Laitonko hyväksikäyttö?

todella harmistunut

Metsäyhtiö on käyttänyt tietämättäni ja ilman lupaani kesämökille menevää tietäni raskaiden puulastien kuljetukseen ja myös metsäkone on ajanut tietäni. Tie on painunut pahasti, paikoitellen 10 cm. Ajo on tapahtunut keväällä juuri maan ollessa pehmeimmillään. Metsäyhtiö kieltäytyy korjaamasta tietä väittäen, ettei tie ole ollut kunnossa muutenkaan, ja että maanomistaja on antanut luvan käyttää tietä heidän tarkoituksiinsa.
Mitä voin tehdä, sillä en ole antanut maanomistajallekaan lupaa kuljettaa raskaita ajoneuvoja tielläni? Eikö ole rikos, jos toisen omaisuutta rikotaan mitään asiasta edes ilmoittamatta? Sillonhan kuka tahansa voisi mennä särkemään toisen omaisuutta ilmoittaen saaneensa naapurilta siihen luvan.
Toivon asiantuntevia vastauksia!

1

657

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rohkeasti vain

      Eiköhän se vain kannata soittaa paikalliselle poliisille. Vanhempien mökillä oli entinen rällänaapuri katkonut puita tieltään, kun oli ajanut moottorikelkalla. Poliisi sanoi, että tästä voi tehdä rikosilmoituksen. Isä sitten rakensi riukuaidan ja päätti, että tämä toistuu, niin sitten tulisi ilmoitus. Ei onneksi toistunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      205
      2029
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1186
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      174
      1082
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      861
    6. 69
      772
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      772
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      338
      677
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      26
      661
    Aihe