Alikersanttiarvo poistettava

Ööverluutnantti

Sitten kun meistä yliluutnanteista tehdään internationalismin nimissä kapteeneita, pitäisi kaikista alikersanteista tehdä korpraaleita. Vastaavasti korpraalit pitäisi nimittää alikorpraaleiksi tai varakorpraaleiksi.

Silloin me vasta olisimme arvoasteikkomme mukaan täysin Nato-kelpoisia ja yhteensopivia. Englanninkielessä kun ei edes ole sanaa alikersantille, vaan alikersantit ovat corporaleita.

Asialla on myös historialliset perusteensa. Ryhmänjohtaja on perinteisesti ollut korpraali.

Tällöin olisi ehkä asiallista muuttaa aliupseerikoulun nimi ryhmänjohtajakouluksi, koska korpraalit kuuluvat miehistöön, ei aliupseeristoon.

15

1789

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaa ah

      eipä taira nuo vaikuttaa reserviin eikä asevelvollisiin. minäkin hyppäsin kattoon kun esimmäisen kerran kuulin tuosta.
      jos menet kv juttuihin niin arvosi voiraan tehtävän sitä vaatiessa ylentää kapteeniksi, mutta vain sen tehtävän ajaksi.
      siis asia on niin tällä hetkellä että aukki koulutttaa alikersantteja nyt ja tulevaisuudessa mutta pv:n palkatulta henkilöstöltä alikersantin arvo poistuu, mutta palkatun henkilköstön yliluutnantin tulevaisuutta ei ole vielä lyöty lukkoon ja jos se poistuu niin se vaikuttaa vain palkattuun henkilöstöön.

      mitä merkitystä noilla edes on koska tehtävä nimike merkitsee enemmän kuin laatoissa oleva arvo.
      eli esmes. kapteenin tehtävä voi olla kompanjan päällikkö tai patalioonan komentaja.

      • Ltn 6.12.2009

        Englannissa ja ruotsissa on sana undersergeant. Katso Naton arvoja. Vara- ja alikorpraalit ovat nauretavia ja historiaan ja Natoon perustumattomia.


      • Ööverluutnantti
        Ltn 6.12.2009 kirjoitti:

        Englannissa ja ruotsissa on sana undersergeant. Katso Naton arvoja. Vara- ja alikorpraalit ovat nauretavia ja historiaan ja Natoon perustumattomia.

        Sanakäännöksiä voidaan tehdä, kuten vaikka "prince colonel", mutta se ei muuta todellisuutta.

        Ainoa Nato-maa, missä on "undersergeant"-käännöskukkasta vastaava sotilasarvo, on eteläisten serkkujemme asuttama Viro nooremseersantteineen. Se on sijoitettu alempien korpraalien tai ylempien sotamiesten luokkaan, OR-3, joten se ei edes vastaa suomalaista alikersanttia (corporal, OR-4).

        Britannian lance corporal (OR-3) on sekä historiaa, että Natoa, eikä se ole ollenkaan naurettava.

        Minun puolestani korpraalit voidaan kyllä muuttaa myös ensimmäisen luokan sotamiehiksi USA:n tapaan, jos varakorpraali tuntuu kovin natottomalta.

        http://en.wikipedia.org/wiki/Ranks_and_insignia_of_NATO_Armies_Enlisted


      • Captain Hook

        Onkohan niin, että yliluutnantti on OF-1 NATO:n luokituksessa, vaikka hän olisi perusyksikön päällikkö, kuten kapteenikin voi olla eli OF-2?

        No joka tapauksessa, kun toimiupseereista on nyt tehty kapteeneja, on vääpelikunta OF-2, kun taas reservin komppanianpäälliköt ja patterinpäälliköt ovat edelleen OF-1.

        Minusta yliluutnantin arvo sopii mainiosti reserviläispäällikölle tai reserviläisosastonjohtajalle, koska kapteenaja alkaa olla puolustusvoimissa vähintäänkin runsaasti.


    • alik

      Kävis meikäläiselle, ylennetään vaan meikän ryhmästä korpraali ja alikorpraali ryhmän johtajiks, niin meikä vois painua siviiliin vanhentuneella sotilasarvolla.

      • kapteeni X

        Eikös ne ylilutitkin olisi loogisempaa muuttaa luutnanteiksi kuin ylentää kapuiksi?


      • Ylil. res.
        kapteeni X kirjoitti:

        Eikös ne ylilutitkin olisi loogisempaa muuttaa luutnanteiksi kuin ylentää kapuiksi?

        Ei, koska me upseerit olemme parempaa väkeä, eikä meiltä saa ottaa pois etuoikeuksia.

        Miehistön ei ole väliä. Ne ovat vain shakkinappuloita suuressa pelissä, jota me upseerit pelaamme.

        Sitäpaitsi näyttäisi hullulta, jos kovin vanhat miehet olisivat luutnantteja. Kapteenin arvolla ikä ei niin haittaa, mutta luutnanttina se näyttäisi nololta.


      • Ruununraakki.
        Ylil. res. kirjoitti:

        Ei, koska me upseerit olemme parempaa väkeä, eikä meiltä saa ottaa pois etuoikeuksia.

        Miehistön ei ole väliä. Ne ovat vain shakkinappuloita suuressa pelissä, jota me upseerit pelaamme.

        Sitäpaitsi näyttäisi hullulta, jos kovin vanhat miehet olisivat luutnantteja. Kapteenin arvolla ikä ei niin haittaa, mutta luutnanttina se näyttäisi nololta.

        Sepä on totta, upseerit on parempaa väkeä. Siellä rukissakin kehitetään me-henkeä aivopesemällä
        oppilaita muslimien tyyliin, te olette ikäluokkanne kärkeä, yhteiskunnan kermaa. Loppusilaus
        annetaan katettikoulussa ja sitten onkin jo valmis suomalainen ylioppilasnuorukainen ottamaan
        vastaan vaativan tehtävän maanpuolustuksen alalta.


      • *-*
        kapteeni X kirjoitti:

        Eikös ne ylilutitkin olisi loogisempaa muuttaa luutnanteiksi kuin ylentää kapuiksi?

        Tämä olisi selkeää jalkaväessä, mutta ei erikoisaselajeissa, joissa on hieman muunlaistakin organisoitumista kuin ryhmä, joukkue ja komppania suoraan.

        Vänrikki on nuori joukkueenjohtaja, jota ei välttämättä ole kertausharjoitettu. Luutnantti on kertausharjoitettu reserviläinen, joka voi olla peräti komppanianpäällikkö.

        Itse olen ollut komppanian varapäällikkö vänrikkinä, kun alaiseni ovat olleet luutnantteja. Homma oli vielä sellainen, että komppanianpäällikkö oli hallinnoiva kotimies ja varapäällikkö kiertävä ulkomies.

        Suomessa reserviläisten kolmenlaisten tehtävien vuoksi on järkevää, että kapteenin ja vänrikin välillä on kaksi arvoa: luutnantti ja yliluutnantti. Muutoin Suomessa olisi liikaa luutnantteja ja kapteeneja, joista ei paholainenkana ottaisi selvää ilman lisämääreitä.

        Aliupseeritkaan eivät ole tasajakoisia. Jotkut ovat kertausharjoittamattomia alikersanttiryhmänjohtajia, jotkut kertausharjoitettuja kersanttivääpeleitä jne. Tuota yksikköupseerin tehtävääkin tulee arvostaa joukkueenjohtajatasoisena ja voisi se näkyä myöhemmin kersantin tai vääpelin sotilasrvona reservissä.

        Kersantti on tai voi olla hieman eri asia organisaation kannalta kuin alikersantti. Tosin alikersanteissakin on vääpeleitä.


      • cfdnnd5
        Ylil. res. kirjoitti:

        Ei, koska me upseerit olemme parempaa väkeä, eikä meiltä saa ottaa pois etuoikeuksia.

        Miehistön ei ole väliä. Ne ovat vain shakkinappuloita suuressa pelissä, jota me upseerit pelaamme.

        Sitäpaitsi näyttäisi hullulta, jos kovin vanhat miehet olisivat luutnantteja. Kapteenin arvolla ikä ei niin haittaa, mutta luutnanttina se näyttäisi nololta.

        Pelaat siis myös Alexander Stubilla,joka on sattumakorpraali.Oliskos kuitenkin niin,että korpraali Stubb pelaa sinulla.Miten tahtoo.


    • dfgytgf

      Kyllä tuossa tapauksessa on annettu upseerinarvo väärälle miehelle, tuollainen KUOVI..

    • MB2011

      Minun valittiin RUK:iin, mutta kieltäydyin kunniasta. Eli ei ole kaikki RUK:n käyneet ikäluokkansa kärkeä. :)

    • Resalik...

      Niin kauan kuin piirieissä pyörii arvomerkkien yms. rihkaman perässä juoksevia pikkupoikia, pysyn poissa noista tehtävistä.

    • ReservinUPSEERI

      Sota ei yhtä alikersanttia kaipaa. Mutta upseeriarvoilla keekoilu ja mitalien kilinä ovat sodan kannalta välttämättömiä, koska turhamaisuutta hyväksikäyttämällä on vuosituhansien ajan houkuteltu nuoria ja vähän vanhempiakin miehiä lähettämään yksinkertaista tykinruokaa kuolemaan.

    • Kvartto

      Mikä saa nykyään Suomalaisen miehen vastustamaan armeijaa?
      Pitäisikö ottaa oppia Turkin maanpuolustuksesta?
      Puhutaan Suomen isänmaallisuudesta? Turkissa on kokoajan kaksitoistamiljoonaa miestä koulutuksessa. Siitä merkkinä on liputus näkyvästi kodeissa.
      Suomen miehet, muutama satatuhatta nekin yrittää lusmuilla pois tuostakin vähäisestä.
      Ja jos ei niin politikot ovat sitä auttamassa.
      Anna mun kaikki kestää.
      Eikö nyt viimeinkin ala kellot kilkattaa? Kreikka menee nurin, niin Suomen takuut tulee maksettaviksi.
      Vielä on Rautaruukki ja Tornion valssaamo myymättä.
      Ne menee seuraavaksi, näin on.
      Työttömiä tulee joka kuukausi neljäsataa. Mediat toitottaa aivan toista.
      Miksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      123
      4621
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      70
      2671
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      80
      1695
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1176
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      46
      896
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      892
    7. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      873
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      853
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      68
      828
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      799
    Aihe