veljelle voi tulla kiire...


      • että sellasta
        mikä vaan kirjoitti:

        Ja mites oli tuon yläikärajan kanssa, muistelisin että olisi rauhanturvaajalla 45v. Vaikkakaan en tiedä sovelletaanko lääkäreihin samaa ikärajaa, mutta veljelle voi tulla kiire...

        alaikärajaksi saisi laittaa 28v


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Seuraan sinua.

      Muistathan tämän.
      Ikävä
      119
      1296
    2. Lempinimi kaivatulle

      Minkä lempinimen olet antanut ikäväsi kohteelle mielessäsi häntä ikövöidessä? Hän kulkee aatteissa mukana lempinimellä
      Ikävä
      43
      1146
    3. Mikä sai ihastumaan?

      Mikä teillä muilla on hänessä (kaivatussasi) saanut ihastumaan itseensä? Muhun vetosi miehessä rehellisyys ja se että o
      Ikävä
      47
      1070
    4. Nainen, minne olet piiloutunut

      Jäätyykö nenä pakkasella ja et uskalla pistäytyä ulkopuolella, vai pelkäätkö törmääväsi minuun? Voi olla tosiaan kiusall
      Ikävä
      57
      935
    5. Torikahvila R.I.P

      "Torikahvilan ylläpito ei vastannut MunFoorumin yhteydenottoon parin viikon kuluessa. Foorumi on suljettu, koska sillä e
      Yhteiskunta
      106
      861
    6. Mikä fiilis tänään

      Ystävälläni. Ei minua meidän ikäero edelleenkään haittaa ja olet ollut positiivinenkin. Kaikilla on hyviä ja huonoja päi
      Ystävyys
      124
      844
    7. Kiitos päättäjät Kytölehdon päätöksestä

      Nyt saimme positiivisen uutisen Hyrynsalmelle. Edistykselliset ja kokonaisuutta laajasti katsovat päättäjät ymmärsivät t
      Hyrynsalmi
      67
      819
    8. Olisin halunnut...

      Olisin halunnut jutella kaikki asiat selväksi. Olen joskus kirjoittanut tänne huonossa mielentilassa ja todella ajattele
      Ikävä
      82
      647
    9. Palasina edelleen ja paras pala hukassa loppuun asti

      💞 Mä et ketään viereeni kaipaa Itselleni toistelen et kaikki hyvin on En tahdo et kukaan Perääni soittaa Helpompi on o
      Ikävä
      113
      644
    10. Nainen kaunokainen

      Mitä teet tänään illalla?
      Ikävä
      34
      640
    Aihe