Pikkuongelma

Kauanko hamsterit selviää niinkun jos niille on antanu ruokaa ja vaihtanu veden? Monta päivää?
Ku oon lähtemässä reissuu, ja en tie, minne veisin hamsun. Se reissu kestää 4 päivää.
Onhan mun sisko kotona, mut se ei tykkää Jasusta, ni en voi sitä sillekkään jättää. Vastauksii?
6127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hamsteri pärjää 2-3 päivää yksin isolla kuivaruokamäärällä ja kahdella juomapullolla varustettuna. Siltikin olisi hyvä, jos joku kävisi hamsteria vähän katsomassa päivittäin, koska pienen eläimen kunto voi romahtaa nopeastikin. 4 päivää hamsteri ei pärjää yksin, joten se tarvitsisi hoitopaikan tai jonkun hoitamaan.

Äänestä
  • Teoriassa se pärjää koko elinikänsä, jos vain ruokaa ja vettä riittää.

    Käytännössä muutama päivä, ainahan hamsu voi sairastua.

    Äänestä

Kyllä siskosi pitäisi voida huolehtia hamsteristasi sen verran, että saa sille laitettua ruokaa ja vaihdettua vedet. Käsitellä hamsteria ei tarvitse. Itsekästä jos ei pysty tuollaista tekemään, tuossa tilanteessa enempi kyse siitä eläimen terveydestä kuin siitä, tykkääkö joku pupuista tai vuohista vai ei. Aina parempi jos hamsteri voisi sen 4 päivää olla hoidossa kuin yksin kotona.

Äänestä

2-3 pv , mutta kannattaisi suostutella vaikka pienellä palkalla siskoasi hoitamaan sitä.

Äänestä

2 päivää, jos niillä on kaikki tarpeellinen.

Äänestä
  • N. 2pv pärjäävät itekseenkin, lsiivoaa häkin ja laittaa ruokaa enempi ku norm. mutta poissa ollessa saattaa käydä- esim.juomapullo ei toimi ym. Helpoin varmaan järjestää, halvin ja vähiten tressaavin ( vaikkakin hamsu tyytyväinen reissussakin kuhan sen tarpeet huomioitu) oisi että hamsua joku hoitaisi kotona, pienellä "palkalla" tai jollain kivalla "lahjoen" siskosikin varmaan saisi hoitamaan vältämättömät askareet.(raikkaan veden vaihdon ja tarvittaessa ruuan lisäyksen) Eläinkaupat yleensä ottavat lemmikkejä hoitoon ( hinnoista en osaa sanoa)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


juujuujuujuujjusahio kirjoitti:

Kauanko hamsterit selviää niinkun jos niille on antanu ruokaa ja vaihtanu veden? Monta päivää?
Ku oon lähtemässä reissuu, ja en tie, minne veisin hamsun. Se reissu kestää 4 päivää.
Onhan mun sisko kotona, mut se ei tykkää Jasusta, ni en voi sitä sillekkään jättää. Vastauksii?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu