Vuoran vähennysvaatimus puhelimitse?

hei
Vuokraamani huoneiston vuokralaisen määräaikaisuus päättyy ensi kuun lopussa. Nyt vuokralainen on alkanut vaatia (myöskin uhkailla) että vuokraan on saatava hyvitys koska hänellä oli 1 huone vähemmän käytössäan kuin sopimuksessa sanottiin.(itse jättänyt huoneen kunnostamatta) Hän ei kuitenkaan ole asiasta esittänyt KIRJALLISTA vaatimusta pyynnöstäni huolimatta, vaan vaatii että on saatava jäädä vielä kolmeksi lisäkuukaudeksi ilmaiseksi asumaan, mikä ei ole mahdollista.Kuinka kauan JÄLKIKÄTEEN hän voi alkaa vähennystä vaatia?
3532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Meinasin olla vastaamatta, mutta vastaan kumminkin.

Minusta mitään oikeutta vaatia hyvituksi ei ole.

Vuokralainen vuokrannut asunnon siinä kunnossa kuin se on ja olette sopineet, että vuokralainen kunnostaa huoneen.

Ole onnellinen että sopimus on määräaikainen ja päättyy ensikuun lopussa.
Ja kokemuksesta voin sanoa, että elä vain erehty uusimaan hänen kanssaan tätä sopimusta. Tai tekemään siitä missään nimessä toistaiseksi voimassa olevaa.
Todellakin hankkiinnu eroon tuollaisesta tyypistä niin pian kuin mahdollista, elä tunne sääliä.

Sinun ei pidä ottaa moisia puheita kuuleviin korviin. Sanot vain että sopimusta tehdessä hän on hyväksynyt asunnon ja sen kunnon. Lisäkisi hän on luvannut remontoida yhden huoneen.
Ja jos hän soittaa suutaan lisää.
Kerrot hänelle että jos huonetta ei ole remointoitu kun vuokrasopimus päättyy. Tulet vaatimaan häneltä siitä korvauksia. Kerta hän ei ole täyttänyt sopimusta ja remontoinut huonetta.

Eiköhän siitä hiljene :)

Eikä mitään kolmea kuukautta ilmaiseski ja neuvoisin olemaan ottamatta edes rahan kanssa täksi ajaksi.

Kyllähän sitä tälläiset ihmiset yrittävät mitä vain ja vuokraisännän oma vika jos suostuvat kaikkeen tyhmyyksissä. Pidä oma pääsi vain.

Äänestä

elikkä älä vaan maksa mitään hyvityksiä äläkä pidennä vuokra-aikaa.
Ihan selkeästi hänestä tulisi ns. riesavuokralainen josta on hyvä
päästä äkkiä eroon.

Äänestä

Oliko kirjallisesti sovittu että vuokralainen remontoi sen huoneen käyttöönsä? Otitko vuokralaiselta vuokratakuun? Jos kirjallinen sopimus asiasta oli tehty ja remontti on silti tekemättä, olisiko mahdollista että sinun ei ehkä sillä perusteella tarvitsisi palauttaa mahdollista vuokratakuuta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aaargh,taas näitä kirjoitti:

hei
Vuokraamani huoneiston vuokralaisen määräaikaisuus päättyy ensi kuun lopussa. Nyt vuokralainen on alkanut vaatia (myöskin uhkailla) että vuokraan on saatava hyvitys koska hänellä oli 1 huone vähemmän käytössäan kuin sopimuksessa sanottiin.(itse jättänyt huoneen kunnostamatta) Hän ei kuitenkaan ole asiasta esittänyt KIRJALLISTA vaatimusta pyynnöstäni huolimatta, vaan vaatii että on saatava jäädä vielä kolmeksi lisäkuukaudeksi ilmaiseksi asumaan, mikä ei ole mahdollista.Kuinka kauan JÄLKIKÄTEEN hän voi alkaa vähennystä vaatia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu